Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Také už vás někdy napadlo, proč se po nějakém jídle necítíte moc dobře? Je vám těžko, jste unavení a bez energie? Již od mé puberty jsem se s takovými pocity potýkala velmi často. Někdy silněji, někdy méně. Můj zdravotní stav, především pak různé alergie a astma, se zhoršoval. Obyčejná chřipka mě položila na lopatky téměř na 3 týdny.
Zhruba před dvěma lety jsem si řekla, že už mám dost běhání po doktorech, kteří mi vždy sice pomohli, ale pouze s příznaky nemocí. Ty byly sice na krátkou dobu zahnány, ale stačilo málo a nemoc se vrátila. Začala jsem se tedy pídit po příčinách, mimo jiné také o vliv potravin na moje zdraví. Jsem poměrně pracovně vytížená, proto jsem zamítla test u lékaře, kde bych se musela podrobit řadě odběrů a na výsledky bych čekala i několik týdnů. Navíc není úplně snadné přesvědčit lékaře, aby vás prakticky bezdůvodně poslal na takové vyšetření. Doslechla jsem se o testu potravinové intolerance Food detective, který si mohu provést sama doma, kdykoli se to mně bude hodit a bylo rozhodnuto. Zakoupila jsem jej v e-shopu prozdravi.cz, ze kterého často nakupuji, navíc jsem test měla do druhého dne doma.
Provedení testu bylo poměrně jednoduché i díky přiloženému návodu, ve kterém jsou všechny kroky nejen podrobně popsány, ale také doplněny detailními fotografiemi. Všechny potřebné části k provedení testu byly náležitě označeny a hygienicky zabaleny. Na začátku jsem se bála, že nezvládnu píchnutí do prstu a „odběr“ krve sama sobě. Díky speciálním jehličkám ukrytým v růžových nádobkách to bylo ale překvapivě snadné. Přiložila jsem prst navrch nádobky a stlačila. Poté jsem již postupovala dle návodu krok po kroku.
Celý test trval necelých 45 minut, ale převážnou část této doby představovala reakční doba jednotlivých roztoků. Po této době se na reakční tabulce objevily modré puntíky, od světlé po tmavou dle intenzity reakce na potravinu. Test je jednorázový, je k němu přiložena tabulka 46 potravin, kam jsem si vyznačila intenzitu reakce. Díky tomu mám výsledky zaznamenané a mohu si je uchovat pro pozdější potřebu.
Výsledek testu mi potvrdil, že moje tělo nesnáší dobře hlavně pšenici, kravské mléko a vejce. Negativně vyšly i další potraviny, i když už ne v takové míře. Food detective mě tedy nasměroval a nyní už je to jen na mně, jak dokáži nahradit tyto potraviny jinými alternativami. Naštěstí dnes takové alternativy existují a jsou snadno dostupné.
Pokud si stejně jako já chcete potvrdit své domněnky, nebo prostě zjistit, které potraviny vaše tělo nesnáší, pak vám test potravinové intolerance doporučuji.
Čím mě Food detective přesvědčil?
- Možnost provedení v pohodlí domova,
- časová nenáročnost,
- jednoduchost,
- přehlednost výsledků.
Co bych na testu změnila nebo vylepšila?
V popisu k testu je uvedeno, že je testováno 59 potravin, ale je počítáno například s několika variantami melounu (vodní, bílý atd.). Ve skutečnosti je tedy typů potravin jen 46. Během odběru mi krev tuhla v trubičce a těžko se mi dostávala do reakčního roztoku. Bylo by tedy dobré zdůraznit v návodu, že je dobré před testem hodně pít nebo jinak poradit, jak se tomu vyhnout. Jinak jsem byla s testem spokojena.
Ze začátku jsem si říkala, že cena je hodně vysoká, ale teď po několika týdnech, kdy respektuji výsledky testu a nejím „zakázané“ potraviny, vím, že se mi to do budoucna mnohonásobně vrátí. Nebudu utrácet stovky korun měsíčně za léky, nebudu ztrácet čas běháním po lékařích, nemluvě o penězích, o které jsem přicházela díky pracovní neschopnosti.