Strie

cm zena plaz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Strie jsou drobné jizvičky v kůži, které vznikají narušením, popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Objevují se v podobě modrých, růžových či stříbrných trhlinek v době, kdy tělo prodělává nějakou radikální nebo výraznější proměnu. Tato doba přichází hlavně v těhotenství, ale může k nim dojít při prudkém nárůstu na váze nebo u obézních lidí vůbec. Toto zapříčiní, že popraskané žilky, neboli strie vznikají tak, že je pokožka během krátké doby nějakým způsobem „roztažena“ a spodní vrstva pokožky se v poměrně krátkém čase nemůže přizpůsobit nově vzniklému rozměru a proto popraská.

Míra elastičnosti pokožky je daná genetickými předpoklady každého jedince. Strie se tudíž nevyskytují jen u žen, ale mohou postihovat i muže. U mužů se mohou vytvořit např. při sportu – posilování (prudké nabrání svalové hmoty). Nejčastěji se objevují na břichu, bocích, hýždích a někdy i na ňadrech. Začínající strie lze velmi snadno identifikovat. Můžete je najít v těch oblastech, kde právě došlo k prudkému nárustu na váze. Jsou odstupňovány podle síly narušení elastických vláken pod povrchem kůže. V případě strií je velmi důležitá prevence, protože bohužel již vytvořené strie prakticky nezmizí. Je možné je odstranit pouze laserem, ale ani v tomto případě nelze zajistit 100% úspěšnost. Jejich viditelnost můžete pouze snižovat příslušnými krémy.

Při prevenci je třeba pokožku hodně hydratovat, např. po sprchování je vhodné použít mastnější krém nebo emulzi. Vhodné kosmetické přípravky se tedy používají zejména jako prevence a to nejlépe dvakrát denně. Užitečné jsou mastné krémy a oleje. Konečný efekt je samozřejmě individuální, ale použitím krému se zlepší pružnost pokožky a tím se předejde tvorbě prasklinek na kůži, které jsou mnohdy dědičnou záležitostí. Jak už je výše uvedeno, léčba strií je velmi problematická a často také nákladná. Pokud jste již v situaci, kdy se vám popraskaná kůže na těle objevila, doporučuje se např. biolampa, ta může sloužit také jako prevence. Lampa vydává polarizované záření, které díky pronikání do pokožky posiluje buněčný metabolismus a urychluje hojení. Biolampa slouží k zesvětlení strií. Další z možností je vakuová mikrodermabraze. Je vhodná v době, kdy máte prasklinky už delší čas (strie mají stříbrošedou barvu). Tímto přístrojem vám odborník zabrousí pokožku. Četnost broušení závisí na stáří strií. Výsledný efekt je relativně dobrý. A poslední možností je už výše zmiňovaný laser. Nejlepší příležitost pro jeho využití je ve chvíli, kdy se strie začínají tvořit. Tento způsob účinkuje pouze u mladších jizviček s růžovofialovým nebo jinak pigmentovým zabarvením. Nejlepší doba k řešení problému s již vzniklými striemi je hned na začátku. Při zjištění výskytu strií je třeba co nejrychleji začít tento problém řešit. Strie mohou vzniknout v podstatě kdykoliv.

Jediný možný způsob, jak nemít problém se striemi, je pečlivá prevence. Nejvhodnější jsou krémy proti striím, které dostatečně hydratují namáhanou pokožku. Např. se  doporučuje používat měsíčkový olej. Jednou z dalších možností je použití přístroje BioBeam 660. Je to dlouhodobě, celosvětově ověřený lékařský přístroj určený k bezbolestné kúře kožných problémů, sliznic a dutin. BioBeam 660 je nízko-výkonový úzkopásmový zdravotnický přístroj využívající červeného světla pro hojení kůže.