Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Představte si situaci, kdy se na televizní obrazovce objeví spoře oděná dívka a s úsměvem na rtech začíná pojídat pečené koleno se zelím, každé sousto zapíjet vychlazenou dvanáctkou a komentář, který nabádá ke konzumaci tučných vepřových jídel s iontovým a minerálním pivem, což může nejlépe odstranit celulitidu a celkově zlepšit pleť.
Zdá se vám tato situace přímo absurdní? Možná jenom na první pohled. Zapněte televizi a nemusíte si představovat zhola nic. Na obrazovce se objeví tatáž spoře oděná dívka a začíná si krémem masírovat stehna. Komentář velmi nevtíravě informuje, že jedině tento krém pomůže odstranit dermatologické defekty na dívčiných nohou. Hned potom následuje jiná modelka, která s úsměvem pojídá nějaký přímo zázračný jogurt, po kterém si jistojistě uzdravíte zažívací trakt a budete v pohodě.
Tak na takové obrázky jsme si již zvykli a dokonce jim začínáme věřit. A tak se z absurdních tvrzení stávají teorie málem vědecké, a naopak z vědecky prokazatelných teorií teorie absurdní. nemusíme se vůbec ponořovat do vědeckého světa poznání, abychom pochopili, že zcela jistě bude mít dalekosáhlejší pozitivní vliv na dívčinu pleť pravidelné zdravé jídlo, a nikoli občasná masáž zázračným krémem. Nemluvě o tom, že vepřové maso dává našemu organismu ty nejlepší bílkoviny a tuky, jaké si jen umíme představit, dále pak „dermatologický“ vitamín B12, zelí zase vlákninu, vitamín C a celou řadu minerálů a pivní mok doplňuje celou škálu vitamínů skupiny B a také nepřeberné množství minerálů a stopových prvků. Samozřejmě všeho s mírou.
Vždyť již naše babičky říkávaly, že krása člověka pramení ze zdravého nitra jeho organismu. A od dob našich babiček se nic nezměnilo. Jak nám pomůže zázračný krém, pilulky nebo dokonce potravinový produkt, když nebudeme svému tělu dávat všechny potřebné látky najednou, pravidelně a komplexně? samozřejmě nepomůže.
Zamysleme se proto, jaké místo v našem životě zaujímá právě jídlo. Vliv na naše zdraví má především životní prostředí, které si bohužel většinou nemůžeme vybírat. Dále pak genetický fond, který vlastníme po předcích a podle posledních průzkumu nemá až tak významnou úlohu při formování našeho zdraví a také je nám svým způsobem dán osudem do vínku. Pak je tady způsob vedeného života ve sféře psychické, na který také nemáme zásadní vliv. Ale stravu – „každodenní chleba“ – tu si do velké míry můžeme vybírat sami.
Ukázka z knihy Tajemství uzdravování a omlazování organismu.