Vláknina v popředí zájmu

cm vlaknina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Psát o vláknině je stále aktuální. Víme o ní, že je dobrou pomocnicí proti zácpě, neboť je to nestravitelná a kaloricky nevyužitelná složka, která však na druhé straně pomáhá pohybu potravy v trávicí soustavě a dále pomáhá odvádět z těla odpadní látky. Je také zásobárnou sacharidů pro „elektrárnu“ lidského těla a umí ještě mnohem víc.

Denní příjem vlákniny

„Je důležité, aby se vlákniny vyskytovaly ve vaší stravě každý den, protože je prokázáno, že příjem vláknin je spojen se sníženým rizikem ischemické choroby srdeční, cukrovky a některých druhů rakoviny. Vláknina podporuje zdravé zažívání, pomáhá předcházet zácpě a hraje roli při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a dává pocit sytosti, který může pomoci při regulaci tělesné hmotnosti.“

Zajímavě zní závěr jisté studie: Lidé, kteří si zařazovali do jídelníčku 30 g vlákniny denně, ztratili téměř stejně velkou část hmotnosti jako ti, již se snažili hubnout pomocí komplikovaných dietních plánů. Při jejím nadměrném příjmu ovšem může dojít k plynatosti a hrozí také snížení vstřebávání některých minerálních látek ze stravy. Drtivá většina lidí má však vlákniny nedostatek. Výzkum naznačuje, že vlákniny mohou hrát pozitivní roli pro posílení imunitního systému (viz článek Vláknina a odolnost organizmu) a přispívat ke zlepšení kognitivní výkonnosti = posílit paměť, zlepšit funkce mozku, zvýšit jeho výkonnost a rychlost.

Zdroje vlákniny

Je potřeba jíst pravidelně potraviny bohaté na vlákniny, tj. zeleninu, ovoce, luštěniny a ořechy. Třeba sušené ovoce s dostatkem vlákniny – fíky, meruňky a švestky – se právem doporučuje konzumovat při zácpě. Z dalších významných zdrojů vlákniny jmenujme fazole, hrách, čočku, maliny, ostružiny, jablka, hrušky, dýni, ovesné vločky, kukuřici, pohanku, otruby, brokolici, bílou ředkev, špenát, kapustu, hnědou rýži, cizrnu, mandle, avokádo, lněná semínka, papáju a artyčok. Naopak ani trochu vlákniny nezískáte ze živočišných zdrojů – masa, vajec, mléčných výrobků. Vlákniny obsahují i mnoho dalších živin včetně vitaminů, minerálů a jiných fytochemikálií.

Doporučené množství

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je přibližně 20 až 35 gramů. Např. 100 g pšeničných otrub poskytne tělu 45 g vlákniny a na 100 g lněného semínka 38 g vlákniny.

Jeden recept s použitím dýně (z manželčiny kuchyně)

V létě se člověk spíše stravuje odlehčeným jídelníčkem už proto, že jsou ovoce i zelenina dostupnější a v pestřejším výběru, případně si je pěstujeme sami. Dýně se sice vyskytuje na polích a na trhu koncem léta, ale uchovaná přes podzim bude ještě začátkem zimy v polévce vítanou pochoutkou. Dýně může mít příznivý vliv na hladinu inzulinu a glukózy v krvi. Skýtá totiž dvě důležité sloučeniny, a to trigonellin a kyselinu nikotinovou, která způsobuje podstatné snížení glukózy v krvi, snížení cholesterolu a triglyceridů, což pomáhá diabetikům… Dýňová semena jsou dobrým zdrojem bílkovin, hořčíku, mědi a zinku. Navíc je dýně velmi vydatná a zdravá. Vysokým obsahem vlákniny podporuje trávení, a tím napomáhá i při redukčních dietách.

Potřebujeme:

  • 1 dýně (hokaido, máslová nebo jiný druh) na větší kostky
  • vývar
  • váš oblíbený mix koření, sůl, zázvor (či muškátový oříšek), event. i česnek
  • 1 brambor k zahuštění polévky (na kostičky)
  • petržel k ozdobení
  • labužníkům: dýňový olej

Pro znásobení harmonizujícího účinku a umocnění výživových hodnot nadrtíme (v hmoždíři) do polévky (nebo užijeme předtím a zapijeme vodou) ca 15 tablet řasy chlorelly pyrenoidosy (do množství pro 3-4 osoby). Oranžová barva polévky se tím pak změní do zelena.

Postup:
Do hrnce naskládáme nakrájenou dýni (hokaido je jediný druh dýně, který loupat nemusíme, ostatní ano, mají tvrdou slupku), brambor a koření a zalijeme to vše vývarem jen tolik, aby byla zelenina ponořena a polévka byla po uvaření i rozmixování dostatečně hustá. Uvaříme ji doměkka a rozmixujeme tyčovým mixérem. Po mixování ji můžeme dodatečně zředit troškou vody, má být krémovitá, ne v podobě pyré, ani kaše… Pro dospělé můžeme polévku dochutit také česnekem utřeným se solí, nebo pouze prolisovaným. Nebo porce polévky v talířích polijeme lžičkou dýňového oleje. Ozdobíme petrželí a hned si pochutnáváme.