Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Odborník na čínskou medicínu, Bohumír Jehlička, už několik let pravidelně jeden den v týdnu hladoví nebo se postí. Zkušenosti má i s tzv. pránickou výživou. V rozhovoru popisuje rozdíl mezi půstem a hladovkou – jak je praktikovat bezpečně tak, abychom z nich měli největší užitek.
Proč má smysl se postit
„Půst čistí krev. Civilizační nemoci a únava jsou právě znamením, že máme krev znečištěnou.Půst odlehčí orgánům podílejícím se na trávení a asimilaci, a díky tomu zbývá dostatek energie na čištění celého organismu.“
Rozdíl mezi půstem a hladovkou
„Na úvod bych rád rozlišil půst a hladovění. Postit se znamená jíst určitou dobu jenom jeden druh potravy: například rýži, vařenou zeleninu nebo ovoce.
Léčebné hladovění naopak znamená přijímat pouze tekutiny: vodu, čaj – černý, zelený, bylinkový, meltu nebo kávu bez mléka. Všechny nápoje kromě mléka, protože mléko se počítá mezi potraviny a ne mezi nápoje.“
Jednodenní půst = 24 + 12 hodin
„Já například držím půst v pondělí. V neděli večer, okolo páté, šesté, už sním jen lehčí večeři. V pondělí nejím nic (nebo jeden druh) a první složitější jídlo mám až v úterý dopoledne. Jednodenní hladovka nebo půst ve skutečnosti trvá 24 + 12 hodin. Neznamená to začít hned po 24 hodinách hltat večeři nebo se den předtím nabrat do zásoby.“
Co je lepší
„Záleží, co člověk řeší. Jestli vážnější nemoc (pak zvolí většinou hladovku), něco akutního nebo to zamýšlí jako prevenci (zde nestačí postit). Prevence je vždy nejdůležitější. Řešit nemoc, tam by se člověk neměl dostat.“
Zvolte si jeden den v týdnu a ten pravidelně dodržujte
„Doporučuji si zvolit jeden den v týdnu. Už po pár týdnech se tělo nastaví takovým způsobem, že ten den ráno pak nemáš vůbec hlad. Po čase si na jednodenní půst navykne natolik, že pak není problém ani těžce pracovat, třeba kopat krompáčem. Když bys cítil lehkou únavu, tak si dáš oslazený čaj a jedeš dál.
Pro delší hladovky je pak ideální týden před novoluním. A pokud by člověk chtěl dodržovat pravidelně jen jeden den v měsíci, tak bych doporučil vybrat si právě novoluní.“
Kolik pít vody
„Je to individuální, jiné je to v létě a jiné v zimě, ale zhruba dva litry. Litr a půl by mělo být minimum. Horní hranici bych nikomu nestanovoval a určitě neplatí pravidlo, že čím více vody, tím lépe, protože potom jednom zatěžuješ ledviny.“
Rizika: ti, co berou léky
„Nemocní a oslabení by měli začínat pozvolna. Není dobré dát se hned do nějaké dlouhodobější hladovky. Problém je také u diabetiků a lidí, kteří berou vícekrát denně léky – to samozřejmě prázdný žaludek nezvládá. Tam bych hladovění vůbec nedoporučil, pouze půst. Třeba pětkrát denně si dát něco lehčího. A pokud je člověk zdravý a léky nebere, neměl by mít problém. Je to pak spíš psychická záležitost: Máme v sobě historicky zapsán strach z hladu, že když nebudeme jíst, tak zahyneme. Ale u někoho se to vůbec ani neprojeví.“
U delšího hladovění bývá nejhorší první den
„Nechci do hlavy nikomu vsunovat program, ale nejkrizovější bývá první den. Druhý den trochu taky. Ale pak se dostaneš do stavu, kdy je to pohoda a nádhera. Pokud by ale někdo chtěl držet delší hladovku (nad 5 dní), měl by to určitě konzultovat s lékařem nebo s někým, kdo s tím má zkušenosti.“
Jak to nevzdat
„Spousta lidí vzdá hladovění, když se jim začne kroutit žaludek. Do mozku dostávají v ten moment silný signál, že to nevydrží a musí si něco dát. Na to je úplně jednoduchý trik: stačí vypít hrneček teplé vody nebo černého čaje oslazeného medem. Žaludek se tím vypláchne, zneutralizuje. Nejlepší je dát si do čaje i citron, pak je takový dobrý pocit pohody.
Lidé také často při půstu cítí únavu.Když budeš vědět dopředu, že tě čeká náročnější den a budeš muset někam jet, tak místo hladovky zařaď ten den půst. Já to dělám tak, že si uvařím do misky rýži a během dne jí sním tak tři čtyři porce.“
Doplňovat energii z prány je při hladovění nebo půstu velmi přínosné
„Tzv. pránickou výživu bych určitě nedoporučoval začátečníkům. Když ale bude chtít někdo držet dlouhodobou hladovku, mohl by si něco i o přijímání prány nastudovat. Pránická strava není nic zázračného. Jde o to, že určitým typem cvičení a nastavením mysli se v puse začnou tvořit sliny, které tělo vyživují. Tělo tak přijímá tu nejkvalitnější energii, která může být; čirou esenci ze vzduchu. Jinými slovy: tělo potravu přijímá, ale ne tu tuhou, jak jsme zvyklí.“
O dodržování jednoho dne v týdnu
„Bývá obvyklé, že člověk má přání dodržovat svůj režim, postí se nějakou dobu každý týden v určený den, ale pak jede na delší dovolenou a začne se ptát: „Jak já to budu dělat?“ To je ale to největší neštěstí, jaké může být. Platí: „Jednou je nikdy, dvakrát je zvyk.“Když jsem já sám třeba pozvaný na grilovačku, tak si samozřejmě s lidmi jídlo dám. Ne dva steaky, ale jeden menší. Nebudu tam sedět někde na kraji a v duchu si říkat: „Já dneska nemůžu“. Tím se člověk poškozuje psychicky, a to je mnohem horší.“
Webová stránka Bohumíra Jehličky: www.chinarelax.cz
Autor ani redakce nenesou odpovědnost za neodborné individuální provádění půstů či hladovek. Doporučujeme vždy napřed konzultaci s lékařem!