STOP cukrovce – Kompenzace diabetu stravou

cm stop cukrovce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Řádné dodržování životosprávy (dieta a pohyb, udržení hmotnosti v rozmezí ne-obézním) odsune manifestaci diabetu 2. typu do vysokého věku. Při již manifestovaném diabetu redukce hmotnosti a řádná životospráva udrží u většiny nemocných velmi dobrou kompenzaci diabetu po dlouhou dobu. Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA.

V posledních deseti letech se objevují velmi dobré a pro pacienty s T2DM příznivé zprávy ze zahraničí. V několika klinických studiích zjistili lékaři i pacienti, že toto onemocnění lze úspěšně kompenzovat v krátkém čase, za 1-8 týdnů. Několik studií tak prokazuje, že diabetes není neléčitelná nemoc, není dána jednou provždy dědičností a při důsledném dodržování dietního režimu je možné v krátké době snížit hladinu krevní glukózy a hlavně obnovit citlivost tkání na inzulin a obnovit činnost beta-buněk. Sestavení diety a zejména její dodržování se může zdát pacientovi, který se právě dozvěděl, že má T2DM, značně obtížné i přesto (nebo právě proto), že existuje velice mnoho příruček, kuchařek, doporučení a také dostatek poradců. Pro první dny jistě postačí, když vyřadíme ze své stravy nezdravé pamlsky, oplatky, sušenky, tyčinky, brambůrky a místo nich si dáme k snídani vločky s jablkem a se skořicí, do kapsy si vezmeme pár mandlí nebo oříšků, k obědu si dopřejeme rybu s talířem zeleninového salátu nebo si uvaříme brokolicovou polévku. Víte, že i buráky dokážou snížit hladinu cukru v krvi?

Oficiální americký Průvodce pro výživu je doporučuje konzumovat denně (pokud na ně nemáte alergii!) právě pro jejich vliv na snížení hladiny cukru a objevují se i v seznamu doporučených potravin americké Mayo kliniky (http://mayoclinic.org). Nejsou to totiž oříšky, ale luštěniny, jejich lusky zrají pod zemí. Ale pozor na slané buráky, protože v zájmu diabetiků je i omezení příjmu soli. Jsou však lidé, kteří mají na buráky alergii a ti to o sobě zpravidla vědí. Zato si můžeme do kuchyně okamžitě pořídit koření kurkumu a přidávat ji při každé příležitosti do pokrmů, salátů i do čaje. Naprosto důsledně musíme přestat pít jakékoliv slazené nápoje, včetně „přírodních“ a „bio“ džusů, nekupovat ani Light či Zero nápoje Coca-Coly. Možná i tyto malé změny, jako je pití vody z kohoutku nebo zeleného čaje, vyřazení potravin nezdravých a zbytečných, povedou společně se zvýšením pohybu ke snížení hmotnosti o několik prvních kilogramů, ale hlavně k úpravě glykemie. Postupně se naučíme konzumovat potraviny s nízkým obsahem sacharidů a s nízkým glykemickým indexem, omezíme tím do jisté míry ve své stravě lepek a věřte, že po několika měsících se budete divit, jak jste to dříve mohli jíst!

Třeba jste již dietní opatření zavedli při tažení proti prediabetu, inzulinové rezistenci a metabolickému syndromu. Pokud byste uvedené 4 kroky dodržovali důsledně, zvýšili intenzitu pohybu a cvičení, zavedli pravidelný spánek, pak by strašák diagnózy T2DM v podobě vysoké glykemie a dalších poruch lipidového metabolismu neměl být příliš děsivý. Možná, že váš lékař zjistil, že vaše hladina glukózy nalačno je vyšší než 7 mmol/l a náhodná glykemie je vyšší než 11,1 mmol/l. Pak se bude toto vyšetření opakovat a vy začnete patrně užívat léky. Jenže léčba každého diabetika má vždy obsahovat i nefarmakologická režimová opatření, k nimž patří vhodně volená dieta.