Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Po dlouhé době se konečně na našem trhu objevily přípravky obsahující stévii, což bylo nějaký čas nemožné kvůli přísné, ale byrokratické legislativě EU, která požadovala schválení tohoto přípravku příslušnými orgány jako tzv. potravinu nového typu (tímto procesem musela například projít i kustovnice z Číny). Nyní je schválena k užívání jako sladidlo, ale má i více využití. Je zajímavé, že v USA byla v devadesátých letech minulého století svedena velká právní bitva o využití stévie jako doplňku stravy. Naproti tomu v Japonsku byla v potravinách dlouhá desetiletí a nikdo s tím v této zemi problém neměl.
Nyní je už naštěstí na trhu a v tomto článku uvedu základní užitečné informace o této obdivuhodné léčivé rostlině. Stévie je bíle kvetoucí tropická rostlina původně pocházející z tropické a subtropické oblasti střední a Jižní Ameriky.
Stévie je nízkokalorické sladidlo, které snižuje hladinu krevního cukru. Odborníci uvádějí, že extrakt stevie sladké je cca 300x sladší než řepný cukr (10g odpovídá 3 kg). Díky téměř nulové energetické hodnotě je užívána diabetiky. Další výhodou je, že se jedná o sladidlo přírodního původu, oproti umělým sladidlům. Ve světě se běžně používá k oslazení dietních nápojů, cukrovinek, jogurtů apod. Hodí se také pro přípravu čajů, dietních jídel, salátů, džemů, zákusků či moučníků.
Důležité ale jsou i její další účinky, kterými pozitivně působí na naše zdraví. Je také vhodným doplňkem při léčbě vysokého krevního tlaku či u únavy nebo psychických problémů. Pomáhá rozšiřovat cévy. Důležité pro ty, kdo bojují s nadváhou, je to, že pomáhá zahánět chuť na sladké. Rovněž pomáhá při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Dokonce někteří odborníci uvádějí, že snižuje chuť i na alkohol. Dále se uvádí, že má silné antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky. Odvar ze stévie se využívá i v kosmetice, kde slouží jako tonikum pro unavenou pleť. Ve stomatologii se užívá jako ústní voda, pro regeneraci dásní, dutiny ústní a ochranu před zubním kazem. Pozitivní vliv má také na vlasovou pokožku.
Stevia sladká se používá jako náhrada cukru ke slazení nápojů, přípravě čaje a k léčbě cukrovky. Je zajímavé, že řada lidí pěstuje tuto rostlinu doma, protože Stevia rebaudiana Bertoni je jako rostlina vhodná i pro pěstování v panelácích.
Využití stévie v péči o naše zdraví není konečné a odborníci jistě v budoucnu objeví i další možnosti využití.