Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Prvního října slaví svůj světový den všichni vegetariáni. Jim i všem dalším fanouškům rostlinné stravy přinášíme článek, ve kterém se zaměříme na využití bylinek v kuchyni. Různé byliny totiž mohou vegetariánské stravě dodat nejen vynikající chuť, ale také spoustu vitamínů. Tipy, které vám přinášíme, můžete snadno využít i v klasické kuchyni.
Vegetariánská strava – mýtus a realita
I v dnešní době se vyskytuje kolem vegetariánské stravy řada mýtů. Jeden z nejčastějších se týká tvrzení, že strava, která neobsahuje maso, není pestrá a chutná. Faktem však je, že mnozí z nás si jen nedovedou představit chutnou a zajímavou bezmasou kuchyni. Maso je u nás zkrátka součástí tradičních receptů. I když vegetariáni maso nekonzumují, jejich pokrmy hrají chutěmi i barvami. Vegetariáni totiž znají spoustu druhů zeleniny, a navíc umí zpracovat perfektně luštěniny. Bezmasá kuchyně také často využívá variace bylinek a koření mnohem víc než typické masové recepty.
Bylinky (nejen) ve vegetariánské kuchyni
Právě bylinky hrají v mnoha vegetariánských kuchyních prim. „Čerstvé bylinky jídlo nejen ochutí, ale dodají stravě řadu vitaminů a zdraví prospěšných silic,“ uvádí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá pěstováním čerstvých bylinek a výrobou bylinných tinktur. „Máta například zlepšuje trávení, tymián je skvělý antioxidant a zlepšuje kvalitu pokožky. Vynikající je také medvědí česnek, který působí antibakteriálně a proti plísňově a také snižuje krevní tlak. Lepší trávení potravy umožní bylinky ostropestřec a rozmarýn. Při přípravě jídla je nejlepší použít čerstvě utrženou bylinku, která má silné aroma. Pokud v kuchyni nemáme přístup k čerstvým bylinkám, je druhý nejlepší způsob jejich uchování zmrazením,“ doplňuje Podhorná. Některým bylinkám mražení dokonce prospěje, protože mrazem dojde k zesílení aromatizujících silic. Mezi takové rostliny patří například kopr, šalvěj, bazalka či tymián. Bylinky lze samozřejmě použít i v sušené formě, jsou však méně aromatické, a proto je jich potřeba při vaření použít větší množství.
Když chybí vitamíny a energie, bylinky pomůžou
Další častou výtkou k vegetariánskému stravování je, že v bezmasé stravě chybí některé látky důležité pro správný chod lidského organismu. Jedná se především o vitamín B12, omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví nervové a cévní soustavy i správnou funkci imunity. Tyto životně důležité látky však lze jednoduše v bezmasé stravě nahradit právě bylinkami či semínky. „Jako zdroj vitamínu B12 je možné použít anděliku čínskou, obilné klíčky či některé mořské řasy. Omega mastné kyseliny vegetariáni jednoduše doplní konzumací lněného či konopného oleje. Energii poskytne například schizandra, která odstraňuje pocit únavy. Vhodné je užívat také rakytník, který navíc působí proti stresu a pomáhá detoxikovat organismus a zároveň je to vitamínová bomba,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se specializuje na výrobu bylinných tinktur, jejichž užívání je velice snadné.
Vyzkoušejte vegetariánskou kuchyni na vlastní chuť
Pokud jsou do vegetariánské stravy doplňovány potřebné látky z jiných zdrojů, může být tento způsob obživy zařazen na jídelníček nás všech. To dokazuje i fakt, že vegetariánství prohlašují za prospěšné i Světová zdravotnická organizace (WHO) či Americká dietologická asociace (ADA). Poznat pro a proti vegetariánské stravy i roli bylinek v kuchyni můžete sami. Stačí vyzkoušet následující recept v obou variantách a vybrat si tu, která vám nejvíc chutná.
Tip na recept: chutný oběd s chutí tymiánu a osvěžující koktejl s mátou
Recept na tymiánový oběd potěší nejen vegetariány. Pokud totiž v přípravě nahradíte sójové maso kuřecím, bude chutnat i vyznavačům klasické kuchyně.
Nejdříve posekejte čerstvý tymián. Ten naložte do cca 50 ml oleje a směs nechte odležet v ledničce pár hodin nebo klidně i přes noc. Následně si vegetariáni připraví uvařené a ochucené sojové maso. Milovníci masa omyjí, osuší a naklepou kuřecí prsa, která osolí a dochutí bílým pepřem. Na pánvi pak rozehřejte předem připravený tymiánový olej a maso na něm opečte. Oběd podávejte s vařeným bramborem a výpečkem z pánve.
Jako sladkou tečku si můžete po obědě pochutnat na osvěžujícím koktejlu s mátou. Jeho příprava je jednoduchá. Stačí oloupat banány, přidat pár jahod a rozmixovat je spolu s lístky máty na hladký nápoj. Koktejl lze zjemnit přidáním smetany, případně dosladit cukrem. Máta koktejlu dodá osvěžující příchuť a navíc vám pomůže při trávení dobrého oběda.