Správnou výživou k prevenci rakoviny

cm zelenina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Existuje skutečně něco takového jako protirakovinná strava? Podle Amerického národního institutu pro rakovinu zhruba třetina úmrtí na rakovinu může mít souvislost se způsobem stravování. Poslední studie ukazují, že není žádná konkrétní složka nějakého konkrétního jídla, která by mohla léčit rakovinu, ale pro prevenci rakoviny jsou velmi významné celkové stravovací návyky.

Konzumace různorodé a zdravé stravy v pravidelném režimu může rakovinu odvracet a dokonce i léčit. Tento článek popisuje jídla, nápoje a koření, které působí proti rakovině.


Jak rakovina začíná

Rakovina má svůj počátek v jediné abnormální buňce, která se začne nekontrolovaně dělit. Brzy začnou další a další nové buňky vytvářet tumory, které napadají zdravou tkáň. Jakmile jednou vznikne rakovinná buňka, rychle napadá své okolí. Růst zhoubných nádorů mohou podporovat karcinogeny z chemikálií, ozařování, kouření, znečištěné životní prostředí a některé druhy jídel. Naopak sloučeniny označované jako inhibitory mohou bránit buňkám zhoubných nádorů v růstu. Mezi takové patří některé vitamíny a fytochemické složky rostlinné stravy.

Potraviny, které chrání proti rakovině
Zvyšujte konzumaci jídel, bohatých na mastné kyseliny omega-3. Jejich hlavním zdrojem jsou lněná semínka nebo vlašské ořechy.

Mezi zeleninu bohatou na antioxidanty a známou svým snižováním rizika rakoviny patří avokádo, brokolice, květák, mrkev, česnek, sladké brambory, houby, rajčata a fazole. Kromě toho je vhodné jíst nepražené a nesolené ořechy, jako jsou brazilské ořechy (para), vlašské ořechy nebo mandle.

Mezi ovoce, které je vhodné pravidelně jíst, patři grapefruity, fíky, pomeranče, citrony, hrozny, papáje, maliny, borůvky, třešně nebo hrušky.

Podle Jamese A. Dukeho, autora knížky Zelená lékárna (The Green Pharmacy) platí, že: „salát působící proti rakovině by měl obsahovat organicky vypěstované ingredience, jako jsou česnek, cibule, červená paprika, rajčata, květy červeného jetele, nasekaná vařená řepa, čerstvé květy měsíčku, celer, květy čekanky, pažitka, okurky, římský kmín, arašídy, šrucha zelná a šalvěj.“

James Duke k tomu ještě dodává: „navrhuji k tomuto salátu používat ještě i dressing. Ten by měl obsahovat olej ze lněných semínek, olej z pupalky dvouleté, česnek, rozmarýn, trochu citronové šťávy a v Latinské Americe tak oblíbené pálivé papričky.“

Čaje a nápoje působící proti rakovině
Čaje působí preventivně díky svému obsahu antioxidantů – především tzv. polyfenolů.  Preventivně účinkují na buněčné úrovni proti poškozování buněk a případně i proti jejich degeneraci na rakovinné buňky.

Na antioxidanty jsou bohaté čaje: rooibos, zelený, kombinace zázvorového a zeleného a také klasický černý čaj.

Mimoto je potřeba pít každodenně dostatečné množství čerstvé a čisté vody, aby se mohly vyplavovat z těla toxiny.

Byliny a koření
Koření, jako je kurkuma, zázvor, chilli (neboli kayenský pepř), skořice a bylinky jako jsou rozmarýn, oregano, petržel a pelyněk by se v připravovaných jídlech měly vyskytovat co nejčastěji, neboť mají rovněž protirakovinné účinky.