Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Olej z rakytníku prý užívali ruští kosmonauti, aby si tak doplnili potřebné vitamíny a ochránili se před kosmickým zářením. Po černobylské havárii jaderného reaktoru se jím léčili ozáření obyvatelé Ukrajiny. Kromě schopnosti absorbovat ultrafialové záření a tedy redukovat riziko ozáření, má zatím u nás málo známý rakytník řešetlákový i množství dalších pozitivních vlastností, které můžeme využít ve svůj prospěch a dobrou tělesnou kondici.
Díky vysokému obsahu vitamínu E, známého vitamínu mládí, který se vyskytuje ve velké míře právě v rostlinných olejích, rakytníkový olej působí jako biogenní stimulátor, který regeneruje poškozenou kůži a sliznice a ovlivňuje růst tkání.
Když se řekne beta-karoten, celkem spontánně vám na mysl přijde nejdříve mrkev, jako nejbohatší zdroj vitamínu A. Výzkumy týkající se rakytníku uvádějí, že obsah tohoto karotenoidu v bobulích rakytníku jsou porovnatelné s množstvím naměřeným v mrkvi. A to ještě stále není vše! Přesuňme se od vitamínu k dalšímu zdraví prospěšnému hitu naší doby.
Omega-7 mastné kyseliny
Ano, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny – tuto nerozlučnou dvojici „dobrých tuků“ již známe. Na rozdíl od „špatných“, například živočišných tuků, jsou užitečné pro naše zdraví hlavně proto, že stejně jako všechny esenciální mastné kyseliny mají antimutagenní účinek. To znamená, že chrání naše buňky před destrukcí a poškozením. Co však víme o skupině omega-7 mastných kyselin, konkrétně o jedné z nich, nazvané palmitolejová kyselina? My, laici, téměř nic, avšak jenom do chvíle, než začneme opět hovořit o rakytníku. Kyselina palmitolejová, která se v ostatních přírodních olejích téměř vůbec nevyskytuje, tvoří v stoprocentním rakytníkovém oleji až 32 – 43 %.
A jakou úlohu hraje její přítomnost v lidském těle?
Představte si, že náš trávicí (ale i dýchací a urogenitální) trakt, přesněji jeho vnitřní vrstva, je pokrytá jakýmsi ochranným obalem, odborně řečeno mukózovou membránou, která produkuje hlen a chrání stěny našich útrob před škodlivými vlivy nikotinu, alkoholu, některých léků, stresu, ale například i před nebezpečnou bakterií Helicobakter pylori. Když totiž tito agresoři neustále útočí, membrána už nestačí bránit stěny trávicího traktu, ty se naruší, důsledkem čehož mohou být například žaludeční vředy. Rakytníkový olej omega-7 mastných kyselin, dokáže mukózovou vrstvu před útoky různých stresů ochránit, ba dokonce obnovit její zdevastovanou strukturu. Je to takové pohlazení pro těžce zkoušené stěny našich žaludků, kterých zapálené a podrážděné sliznice tvoří přímou úměru k našim rozervaným, vystresovaným nervům…
Rakytník je tedy na řadě při prevenci, ale i léčbě vředových onemocnění trávicího traktu. Jeho hojivé účinky ocení i pacienti, kteří užívali silná antibiotika, dráždící žaludek. Doporučuje se vypít jednu čajovou lžičku oleje deset minut před podáním antibiotik.
Domácí lékárnička
Rakytník jako bohatý zdroj vitamínů, oceníte zejména při nachlazení, ale i po dobu namáhavé pracovní či sportovní zátěži. Na co všechno tedy rakytník působí, co léčí, napravuje, chrání a ochraňuje?
Trávení: Z mnohých léčivých účinků této rostliny se jako nejúčinnější jeví její blahodárný vliv na zažívání. Rakytníkový olej zabraňuje vývoji žaludečních a dvanácterníkových vředů a hojí je, ulevuje od refluxní ezofagitidy, snižuje kyselost žaludečních šťáv, užívá se též při hypokinézi žaludku a střev.
Kůže: Rakytník ovlivňuje růst tkání, urychluje proces hojení ran, které vznikly po popáleninách nebo též omrzlinách, ekzémech (atopický ekzém, lupenka), po různých vyrážkách, kožních vředech, akné nebo proleženinách. Na zlepšení kvality pokožky a vlasů je vhodná i jeho vnitřní (orální užívání), ne jenom lokální (natírání na kůži) aplikace.