Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Velikonoce letos zastihnou jaro již v plné síle – na zahradách září narcisy a tulipány, keře a stromy začínají kvést. Stejně jako příroda i my bychom měli být nabití životní energií a těšit se z každoročního počátku koloběhu přírody.
Měli… Jenže někdy to není až tak snadné. Někdo říká, že nastává vůbec nejnáročnější období roku. V dubnu jsou totiž nejohroženějším orgánem JÁTRA, nejdůležitější orgán látkové výměny. K tomu se ve vzduchu objevují první alergeny, takže propukají alergie a astma, zhoršují se kožní problémy, může nás navštívit nevítaný host jarní únava a paradoxně i deprese.
Jaké potraviny játrům udělají dobře?
Ovoce: avokádo, grapefruit
Zelenina: zelená listová, česnek
Plody: vlašské ořechy
Koření: kurkuma
Bylinky: kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, oman, řepík, třezalka, pelyněk, jaterník, schizandra, yzop
Nápoje: zelený čaj
Kváskový mazanec
Potřebujeme na 2 kusy:
|
Postup:
- Večer před pečením si připravíme kvásek – smícháme žitný kvas s hladkou moukou a vodou, přikryjeme ho utěrkou a necháme do rána vzejít.
- Ráno spojíme s ostatními surovinami. Vmícháme rozinky a nasekané mandle a zahustíme polohrubou moukou tak, aby nám vzniklo tvárné těsto. Necháme kynout přikryté potravinovou fólií v teple 2–3 hodiny, každou hodinu je můžeme několikrát přeložit.
- Poté rozdělíme těsto napůl, zformujeme dva bochánky a necháme další hodinu kynout (můžeme je přikrýt mísou).
- Před pečením mazance do kříže nařízneme, potřeme vajíčkem a posypeme mandlemi. Pečeme v troubě rozpálené na 220 °C zhruba 5 minut, potom stáhneme na 180 °C a pečeme dalších 60 minut (někdy je potřeba déle, zkoušíme špejlí). Na posledních 15–30 minut je můžeme přikrýt shora alobalem, aby se nepřipálily.
- Vyndáme z trouby, potřeme máslem a necháme řádně vychladnout.
Přejeme vám dobrou chuť!