Shopaholismus

cm nakupovani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ne vždy se nakupování stává prostředkem pouhého obstarávání nevyhnutelností, které více či méně potřebujeme k životu. Nutkavé a kompulzivní nakupování – neboli oniománie – se řadí k poruchám impulzů a je charakterizováno nadměrným zabýváním se nakupováním, neschopností odolat nákupu nepotřebných věcí, což vyúsťuje ke zvýšenému pocitu stresu, podráždění, sociálním, finančním, rodinným a vztahovým problémů.

Patologické nakupování může zprvu začít nevinně. Člověk začne nakupovat věci, které ani tak nepotřebuje, ale říká si, „co když se budou hodit“. Později se však takovéto nakupování rozšiřuje na položky, které jsou dražší a jedinec si je nemůže dovolit. Často jsou to již taky věci, bez kterých by se obešel. Čas věnovaný nákupům nebo myšlenkám o nákupech, o předmětech, které by člověk chtěl a „musel“ koupit, se stávají středem vesmíru, jedinec je plně pohlcen těmito obsahy a cokoli, co působí proti těmto myšlenkám o nakupování, je nesmírným zdrojem stresu a nepohody. Častým vyústěním jsou pak interpersonální a vztahové konflikty, protože člověk se díky svému nakupování dostává do rozepří se svým okolím, přidružují se potíže s financemi (jedinec se dostává do dluhů, utrácí úspory, finanční prostředky určené na jiné, často důležitější náležitosti utratí za něco nepotřebného).

Při léčbě se taky mimo jiného zjišťuje, zda v patologickém nakupování nehrají roli nějaké jiné faktory, např. deprese nebo úzkostní poruchy. Lékař tak může zvážit předepsání medikace ze skupiny antidepresiv a anxiolytik, léků stabilizujících náladu.

Když se tedy nakupování stává v tomto smyslu problémem, je pak dobré preventivně vykonat vhodné kroky, kterými by se předešlo k rozvoji kompulzivního nakupování, a tedy oniománie.

  • Při platbách kartou buďte opatrní. Na kartě nikdy nevidíte, kolik utrácíte, kolik Vám právě z účtu odešlo a kolik – a zda vůbec – vám tam něco zbylo. Upřednostňujte platit buďto hotově nebo ze stanoveného „balíku, rozpočtu“, který na daný den nebo týden máte – a to tak, abyste jej nepřekročili.
  • Držte se nákupních seznamů. Pomůžou vám vyhnout se nákupu nepotřebných položek.
  • Nenoste s sebou všechny své kreditní karty. Nejen, že tak riskujete, že když je ztratíte s peněženkou, rázem přijdete o všechny, ale budete pak lépe přepočítávat, co si můžete a co naopak nemůžete dovolit koupit. A ostatní kreditní karty a finanční zásoby budou hezky v bezpečí doma.
  • Pozor na lákavé reklamní poutače, výkladní skříně obchodů, reklamy v televizi. Nenechte se jimi strhnout, přelaďte kanál nebo svoji mysl jiným směrem.
  • Když pociťujete nutkání na excesivní nakupování, které je patologické, nutkavé a impulzivní, snažte se přeladit, s blízkými či přáteli „přepnout“ na jinou činnost, odpoutat pozornost od nákupních myšlenek. Pomáhá sport, fyzická aktivita, procházky apod.

Impulzivní nakupování, jak již bylo zmíněno, patří mezi poruchy návyků – podobně jako např. závislosti, přejídání, gambling, kleptománie apod. Při přetrvávajících potížích, situacích, kdy svoje nutkání jedinec nedokáže zpracovat a přináší mu množství osobních, sociálních, finančních a jiných potíží, je pak na místě vyhledat odbornou pomoc – psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra. Kombinace medikamentózní léčby upravující poruchy nálad (úzkost, deprese apod.) s psychoterapii je účinným nástrojem při léčbě impulzivních poruch, kam oniománie spadá.

Blíží se čas vánočních svátků, kdy se samozřejmě zvyšuje naše potřeba i „nutnost“ zaopatřit své blízké či sami sebe věcmi, kterými chceme druhým nebo sebe udělat radost. Vždy je dobré mít na paměti, že materiálními předměty ne vždy můžeme plně vyjádřit náš vztah k blízkému člověku. Neplatí zde vždy přímá úměra „čím dražší dárek, tím tě mám víc rád“. Ve vztazích podobné soutěžení nefunguje. Vždy pozorně naslouchejte svým blízkým, a možná mezi řádky zaslechnete i jiné přání, které se ne vždy nacházejí ve výlohách obchodů a zaručí Vánoce šťastné a veselé…