Štítná žláza a hypotyreóza

títná e1593157098372

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žláza je uložena na kraniálním konci průdušnice, někdy může zasahovat až do oblasti hrtanu, je kryta vazivovým pouzdrem.

Štítná žláza je složena ze dvou postranních lobulů a lobus pyramidalis, vzájemně jsou propojeny isthmem. Vazivové pouzdro vstupuje dovnitř a dělí tkáň na laloky a lalůčky, které se dále dělí do folikulů. Celý orgán je bohatě prokrven kapilárami, co ji zásobují živinami a kyslíkem, ale hlavně jódem. Součástí štítné žlázy jsou i C-buňky, které vylučují do krve kalcitonin. Folikuly jsou odpovědné za reakce. V koloidu folikulů je tyreoglobulin, který jako bílkovina zodpovídá za navázání jodu, a následného vzniku dalších hormonů. Před vyloučením hormonů do krve se globulin rozštěpí, a až následně mohou hormony působit v těle. Nízká koncentrace hormonů štítné žlázy je v tělních tekutinách v aktivním stavu. Většina z nich je vázaná na bílkoviny. Hormony nemohou být vázány ve tkáních, které nemají určené receptory. Celý proces je řízen nervovými signály z mozku.

Štítná žláza tvoří hormony T4-tyroxin a T3 – trijothyronin v poměru 10:1 a ještě kalcitonin. U tyreózových testů se zjišťuje hladina hormonů závislých na příjmu jódu. Hormony se syntetizují a extrahují do krve dle signálů těla. Více účinná je forma volná, než vázaná. Tyroxin je často označován jako prekurzor, který je v cílových buňkách metabolizován na trijodthyronin. T3 ovlivňuje případný vznik KVO. Oba hormony se uplatňují i při řízení dýchání. Hormony mají vliv i na střevní motilitu a trávení, stejně jako na glukoneogenezi, glykogenolýzu a resorpci glukózy ze střeva. 

Různé poruchy mohou mít za příčinu nedostatek těchto hormonů, ale stejně tak i jejich přebytek. Jde pak o hypotyreózu nebo hyperthyreózu. Dlouho se nemusí na nic přijít, symptomy mohou být nespecifické, až se může vyskytnout struma, která ještě není závěrem přímo hypofunkce, může jít i o opačný případ. Proto zdůrazňuji pravidelné krevní odběry u obvodního lékaře, kde se může případný problém odhalit včas. Koncentrace nemocných je průměrně 5 %, ale ve středním věku je nemocných až 25 %.

Hypotyreóza je dle poruchy rozlišena na centrální, tyreoidální a periferní.

Nejčastější je tyreoidální poškození. Může být vyvolán nedostatkem jódu, léčbou radioaktivním jodem, radioterapií v krční a hrudní oblasti, ale může být následkem i dědičnosti.

Po operacích se může rozvinout hypothyreóza až u 45 % operovaných. Onemocnění se může projevit až po 10 letech po léčení radioaktivním jodem. Záleží na typu a dávkách. Novorozenecká hypotyreoiditida může vzniknout při neúmyslné léčbě radioaktivním jodem v prvním trimestru těhotenství. Nejčastější příčinou hypotyreózy v oblastech s dostatečným příjmem jodu je autoimunitní thyreoiditida, označována jako Hashimotova nebo chronická thyreoiditida.

Celosvětově je ale nejvíce příčin vzniku hypotyreózy nedostatek jodu z potravy. V minulosti byly poruchy endemické – Alpy, Trolsko.

Po cílené propagaci přísunu jódu se začala používat jodovaná sůl a mořské plody – ryby, dnes už i řasy pro přirozený příjem. Při správné diagnostice je doporučovanou léčbou zvýšený příjem jodu, a to i v kvalitní doplňkové formě.

Další příčinou mohou být strumigeny. Rozdělujeme je na:

 • Strumigeny I. řádu- brání vychytávání jodu v tyreocytech (lithium, brom)
 • Strumigeny II. řádu –  PCB, pesticidy, insekticidy, PVC, tyreostatika, glukosidy (thiokyanáty, thiooxazolidony,…) Najdeme je v kapustě, zelí, brokolici, květáku, ředkvičkách. Do skupiny flavonoidů lze zařadit polyhydroxyfenoly. Přeměnou humidních látek mohou vznikat ještě účinnější strumigeny.

Jak se projevuje snížená funkce štítná žláza?

Sníženou tolerancí k nízkým teplotám, erytropoózou, horší kyslíkový transport, zvýšení hodnot LDL a VLDL- cholesterolu, ateroskleróza, dislipidinemie, problémy s hypoglykemií, zvýšené hodnoty lyktáru v krvi, postih ledvin, snížení filtrační kapacity, zadržování tekutin, vody i Na. Hypotyreóza způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu. Dalšími projevy je snížená nervová dráždivost, rozvod myedému – HA nahromaděná ve tkáňovém intersticiu, hypertrofie srdečního svalu, opozděná myelinizace v mozku, degenerace některých úseků. Neléčení až zanedbání může mít vážné následky až exitus.

Strava

 • Jezte zdravě, lehce a pestře (pravidelně zeleninu, ovoce, často ryby atd.)
 • Zařazujte do své stravy mořskou sůl nebo kuchyňskou jodizovanou
 • Jezte pravidelně ryby a ořechy s dobrým poměrem omega 3 a 6 MK ve prospěch omega 3 – sardinky, tuňák, losos, mandle
 • V omezené míře jezte brokolici, zelí, lusky, květák, ředkve, vodnici, ředkvičky
 • Jezte dostatek vlákniny
 • Dávejte pozor na imunosupresiva z přírody – hlíva, reishi, chlorella, spirulina,…
 • Vyhněte se umělým doplňkům, které nemají dobrou formu pro vstřebatelnost
 • Vyvarujte se umělých přísad v pokrmech a nápojích
 • Snažte se kupovat sezónní, lokální a kvalitní potraviny, pokud to půjde, vždy všechnu zeleninu i ovoce důkladně omývejte.
 • Ořechy a semínka můžete zkusit kupovat v bio kvalitě, stejně jako extra panenský olivový olej
 • Používejte při vaření rostlinné oleje (např. lněný, ořechový nebo řepkový, ten patří na pánev)
 • Omezte v jídelníčku volné cukry, bílou mouku, polotovary, slané uzeniny a paštiky, suché salámy a další speciality
 • Dbejte na stravu bohatou na jód, selen a železo
 • Nehladovte, jezte pravidelně menší dávky sacharidů, mějte v jídelníčku dostatek libových bílkovin, mléčných výrobků s menší tučností, málo slané sýry
 • Dostatek bílého masa i červeného jako zdroj železa
 • Jezte dostatek vitaminu C, D i K pro správnou regeneraci i činnosti imunitního systému
 • Hlídejte si množství bílkovin a sacharidů v jednotlivých jídlech, imunitní systém je na příjem bílkovin závislý.
 • Mějte dostatek antioxidantů v přírodní podobě, jako Vám dodá i Moringa olejodárná

Pohyb a relaxace

 • Pravidelné sportování pomáhá regulovat imunitní systém a působí protizánětlivě
 • Choďte včas spát a dopřejte si dostatek spánku, abyste si odpočinuli a podpořili regeneraci organismu
 • Dbejte na pravidelný spánek
 • Léky užívejte pravidelně, dbejte doporučení na příbalovém letáku, nekombinujte je s velkými dávkami citrusových šťáv nebo grepů, mohly by být snížena jejich účinnost.