Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hlavní téma tohoto článku se věnuje kontrolním mechanizmům našeho těla. Geniální vybavení těla nedovolí, aby se do něj dostávaly syntetické látky. Je to přesně tak, jak praví název naší filozofie: Přírodní zákony se nedají obcházet.
Hned při vstupu do života se musí novorozenec vyrovnat s oxidačním stresem a produkcí volných radikálů. Množství kyslíku ve vzduchu je pětkrát větší než jeho množství v děloze matky. K likvidaci volných radikálů jsou určeny látky zvané antioxidanty.
Dnes budeme hovořit o vitamínu E.
V Medical Centru na Univerzitě v Louisianě profesor Sushil zkoumal, že v tělech novorozenců je oxidováno větší množství vitamínu E než v tělech jejich matek, což považuje za známku toho, že vitamin E byl použit při boji se škodlivými volnými radikály. Nedonošené děti mají mnohem těžší situaci. Jejich antioxidační obranné systémy nejsou ještě zcela rozvinuty. Často navíc dostávají kyslík, neboť jejich plíce nefungují dobře, a vyvine se u nich syndrom dechové tísně.
Nejlepší je vitamin E od matky, protože děti potřebují velmi rychle začít bojovat s volnými radikály. Pokud má matčino tělo dostatečné množství vitaminu E, potom má dítě dobré výchozí podmínky.
Vitamin E je rozpustný v tucích a přenos z matky na dítě probíhá obtížně. Přenos syntetických forem je ještě těžší. Proto je velmi důležitá forma vitaminu E, kterou matky užívají… V případě předčasně narozených normálních dětí by se mělo v každém případě jednat o formu přirozenou, ne syntetickou.
Přírodní d-alfa-tokoferol prostupuje placentou mnohem účinněji než syntetický dl-alfa-tokoferol. Tento závěr vyplynul z výzkumu Univerzity Texas v San Antoniu, při kterém byl použit laboratorní systém, jenž simuluje lidskou placentu.
Výzkum East Tennessee State University, jehož se účastnilo patnáct těhotných žen, ukázal, že přírodní d-alfa-tokoferol přecházel z placenty na dítě s trojnásobnou účinností než syntetický dl-alfa-tokoferol. Zdá se, že to způsobuje zvláštní mechanizmus, který rozpoznává přírodní formu a upřednostňuje ji před syntetickou. Vědci vyslovili domněnku, že jádrem zmíněného mechanizmu je speciální přenosový protein tokoferolu. Ten byl nalezen v játrech několika druhů zvířat a člověka. V devadesátých letech minulého století vědci z Rowett Reseach Institute ve Skotsku prohlásili, že lidská placenta může tento protein obsahovat. Pokud je to pravda, znamená to, že syntetická forma může být dvakrát filtrována: jednou v játrech matky a podruhé v placentě.
Dnes již existuje dostatečné množství důkazů, které podporují myšlenku, že je přirozenější podávat preventivně matkám přírodní formy vitamínu E před syntetickými.