Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dnes se obecně zastává názor, že škodliviny z ovzduší nepoškozují jen dýchací cesty, ale mohou vyvolávat i plodové anomálie. Ženy, které jsou tomuto smogu vystaveny především během druhého měsíce gravidity, rodí asi třikrát více dětí se srdečními anomáliemi. Vztah mezi výší škodlivin v ovzduší a rizikem těchto anomálií je jednoznačný.
Studie v tomto ohledu byla provedena v letech 1987 až 1993, spontánní kvóta těchto anomálií se ve vyšetřované oblasti americké Kalifornie pohybovala kolem dvou na tisíc porodů. Nejrizikovějším faktorem v tomto ohledu je je oxid uhelnatý (CO), který zvyšuje relativní riziko pro nárůst počtu defektu komorového septa a anomálií aorty až trojnásobně.
Vysoké hladiny ozónu jsou jen v malé míře asociovány s defekty a. pulmonalis a pulmonálních chlopní. V oblastech s velkým znečištěním vzduchu však nebyl potvrzen vyšší počet rozštěpů čelisti a horního patra, bez rizika je také dioxid dusíku. Zatím však není jednota v názoru na to, zda je CO jedinou příčinou těchto srdečních vad u novorozenců, či zda je jen markerem pro dosud nepoznanou substanci, roli by totiž mohly hrát i jiné faktory. Málo zkušeností je zatím mezi těmito anomáliemi a kuřáckými zvyklostmi těhotných, podezřívají se i některé nežádoucí zvyklosti při výživě či souvislosti se speciálními rizikovými podmínkami na pracovišti.