Smoothie

cm smoothie koktejly

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Smoothie, co to vlastně je?

S tímto nezvyklým názvem se v současné době setkáváme čím dál častěji. Můžeme je zahlédnout ve stáncích zdravé výživy, v restauracích nabízející čerstvé saláty, zeleninové a ovocné šťávy, velmi často také v knihách věnovaných alternativním výživovým směrům. Základem je anglický výraz „smooth“, značící jemný, krémový a právě takové smoothie je.

Smoothie můžeme chápat jako zdravý, mixovaný nápoj, jehož základem je ovoce a zelenina, popřípadě kombinace obojího, nejlépe bez přidaného cukru, umělých sladidel či konzervantů. Ani zde se však meze fantazii nekladou, do smoothie můžeme přidat, kromě ovoce a zeleniny, další a další zajímavé ingredience, jako jsou vysoce výživné kakaové boby, mladý ječmen, namočená chia semínka, ovesné vločky, včelí pyl (pozor alergen!), psyllium, melasu či karobový prášek.

Získáme tak výživný, krémový a hustý koktejl, který poslouží jako rychlá snídaně, popřípadě kvalitní svačinka. Můžeme jej také pojmout jako zdravou alternativu nápoje před větší fyzickou aktivitou. Tělo tak ušetří zásobní glykogen, protože díky rychlým cukrům z ovoce bude moci okamžitě čerpat energii. Přidáním proteinového prášku se nápoj stává výborným zdrojem kvalitních bílkovin potřebných k obnově svalových buněk.

Smoothie jsou velmi zábavná, už jen proto, že si je můžeme namíchat dle své chuti. Každé z ročních období přináší širokou škálu ovoce a zeleniny, nyní, na podzim využijme jablka, švestky, v zimě pak banány, mango, pomeranč, grep, či kiwi.

Nebojme se ani dalších variant, ovoce lze kombinovat s listovou zeleninou, zkusme tedy do koktejlu přidat několik listů ledového salátu, pekingského zelí, které má protizánětlivý charakter, rukoly, která nás zásobí železem a isothiokyanáty, vyznačující se antikancerózními vlastnostmi. Další alternativou může být špenát, čekanka, polníček. Na jaře pak první lístky medvědího česneku, kopřiv či smetanky lékařské. Listová zelenina obsahuje dále tolik důležitý chlorofyl, který napomáhá tvorbě hemoglobinu (červeného krevního barviva), zpomaluje procesy stárnutí a vůbec se podepisuje na celkové regeneraci našeho organismu.

Další výhodou smoothie je, že si je můžeme připravit čistě bez alergenů. Krémové konzistence docílíme právě díky rozmixované vláknině, není již tedy třeba přidávat žádnou z mléčných přísad, jak je u klasických mixovaných nápojů běžné. Smoothie se tak stává vhodnou alternativou nápoje pro laktózové alergiky a samozřejmě vegany.

Smoothie lze zařadit jako ideální součást zdravého životního stylu, kdy doslova za málo peněz vychutnáme koncert dokonalé harmonie chutí. Díky tomu, že si smíme umixovat to, co skutečně chceme, jsme sami sobě pány. Navíc, díky rozličným variantám ovoce a zeleniny můžeme vykouzlit lahodný nápoj, který nás zásobí celou řadou vitamínů, minerálních látek, enzymů a vlákniny…

Smoothie je ve vhodné kombinaci možno podávat také diabetikům a lidem na redukční dietě. Lze do něj přimíchat další formy vlákniny, jako je pektin, inulin, psyllium a snížit tak glykemický index výsledného nápoje.

Smoothie – recepty

  • banán, jablko, jahoda, pomeranč
  • banán, jablko, ananas, kokos
  • banán, jablko, mango, avokádo
  • banán, mango, špenát (ledový salát, pekingské zelí)
  • hruška, pomeranč, ananas
  • jablko, švestka

Banánové smoothie s karobem

  • 2 banány
  • 0,5 avokáda
  • 3 polévkové lžíce karobu

Do smoothie makeru, popřípadě mixéru, vložíme oloupané banány, avokádo. Přisypeme karob a umixujeme. Výsledná konzistence je skutečně velmi krémová, až pudinková. Doporučuji jako zdravou svačinku.

Banánové smoothie s karobem hotové Banánové smoothie

Smoothie maker

Smoothie maker - shake and go Na trhu existuje celá řada přístrojů, ve kterých lze smoothie snadno a rychle připravit. Pokud přemýšlíme nad koupí některého z nich, položme si otázku, co od takového pomocníka vlastně vůbec čekáme. Výhodou smoothie je, že jejich příprava nezabere téměř žádný čas. Jsou velmi rychlá a lze na ně použít jakýkoli mixér, popřípadě, v dnešní době, tolik oblíbený smoothie maker…

Ty nejlepší nabízejí mixování a konzumaci přímo z jedné nádoby. Nápoj se umixuje, nádobka odšroubuje a my, plni sil, můžeme vyrazit do víru života. Díky integrovanému výklopnému brčku je konzumace pohodlná i během chůze, sportu či cestování autem. Tvar mixovací nádoby je ideální pro držáky nápojů v autě.

Doporučujeme Smoothie Maker značky Concept.