Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Těhotné ženy, hlavně prvorodičky si často kladou otázky: „Jak poznám, že rodím?“, „Kdy je čas jet do porodnice?“, „Nespletu si opravdový porod s pouhými poslíčky?“, „Kolik času zbývá po prvních stazích?“, „Kdy mám zavolat partnerovi, aby byl přitom?“, „Nemůžu porod prospat?“. Ženy, které již mají nějaký ten porod za sebou se spíše ptají: „Bude tento porod rychlejší než ten minulý?“, „Nemám již zůstat doma déle?“, „Co s dětmi, jestli porod propukne v noci?“.
Porod je na dohled jestliže nastávající maminka již nepřibývá na váze. Dále dochází k poklesu a mírnému zmenšení břicha. Jeho následkem je časté močení. Těsně před porodem se také snižuje frekvence pohybů miminka, nikdy ale nesmí úplně přestat! Obvykle 2 – 3 týdny před plánovaným datem porodu se objevují předzvěstné stahy – poslíčci. Projevují se bolestmi v podbřišku a v kříži. V některých případech jsou tak bolestivé, že si je rodičky spletou s začátkem porodu. Poslíčci jsou však stahy nepravidelné a nezesilují svoji intenzitu. Obvykle trvají krátce a opakují se. Rozdíl mezi poslíčky a porodními stahy je ten, že poslíčci nemají otevírací efekt. Prvorodičku mohou poslíčci velmi vylekat, porodní asistentky jim proto doporučují, aby si udělaly teplou koupel a pokud tyto stahy budou přetrvávat a zesilovat, je dobré odjet do porodnice, jestliže ale odezní, nic se neděje.
Zkušené porodní asistentky říkají, že jakmile těhotná žena začne být nervózní, neklidná, plačtivá či přecitlivělá a začne si dělat starosti, tak nezáleží na tom jestli má krátké či dlouhé stahy nebo odtok plodové vody nebo před či za termínem porodu. Chování rodičky vyjadřuje nejjistěji kdy začíná porod.
Známky určující skutečný začátek porodu:
- Několik dní či hodin před skutečným začátkem porodu rodičce odejde hlenová zátka z děložního hrdla. Žena to pozná tak, že ji odejde z pochvy větší množství hustého hlenu obvykle s příměsí krve. Obvykle je to upozornění, že porod už je za dveřmi. Pokud ale nezačnou stahy, pořád se nic neděje.
- Blížící porod se může hlásit i slabým krvácením či špiněním. Musíme však posoudit sílu a barvu krvácení. Je-li to stará tmavá krev či světlá hlenovitá, nic se neděje. Problém by nastal v krvácením jasnou červenou krví, to by byl nutný okamžitý odjezd do nemocnice.
- Porodní bolesti začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Budoucí maminky je vnímají jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Ze začátku jsou stahy docela nepravidelné a rodička je pociťuje jako táhnutí nebo křeče v kříži a v tříslech. Také je možné, že bolesti se projeví v okolí stydké kosti a odtud se táhnou přes třísla do zad. Někdy vystřelují i do stehen. Tyto stahy trvají asi 40 vteřin, na začátku mívá rodička asi 4 stahy za hodinu, v intervalu 15 – 20 minut. Později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje. Jestliže začnou být kontrakce asi 1 za 5 minut a jsou opravdu dosti bolestivé, je třeba odjet ihned do porodnice.
- Dítě je v těle matky obklopeno blanitým, tekutinou obklopujícím vakem. Při začínajícím porodu se může náhle protrhnout, ale obvykle začne odtékat slabý pramínek. V takovém případě to rodička pozná tak, že jí po nohách stéká pramínek teplé tekutiny. Tento odtok může nastat i v klidové poloze v noci, obyčejně budoucí maminku vzbudí pocit vlhka. Po odtoku plodové vody ještě nemusí nastat pravidelné stahy, ale vždy je to důvod přijetí na porodní sál. Hrozí zde riziko infekce miminka. Někdy se rodičky ptají jestli si odtok plodové vody nemohou splést s větším výtokem. Takže výtok je nepravidelný, kdežto plodová voda vytéká neustále až do konce porodu.
Jestliže začne budoucí maminka pociťovat některou z těchto uvedených známek blížícího se porodu, nemusí mít obavy z předčasného příchodu do porodnice, zkušený personál nejlépe posoudí situaci. I v těchto případech platí pravidlo: „Někdy je lépe dříve než-li později.“