Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Změny, které probíhají v těle budoucí matky během těhotenství, jsou hormonálního původu. Gravidita má svůj specifický průběh a není možné do něj zásadním způsobem zasahovat. Může se pouze jemně pomoci při zdravotních problémech. Podstatnou roli hraje také kvalitní příprava ještě před otěhotněním. Mnoho věcí mohou budoucí rodiče pozitivně vědomě ovlivnit.
Zásadním bodem, nad kterým je třeba se poctivě zamyslet, je stravování. Nemůžete-li nějakou dobu přijít do jiného stavu, je důležité upravit jídelníček. V první řadě se vyhýbejte mléčným výrobkům a potravinám obsahujícím lepek. Tyto produkty vyvolávají totiž chemickou neplodnost. Přestaňte úplně pít alkohol. Naopak dbejte na dostatečný přísun vitaminů skupiny B. Zde platí pravidlo, že co dělá dobře kůži, dělá také dobře pohlavním orgánům.
Rychlý pohyb
Nějaký čas před plánovaným početím pravidelně běhejte, nebo alespoň choďte tak rychle, jak jen můžete. Běh posílí, přirozeně „protřepe“ a detoxikuje celý organismus. Běhání však doporučuji lidem jen do 90 kilogramů tělesné hmotnosti. Nad tuto hranici jsou nadměrně zatěžovány klouby a páteř. Tělesné tkáně bývají nateklé a při velkých otřesech hrozí jejich zranění. Jestliže byste si namohli například šlachy, je zde už riziko zhoršené schopnosti regenerace, a tedy zbytečných zdravotních komplikací.
Rizikový věk
Žena po třicátém roce života, která ještě nerodila, je podle medicíny zařazena do rizikové kategorie. Doporučuji preventivně absolvovat metodu manuální korekce v našem centru ještě před otěhotněním a dobře se tak k těhotenství připravit. Nechte si odborným lékařem vyšetřit páteř a vnitřní orgány. Nezapomínejte, že během gravidity se pravděpodobně zhorší všechny chronické problémy, které vás doposud trápily. I v případě, že o sebe poctivě pečujete, zdravě se stravujete a sportujete, neznamená, že vás během těhotenství váš věk „nepodrazí“. Mnoho žen má obavu, že jim po porodu zůstane ošklivá postava. Změna postavy k horšímu je především důsledek prodělaných chronických nemocí, nikoliv samotného těhotenství!
Varovné signály
Nemůžete-li delší dobu přijít do jiného stavu, možná „trpíte“ některým dále uvedeným problémem. Proto se nejprve soustřeďte na vyléčení a odstranění těchto „rušivých faktorů“ z vašeho života:
- Dlouhodobé bolesti a ztuhlost od středu hrudní páteře směrem dolů, v kyčlích, kolenou a otoky kotníků. Je-li páteř v dobrém stavu, nebývá problém počít dítě, prožít pěkné těhotenství, porod bez komplikací a po porodu vrátit pánev zpět do formy (v případě císařského řezu – páteř). Jednou z terapií manuální korekce, kterou provádím, je terapie manuální korekce usnadňující otěhotnění a jeho zdárný průběh. Těhotná žena má téměř vždy bolesti v zádech. Výraznější bývají v případech, jestliže je embryo fixováno k zadní stěně dělohy. Speciální metodou jemného komplexu manuálních zákroků lze docílit toho, že budoucí matka prožije bezbolestné a příjemné těhotenství.
- Bolesti hlavy a pocity depresí, nechuť do života, těžká únava a celková tělesná slabost. Takové stavy zdárné oplodnění jen komplikují. Bohužel jimi trpí všeobecně mnoho lidí, kteří přicházejí za mnou do ordinace. Jejich odblokování považuji za součást úspěchu jakékoliv léčby. Stavu, kdy se člověk cítí plný energie a prožívá pocity opravdového štěstí, lze také dosáhnout speciální technikou manuální korekce.
- Hádky s partnerem a deficit vzájemné podpory. Stále vyhledávejte situace, které vám přinášejí štěstí, radost, spokojenost a klid. I na tomto je třeba pracovat, nelze očekávat, že tyto pocity přijdou samy. Sbírejte proto své štěstí „jak borůvky v lese“ – malá spokojenost k malé radosti a brzy se změní váš stav mysli a postoj k životu.
- Dlouhodobé pracovní stresy. Je nutné se vyhýbat vypjatým situacím. V případě, že není možné na svém pracovním programu nic upravit, je nezbytné úplně změnit zaměstnání. Musíte mít na zřeteli, že v životě je vždy něco za něco.
- Nenoste boty, které stlačují prsty a paty, jsou tak nepříznivě stimulovány nervové reflexy. Ve chvíli kdy otěhotníte, striktně se vyhýbejte vysokým podpatkům.
- Nedostatečná funkce ledvin. Důležitými příznaky jsou nateklé kotníky a otoky pod očima. V mnoha případech tento stav způsobuje nedostatečný příjem tekutin. Jestliže vám aktivnější pitný režim nepomůže, je třeba absolvovat terapii zaměřenou na ledviny – odvodní se nohy od přebytku lymfy. Dojde k odlehčení ledvin, budete se cítit lehčeji, radostněji a odstoupí těžký pocit v nohou.
- U žen, které pracovaly v náročných fyzických podmínkách a tahaly těžká břemena, může dojít k poklesu dělohy a zároveň jejích okolních vnitřních orgánů, s nimiž je děloha vazivově spojena – pochvou, močovým měchýřem, konečníkem. Močový měchýř je tažen dolů a tisknut tak, že dochází k inkontinenci moči. Objevují se hemoroidy. Bez toho, aby nejdříve došlo „ke zvednutí“ vnitřních orgánů na jejich optimální místo, není prakticky možné úspěšně otěhotnět. Změny lze docílit za pomoci speciální manuální terapie.
Souběžné nemoci
Samostatnou kapitolou, která komplikuje otěhotnění, je hormonální nedostatečnost – infantilismus (tj. nedostatečná vyzrálost vnitřních pohlavních orgánů). Infantilismus se často objevuje u žen, které vyrůstaly v těžkém stresu a permanentně byly okolím šikanovány, prodělávaly fyzické a psychické násilí. U dívek se často tato prožitá zkušenost projevuje nedostatečným vývojem hrudníku a prsou. Hrudník vypadá stále dětsky a prsa nerostou, na rozdíl od zadku a nohou, které se vyvíjejí normálně vzhledem k jejich věku.
Dalším závažným důvodem způsobujícím hormonální dysfunkci a nedostatečný vývoj pohlavních orgánů, hlavně vaječníků, bývá dermoidní cysta. Obal (neboli pouzdro či žlázová tkáň) vajíčka je hodně silný, protože se nezměkčuje hormonálně. Dozrálé vajíčko se pak nedostane z vaječníku ven a vzniká zánět. Zahojí se, ale objeví se cysta. Ke gynekologovi by proto měla zajít každá dívka, která ještě ve 14 letech nezačala menstruovat, má velmi malá nebo žádná prsa a vypadá jako dítě. Nemusí se prokázat dermoidní cysta, ale lépe planý poplach než pozdější problémy s otěhotněním. Dermoidní cystu lze odstranit jen chirurgicky. Jestliže tento zákrok nebyl podstoupen mezi 14. až 20. rokem, pak schopnost mít děti se pohybuje pouze kolem jednoho procenta.
Užívání léků
Jestliže se vám již podařilo otěhotnět, mohou se vyskytnout problémy s udržením plodu. Lékař předepíše určité medikamenty, čím méně chemických preparátů se však užívá, tím pro ženu a nenarozené miminko lépe. Mám dobrou zkušenost, že právě díky metodě manuální korekce lze docílit snížení dávek podávaných léků. Je však nutná a prospěšná spolupráce s gynekologem. Technika manuální korekce pomáhá také ženám, které prodělaly samovolný potrat, lépe se zregenerovat. Manuální korekci je velmi vhodné absolvovat také při podstoupení umělého oplodnění, jako tzv. „pojišťovací“ terapii (stimuluje dozrávání většího počtu vajíček před odběrem).
Křečové žíly
V důsledku snížené možnosti pohybu, sedavého způsobu života a nabírání váhy během těhotenství se mnohým ženám vytváří křečové žíly. Čím dříve se problém začne řešit, tím je léčba rychlejší a efektivnější. Jak poznáte nástup křečových žil? Nejdříve natékají kotníky, později se k tomu přidá bolest. Po nějaké době můžete vypozorovat silnou bolest i ráno při vstávání a ještě později při každém vstávání. Bývá zřetelná modrá teplá žíla. Když se postavíte, naběhne a pociťujete bolest. Toto je způsobeno zvýšeným tlakem v žilách. Nepříjemný pocit za chvilku zmizí. Uvedeným příznakům je třeba věnovat pozornost, protože mohou být projevem začínajícího zánětu žil. Jestliže žena zatím nemá žádné zřetelné varixy, dá se stav úplně a rychle vyléčit. Terapie v počátečním stadiu onemocnění nebolí.
Když se však otoky nekorigují, problém se prohlubuje. Mezitkáňová voda se shromažďuje mezi tkáněmi, šlachami (v pouzdrech mezi svaly). V první fázi se dá ještě otok léčit dobře, protože tkáně nejsou zatím poškozené. Objeví-li se však zánět, následuje tkáňový otok. Tkáňový otok laicky řečeno znamená zvětšení objemu tkání (tzn. objemu buněk). Je více nebezpečný, často vede k poškození a dysfunkci tkání. A protože každý orgán je tvořen z buněk, dochází k poškozování jednotlivých orgánů. V takovém případě může žena dostat artrózu kloubů. Artróza kyčelního kloubu se projevuje bolestí v tříslech, hýždích a kolenou. Artróza kolen bolestí v kolenou a v případě kotníků jejich bolestí při chůzi a také bolestí v lýtkách a stehnech. I v těchto případech je stav návratný, protože se vždy jedná o relativně mladou ženu. Nezapomínejte, že když vám tělo otéká vně, otéká také vnitřně. Máte-li tedy nateklé kotníky, máte také oteklé stěny dělohy. Důležitým příznakem otoků bývá i slabé krvácení. Jestliže se otoky odstraní, napomůže to k lepšímu vývoji miminka.
Dcera, nebo syn?
V minulých číslech jsme psali o překyselení organismu. Překyselení je důsledkem stresu a nespokojenosti v životě. Mojí zatím nijak nedokázanou domněnkou je, že při oplodnění ve stresu u mladých a jinak zdravých lidí se narodí dcera, protože ženské pohlaví je silnější a vydrží náročnější podmínky k přežití. Naopak při prožívání štěstí, klidu, pohody a také dodržování zásad zdravého životního stylu je větší pravděpodobnost, že dojde-li k oplodnění, narodí se syn.
Duše lidem však dává Bůh. Nejprve by měl proto člověk poprosit o pomoc Boha, a až teprve pak jít za lékařem.