Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V nedávné době se objevila na českém trhu nová originální řada přírodních rostlinných šťáv. Tato řada nabízí přírodní produkty, samozřejmě v nejvyšší kvalitě, v tekuté přírodní formě, která dosud u nás na trhu chyběla. Šťávy jsou získávány z plodů, natě či listů léčivých rostlin nejmodernějším způsobem výroby, výrobky jsou stabilizovány pouze pasterizací a zachovávají si tak maximum biologicky cenných látek. Díky použité technologii výroby, šťávy neobsahují přídavky cukrů, chemické konzervační látky, ani barviva a jsou proto určeny širokému spektru konzumentů. Nutriční hodnota samotných šťáv tkví zejména v obsahu minerálů včetně stopových prvků, vitaminů, bílkovin, organických kyselin, enzymů, bioflavonoidů a karotenoidů, kromě toho šťávy obsahují další specifické biologicky aktivní látky, které u konzumentů mohou přispět k upevnění zdraví.
Granátové jablko (Punica granatum)
Rostlina původně se vyskytující v oblasti od východního Středomoří až k severní Indii je dnes v četných kultivarech pěstována v teplých oblastech celého světa. Plody byly všestranně využívány již od antických dob a jsou zmiňovány v egyptské mytologii i ve Starém zákoně. Používaná část rostliny: oplodí.
Účinné látky
Oplodí granátového jablka obsahuje různé polyfenoly, taniny, terpeny, je bohaté na bioflavonoidy a anthokyany. Vyskytují se i nenasycené mastné kyseliny (linolová, linolenová, olejová aj.). Z vitaminů jsou nejvíce zastoupeny vit. C, A, K, kyselina listová, kyselina pantothenová a niacin, z minerálů je významně zastoupené železo, dále draslík, vápník, fosfor, mangan, měď a křemík. Z dietetického hlediska je cenný i obsah nerozpustné vlákniny.
Působení, účinky
Granátové jablko má velmi příznivý vliv na srdce a cévní systém. Díky vysokému obsahu antioxidantů chrání srdce a cévy, pomáhá udržovat kardiovaskulární systém ve zdravém a dobrém stavu. Obsahuje specifické látky – punicalaginy, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a pomáhají udržovat čisté, snadno průchozí cévy, čímž napomáhají správnému krevnímu oběhu a normálnímu krevnímu tlaku. Antioxidanty ovšem chrání i další tělní systémy jako např. imunitní systém, kožní tkáň – příznivě ovlivňují kvalitu i vzhled kůže a působí proti degenerativním změnám způsobeným nadměrnou námahou či stárnutím (tzv. „elixír mládí“). Granátové jablko optimalizuje glykémii, podporuje trávení, posiluje celistvost sliznic žaludku a tenkého střeva, příznivě působí při průjmových stavech i při respiračních onemocněních z nachlazení. Přispívá k udržování zdravé prostaty, stimuluje sexuální funkci u mužů, harmonizuje funkci nervové soustavy, pomáhá při depresivních stavech. V neposlední řadě se uvádí účinné působení proti parazitům různého typu.