Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ano, je tomu tak. Zkuste si toto slovo najít ve slovníku. Antioxidanty jsou látky, které přinášejí efekt v prevenci nadměrné tvorby volných radikálů, snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Je možné je úspěšně použít jako prostředky obrany proti stresu, negativnímu vlivu prostředí a proti předčasnému stárnutí (tzv. anti-aging terapie).
Pro náš organismus jsou antioxidanty důležité především tím, že dokážou likvidovat volné radikály. Což jsou přirozeně se tvořící „odpadky“ v našem těle. Přestože vznikají přirozeně, jejich působení není příznivé v případě, když je jich příliš mnoho. Vědecké výzkumy jasně ukázaly, jak volné radikály přispívají k opotřebování buněk a tkání. Jelikož mnoho zdravotních problémů a příznaků předčasného stárnutí vyplývá z poruchy buněk, je zásadně důležité vyvarovat se nadbytku volných radikálů.
Jmenujme si jen některá onemocnění, která mohou být způsobena negativním působením volných radikálů, jsou to např. kardiovaskulární nemoci, nádorová či degenerativní onemocnění, poruchy imunity nebo poruchy plodnosti. O běžných projevech stárnutí jako jsou vrásky a šedé vlasy není třeba hovořit.
V přirozeném a harmonickém prostředí si náš antioxidační systém dokáže antioxidanty vytvořit sám a sám dokáže volné radikály zlikvidovat. Ale upřímně, kdo dnes žije v harmonickém prostředí? Stres a špatné životní prostředí (ozón, sluneční záření, smog, prach nebo atmosférické nečistoty) na nás útočí ze všech stran. Tělo oslabujeme také špatnou životosprávou a téměř žádným pohybem nebo naopak extrémní zátěží. Základní funkce, jako je tvoření antioxidantů, pak přestanou fungovat a naopak se tvoří více volných radikálů (např. jako důsledek stresu apod.). Optimální příjem antioxidantů je tedy v dnešní době na místě. Můžeme tak zabránit nenávratnému poškození organismu a předejít mnohým civilizačním onemocněním.
Druh a množství antioxidantů je samozřejmě pro každého člověka individuální a závisí na velikosti oxidačního stresu. Je však důležité, aby tyto látky byly tělu dodávány v přírodní formě, která zajišťuje jejich vysokou vstřebatelnost a účinnost. O vhodnosti preparátů se můžete poradit s výživovým specialistou.
Mezi nejsilnější antioxidanty patří bezesporu OPC, které se získávají ze zrnek hroznového vína a z kůry francouzské pobřežní borovice. Antioxidační aktivita OPC je téměř 20x vyšší než u vitamínu C a 50x vyšší než u vitaminu E.
Stále se ptáte proč používat antioxidanty? Kdybychom psali o imunitním systému, tak byste určitě nepochybovali, že je nutné jej posilovat. Stejně důležité je podporovat i antioxidační systém. Ten nás totiž chrání před vznikem a rozvojem chronických onemocnění srdce a cév, mozku, jater, metabolismu a mnoha dalších chorob včetně zhoubných nádorů. Tělesný antioxidační systém chrání genovou výbavu před poškozením a navíc drží pod kontrolou špatné geny, které má každý člověk a které dávají pokyn ke vzniku konkrétních degenerativních onemocnění.