Pohled do práce internetové poradny

cm listi nad vodou1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Před mnoha lety, v době, kdy se začínalo mluvit o internetu, jsem netušil, jak velkou roli bude mít internet v mém životě a vůbec v životě lidstva. Krátce po revoluci, již v roce 1990, jsem navštívil svého kolegu pediatra v Helsinkách a měl jsem oči otevřené v úžasu. Účastnil jsem se konference lékařů o využití internetu v lékařské praxi. Myšlenka propojení lékaře a pacienta, sledování výsledků pacienta z laboratoře, přeposílání lékařských nálezů, RTG snímků a tak dále, byla tehdy pro mne novinka. Teprve o několik let později se internet stal realitou i u nás.

Moje dnešní zamyšlení se tedy bude týkat internetu a internetové poradny. Hned v úvodu je třeba konstatovat, že internet má mnoho tváří, některé jsou prospěšné, jiné mohou dokonce škodit. Rozhodně najdete na internetu hodně informací. Člověk dnes používá internet k mnoha činnostem. Pro někoho je internet zaměstnání, pro jiného jen zábava, ale jsou tací lidé, kteří se pomocí internetu i léčí. Vysvětlují to tak, že jít k lékaři je hodně stresující, lékaři specialisté mají dlouhé čekací doby, a když konečně dojde k vyšetření, stejně se nedozvědí, co jim je. Takže se pacient znovu vrací na internet, brouzdá v diskusních klubech a hledá odpověď na svůj problém ve zkušenostech jiných lidí. Svou nemoc zadá ve vyhledávači, srovnává své projevy nemoci s popsanými příznaky v encyklopedii a takto vyzbrojen přichází do naší internetové poradny. Má představu o tom, že mu zde diagnózu stanovíme a navrhneme mu léčbu.

Ale tak to nefunguje, internetová poradna nenahradí ordinaci lékaře. Pro stanovení diagnózy je třeba objektivního vyšetření, laboratorního vyšetření a závěrů z různých vyšetřovacích technik. Můžeme poskytnout úvahu, rozbor, dát doporučení, co by se mělo ještě vyšetřit a tak dále. Určitě nemůžeme rozhodovat za pacienta, nemůžeme činit posudky a tak dále.

Není výjimkou, že je pacientovi stanovena diagnóza, ale není mu přijatelně vysvětlena. Pacient bývá v ordinaci v šoku ze své diagnózy, a tak téměř nevnímá, co mu lékař říká. Podepíše tam sice dokument, že byl se vším seznámen, ale když přijde domů, už neví, co mu vlastně je. A je logické, že „vidí černě“ a myslí na nejhorší. A tak usedne k počítači, otevře internet, napíše do poradny, požádá o „překlad“ lékařské zprávy a hned nato žádá radu, co může udělat pro to, aby se uzdravil.

K vysvětlování jsou nejhorší stavy, které vznikly na základě dlouhodobě špatné péče o zdraví, zanedbané prevence, problémů vzniklých dlouhodobým přetěžováním, životem ve stresu a podobně. Jsou to situace, které mají plíživý průběh. Nenápadně se z banálního problému vytvoří problém chronický, jenž vede k různým degenerativním změnám například na kosterním systému. Jsou to různé artrózy, chondrózy, výrůstky, nádorky, zúžené kanálky, jimiž procházejí nervy, vyhřezlé ploténky, srůsty, cysty… K nim se přidává osteoporóza, revma, záněty, svalové nemoci, neurologické nemoci, metabolické nemoci, nadváha… Seznam je dlouhý.

Jednoho dne začnou potíže, nenápadně, pozvolna. Zpočátku pomůže prášek proti bolesti, nějaká mast, jež se nabízí v televizní reklamě a slibuje, že potom budete skákat jako kamzíci po horách… Ale potíže se vracejí a bolesti se stupňují, rady z diskusního fóra nepomáhají a jednoho dne se stejně ocitnete v ordinaci specialisty ortopéda, neurologa, chirurga a speciální vyšetření vám odhalí následek výše popsaného jednání. Je stanovena diagnóza, souhrnný popis přítomných příznaků. Někdy se musí napsat více diagnóz, aby se tím vystihl celý seznam potíží.

Ale není podstatné, jak je nemoc pojmenována, zda dostane jméno po některém z lékařů, kteří ji poprvé popsali, že nemoc dostane značku podle MKN (mezinárodní klasifikace nemocí), že je stanovena diagnóza, která se zapíše do lékařské dokumentace. Zobrazovací technika poměrně přesně zachytí, jak ten útvar vypadá, co zasahuje, na co tlačí, a vytvoří podklad k tomu, aby chirurg mohl popsaný útvar odstranit. To je v celém příběhu nemoci důležité, protože je zde snaha pacientovi pomoci od bolesti a projevů nemoci.

Ale současně je důležité si uvědomit, že potlačováním příznaků nebo operací není řešena příčina, jež pacienta dovedla až do situace chorobného procesu. Má děkovat Bohu, že dostává určitou limitovanou šanci, aby mu bolest polevila, stát mu může poskytnout invalidní důchod, ale pacient sám si musí promítnout příběh svého života a ujasnit si, co v jeho životě představovalo (nebo stále představuje) ono stresové zatěžování, jak tu opakovaně zmiňuji. A je pochopitelné, že pacient musí uskutečnit totální a nekompromisní životní změnu, která ono stresové zatěžování zastaví.

V internetové poradně nejsme specialisté chirurgové, neurologové, specialisté na jednotlivé syndromy či vzácné choroby jednotlivých medicínských oborů. Zde se díváme na člověka jako na celek, který žije v souvislostech společnosti, v systému zdravotnictví, prožívá svůj boj o přežití, snaží se uspokojovat své fyzické žádosti, uživit rodinu a zapomíná (anebo dokonce úmyslně přehlíží) zásady prevence a chybně si ve svém životě staví priority, jež upřednostňují materiální hodnoty před hodnotami duchovními.

V klasické ordinaci je sestavena objektivní diagnóza a je snaha konkrétně řešit následky nemoci.

V naší poradně ukazujeme směr nápravy, voláme po celkové změně životního stylu a priorit. Radíme změnu jídelníčku, pohybové aktivity, konzultujeme možnosti a účinky pomocných potravních doplňků, které lze přidat k dietě. Radíme, jak dodržovat dostatečný pitný režim, správné dýchání, radíme, aby si pacient vytvořil dostatek času na odpočinek a spánek.