Jak na pocení? Antiperspirantům se vyhněte

deodorant anstiperspirant pocení

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Antiperspiranty a deodoranty jsou velké letní téma. Kdo z nás by chtěl řešit zpocené podpaží a zápach. Jenže pozor na složení a na terminologii. Přípravky proti pocení ovlivňují systém regulace tělesné teploty, lymfatický systém i naše zdraví. Na co si dát pozor?

Jaký je rozdíl mezi deodarantem a antiperspirantem?

Ze záměny názvů vznikají často zklamání. Koupíte si deodorant a on nefunguje! Stejně máte zpocené tričko. Proto je důležité připomenout si, k čemu slouží antiperspirant a k čemu deodorant.

Antiperspirant

  • Funkce: Antiperspiranty jsou navrženy k redukci pocení. Obsahují aktivní složky, jako jsou soli hliníku (např. chlorid hlinitý), které blokují potní žlázy a tím snižují množství potu, který dosahuje povrchu kůže.
  • Použití: Aplikují se obvykle podpaží, ale mohou být použity i na nohy nebo ruce, kde je zvýšené pocení.
  • Efekt: Méně potu znamená méně vlhkosti, což snižuje možnost vzniku tělesného pachu, protože bakterie mají méně potravy (potu) ke zpracování a produkci nepříjemného zápachu.
  • Větší zdravotní rizika při chemickém složení!

Deodorant:

  • Funkce: Deodoranty jsou určeny k maskování nebo neutralizaci tělesného pachu, nikoli k redukci pocení. Obsahují antibakteriální složky, které zabíjejí nebo inhibují růst bakterií, které způsobují zápach. Mohou také obsahovat vonné látky, které maskují nepříjemné pachy.
  • Použití: Aplikují se na kůži, kde dochází k pocení, zejména podpaží. Mohou být použity i na jiných částech těla, kde je problém s pachem.
  • Efekt: Pomáhají udržovat příjemnou vůni a zamezují vzniku tělesného pachu, i když samotné pocení nezastavují.

Kombinované produkty:

  • 2 v 1: Na trhu jsou dostupné také kombinované produkty, které obsahují jak antiperspirační, tak deodorantní složky. Tyto produkty snižují pocení a zároveň maskují nebo neutralizují pach.

Přírodní deodoranty

Ve složení běžných produktů proti pocení najdete řadu toxických a nebezpečných látek. Ukážeme si hlavní rizika, už ale nejspíš tušíte, že nejlepší je vsadit na přírodní deodoranty.

Rizika chemických přípravků proti pocení

Rakovinou prsu onemocní přibližně každá osmá žena. Jednou z příčin vzniku rakoviny prsu je používání antiperspirantů. Většina výrobků pro osobní hygienu jsou tzv. antiperspiranty nebo deodoranty. Jděte domů a podívejte se na obal. Pokud je tam napsáno deodorant, mohlo by to být v pořádku, antiperspirant nikoli. Jak poznáte antiperspirant?  Kromě toho, že by slovo „antiperspirant“ mělo být napsáno na obalu, což bohužel není vždy pravidlem, je hlavní složkou antiperspirantů „aluminium chlorohydrate“ nebo něco tomu velmi podobného. Důležité je v tomto případě ono „aluminium“. Jde o sloučeninu hliníku, jejímž úkolem je proniknout do pokožky a blokovat funkci potních žláz. Je-li na obalu výrobku pod nadpisem „složení“ („ingredients“) napsáno cokoli jiného než „aluminium“, jedná se s největší pravděpodobností o pouhý deodorant, který někdy voní, ale neblokuje přitom proces pocení.

Hliník v antiperspirantech: škodlivost

Důvody, proč mít z antiperspirantů obavy, jsou tyto: lidské tělo využívá několik oblastí, kudy vylučuje škodliviny (toxiny) – jamky na opačné straně kolen, za ušními boltci, v oblasti třísel a v podpaží. Škodliviny jsou tudy vylučovány ve formě potu neboli perspirace. Antiperspiranty, jak již jméno napovídá, pocení zabraňují.

Tím potlačují schopnost těla vylučovat v podpažních jamkách přirozeným způsobem toxiny. Tyto toxiny ovšem magicky nezmizí. Když je tělo nemůže vyloučit pocením, ukládá je, a to do nejbližších lymfatických uzlin v oblasti podpaží.

Jak známo, téměř všechny rakovinné nádory (tumory) v prsech se objevují ve vnějším horním kvadrantu prsu. Tedy přesně tam, kde se lymfatické uzliny nacházejí. Další zajímavý moment. Muži jsou, jak známo, méně náchylní (nikoli však imunní) k rakovině prsu vyvolané použitím antiperspirantů. Důvodem je fakt, že muži si zpravidla nevyholují podpažní jamky a většina naneseného antiperspirantu tak ulpí na ochlupení a není přímo nanášena na kůži. Ženy, které aplikují antiperspirant přímo na čerstvě oholenou pokožku podpažních jamek (k čemuž je paradoxně mnozí výrobci přímo nabádají), zvyšují své riziko ještě víc. Holení totiž odstraňuje vrchní vrstvy staré pokožky a narušuje její povrch, čímž usnadňuje chemikáliím v oblasti podpaží rychlé pronikání do hlubin těla.

...

Pryč s hliníkem

A teď si navíc uvědomte, že hliník a jeho sloučeniny jsou na seznamu látek podezřelých z napomáhání vzniku Alzheimerovy choroby. Rakovina prsu se v poslední době stává až hrůzně častým (smrtelným) onemocněním. Jestliže si uvědomíme její příčiny, můžeme často zachraňovat životy. A jak je to vlastně s antiperspiranty? Vylučování škodlivých látek probíhá na čtyřech úrovních – análním otvorem, močí, potem a dechem. Škodlivé látky se nám do těla dostávají potravou, dechem, nápoji a kůží. O značnou část škodlivých látek se stará velice složitý kanalizační systém těla, kterému se říká lymfatický systém.

V dnešní době by se měl člověk zamyslet nejen nad tím, co jí, ale i nad tím, co aplikuje na své tělo a zejména do svých nejcitlivějších míst, kterými jsou podpažní jamky a třísla. A vzpomeňte si na miminka, jak citlivě reagují na nevhodnou kosmetiku právě v oblasti rozkroku a podpaží…

 Aktualizováno 24. 5. 2024