Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pokud jsme zde sami sobě blízko, blízko své podstatě, smíme tu zachytit varovné signály těla, které občas bije na poplach. Ať už prostřednictvím nemoci, nebo náhlé ztráty energie, chuti do života. Na vině je celá řada aspektů, prvním z nich je nedostatečná výživa, běžná denní strava, které tu mnozí věnují nulovou pozornost. Pravda, dědíme tu zvyky a tradice, které se předávají z generace na generaci. Přebíráme rodinné know how, které je pak školou pro naše děti. Po dlouhá desetiletí, ne-li staletí. Když se však ohlédneme zpět, pan Tolle s jeho přítomným okamžikem nyní promine, pochopíme, že tehdejší doba byla úplně jinde. Lidé tu vstávali s východem slunce, manuálně pracovali, pokud se zde již pro něco trápili, většinou se vybili robotou na poli. Na poli, které tu darovalo ty nejčistší klasy. Ovoce a zelenina, stejně tak maso a další mléčné výrobky byly jen minimálně poznamenány chemií.
Jídelníček, ačkoli mnohdy čítal větší množství sacharidů, skládal se z potravin, jejichž základ byl čistý. A protože zelenina byla přirozenou součástí zahrádek, nechyběla k žádnému hlavnímu pokrmu. Minulé století zde poznamenaly války a následující režim, kdy se začíná šetřit, používat náhražky, ke slovu se dostává také chemie. Ještě stále je však všechno v pořádku, lidé tak nějak cítí, že kvalitní potraviny jsou základem správně poskládaného jídelníčku. Jen si vzpomeňme na mnohé babičky, které by margarín nevzaly do pusy. 21. století je pak stoletím konzumu, obchodní domy zavalí lákavě vyhlížející potraviny, z nichž mnohé drží pohromadě právě a jen hromada cukru, nasycených mastných kyselin a chemikálií. To vše ještě umocněno reklamou, jež je tu více než pro dobro věci, spíše jen na efekt.
A pak, pak je tu těžké vybírat a volit, když ani pořádně nevíme, kterým směrem se vydat. Život se ubírá vyjetou kolejí, která nás však někde uvnitř mačká na kousky. Občas tu stačí přeci málo, abychom se tu přestali bát a začali konečně žít. Umíme-li se ztišit, naše nitro k nám hovoří, poví, co je tu správné a co již tolik správné není. Řešíme-li však denně desítky nepotřebných věcí, o svou energii tu zbytečně přijdeme. Energii, kterou bychom mohli investovat lépe a jinam, do svých snů, práce, rodiny, zdraví, do zdraví, které je tu jedním z největších darů. A přesto, kdo z nás je tu skutečně zdráv? Často si bláhově myslíme, že definice zdraví je rovna absenci léků. Tato pravda je však zdánlivá. Dle mého je skutečným odrazem zdraví energie, kdy se zde probouzíme plni sil, s problémy, které tu na nás v průběhu dne ulpějí, si dokážeme snadno poradit. Odoláváme pomluvám, nehřešíme slovem, vnímáme, co je tu správné. Jsme celkově šťastni, a pokud zde něco schází, máme sílu to získat.
Jak si však k tomu všemu dojít? Když jsem se tu před časem začala bavit zdravou stravou, podlehla jsem kouzlu očistných kúr. Půsty jsou fajn, nicméně pokud nejsme zvyklí půstovat pravidelně, síla půstu nás uková do židle. Ponechá v jemné letargii, kdy část energie, která by byla tělem investována do trávení, je využita k očistě mysli. Dlouhodobější půsty vyžadují vůli, odhodlání, cíl, kterého se držíme. Celkové zklidnění, správné načasování. Jiné to totiž bude, pokud tu budeme každý den brzy z rána vstávat do práce a jiné naopak v horské chatě, obklopeni stromy, trávou, modrým nebem. Na jaře, v létě, v nemoci, či ve zdraví, kdy půstujeme a meditujeme zároveň.
Očista zeleninovými či ovocnými šťávami je však velmi příjemnou variantou, jak zde tělu dopomoci ke ztracené rovnováze. Jako když jsme byli dětmi, věděli a cítili, co přesně chceme. Instinktivně, bez toho, aniž by nás někdo musel popostrčit kupředu. Jak to tedy celé probíhá? Nejprve si stanovme cíl, abychom tělu vysvětlili, k čemu si tu potřebujeme dojít. Někdo si přeje zhubnout několik přebytečných kil, jiný zase rozzářit svou pleť, pročistit vnitřní orgány. Ulevit játrům, žlučníku či slinivce. Urovnat si myšlenky, vyhnat z těla záněty, zmírnit autoimunitní zátěž, snížit LDL cholesterol, triglyceridy v krvi. Ať tak či tak, budeme-li vědět, naše tělo přijme myšlenku za svou a výsledný efekt se ještě více umocní.
Dále, je třeba pamatovat na to, že v první fází budeme možná unavenější. Tělo se v průběhu očisty zbavuje nepotřebných látek, detoxikuje, někoho může bolet páteř, hlava, orgán, který očistou prochází. V tyto dny též tělo zbytečně nezatěžujme přílišným pohybem, atletické výkony nechme tedy na později. Máme-li zde přeci jen potřebu pohybu, vyjděme si do přírody, zhluboka dýchejme, nechme život plynout, snažme se nemyslet, pouze jděme, meditujme a užívejme vše, co tento krásný svět nabízí.
Poté nakupme kvalitní ovoce, zeleninu a bylinky. Nachystejme odšťavňovač, skleněné lahve, ve kterých šťávy uchováme. Rozvrhněme dny, během kterých si zajdeme nakoupit, abychom se již nezatěžovali tím, že něco chybí, že něco nemáme.
Ráno zde začněme sacharidovou šťávou. Pokud se neorientujeme, mezi sacharidové šťávy řadíme ty, které obsahují jablka, pomeranče, meloun, ananas, mrkev a řepu. Dvě poslední zmiňované jsou sice zeleninou, nicméně, ukrývají slušné množství sacharidů, které nás tu z rána zasytí. Osobně jednotlivé šťávy střídám, kombinuji dle chuti. Celkové množství naplní litrovou lahev, ze které šťávu 30 minut popíjím.
Tipy na ranní šťávu jsou zde:
- jablko, mrkev, petržel kořen
- jablko, mrkev, zázvor
- mrkev, zázvor
- mrkev, pomeranč
Ovocné šťávy se snažím pokaždé míchat s větším % mrkve, abych snížila výsledný glykemický index, který po odstranění vlákniny, bývá u ovoce vysoký. Pokud však nakombinujeme s karotkou, zvládne také diabetik, který však musí započítat do denního sacharidového příjmu.
Základní typy šťáv a jejich účinky:
- Jablečná šťáva uklidňuje žaludek, povzbuzuje střeva, nejúčinnější nalačno
- Pomerančová je silně zásaditá, pomáhá tělu k acidobazické rovnováze
- Šťáva z ananasu má silně čisticí schopnost, regeneruje klouby, tlumí dnové záchvaty
- Karotková šťáva posiluje zuby a kosti (obsahuje vápník). Jedná se o léčebný prostředek proti vředům a infekcím. Léčí choroby očí, mandlí, dýchacích orgánů. Ideální pro jaterní očistu.
Na svačinku pak můžeme popíjet melounovou šťávu, jež je opět silně zásaditá. Koupený meloun vždy pořádně umyji, skutečně pečlivě, abych odstranila i poslední zbytky možných pesticidů na slupce. Poté meloun nakrájím, i se zelenou slupkou a odšťavňím. Málokdo ví, že zelená slupka obsahuje až o 95% více nutričně výživných látek, než samotná dřeň. Najdeme zde chlorofyl, vitamin A, proteiny, draslík, zinek, jód a samozřejmě enzymy, které podporují trávení. To však nelze upřít žádné z dalších šťáv. Množství šťávy můžeme ponechat tak, aby nám to bylo příjemné. Většinou opět zvládnu jeden litr.
Na oběd pak můžeme volit šťávu zeleninovou, mysleme však stále ještě na sacharidy. Má oblíbená šťáva vypadá takto:
mrkev, červená řepa, řapíkatý celer, okurka, petržel kořen
Pokud si naše tělo žádá stále ještě ovoce, nakombinujme jablko s mrkví a třeba právě petrželovým kořenem. Získáme velmi dobrou šťávu, která nás udrží bdělé další tři hodiny. Občas do odšťavňovače přihodím také klíčky, většinou z mungo fazole. Jsou velmi chutné.
Odpolední šťávu již většinou nezvládnu, neboť již v této fázi mám v sobě cca 3 litry tekutiny. Piji je však průběžně, pamatujme na to, že šťáva je lék, nepijeme ji na žízeň. Navíc, slouží jako pokrm a takto na ni třeba pohlížet.
Zmínila jsem se o petrželi, ta je sama o sobě velmi aromatická a silná, proto doporučuji míchat v celkovém zastoupení 10 %. Je však velmi účinná, podporuje látkovou výměnu kyslíku, funkci nadledvinek a štítné žlázy, pročišťuje celý cévní systém. Řepa podporuje tvorbu červených krvinek, zrakovou ostrost, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě, zásobuje nás draslíkem, křemíkem, hořčíkem, železem a zinkem. Stejně jako u petržele platí jedna věc, řepa je skutečným silákem, proto, do šťávy si jí přidejme maximálních 30 %.
Na večer si zde uchystám většinou už jen 0,5 l šťávy, do které přidám okurku, řapíkatý celer, trošku mrkve, hlávkového zelí. Nyní již sacharidů netřeba, proto tu ulevme slinivce a zakončeme tento den něčím lehčím. Okurka zde platí za účinné diuretikum, díky křemíku a síry podporuje růst vlasů, nehtů, pročišťuje pleť. Pokud ji namícháme s karotkou a řepou, napomůžeme vyplavení kyseliny močové z těla pryč. A to je dobrou zprávou pro ty, které tu trápí dna.
Na této kúře lze profitovat celý týden, pokud tu zvládneme déle, můžeme, naslouchejme však svému tělu, které vydá jasný příkaz k tomu, abychom s léčebnou kúrou přestali a opět zde najeli na běžnou, racionální stravu. Onen týden nám uleví od několika kilogramů a pěkné spousty toxinů, které jsme díky běžné, konvenční straně za ta léta posbírali.
Věřím, že zářící zdraví je zde skutečně pro každého, proč si tu k němu tedy nedojít? Pokud se pro očistnou kúru rozhodnete, začněte ještě dnes, škoda něco odkládat, mnohdy jen čekáme, namísto toho, abychom se rozběhli a konečně zde začali žít…
Celková nabídka odšťavňovačů.