Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Naše klouby jsou tím, co nás udržuje v pohybu a umožňuje nám aktivní životní styl. S přibývajícím věkem jsou však kloubní chrupavky stále více zatěžovány a dochází k jejich opotřebování – klouby následně ztrácejí svou přirozenou pružnost a začnou se o slovo hlásit bolestí. Co dělat, abychom svůj pohybový aparát udrželi co nejdéle v kondici?
1. Hýbejte se
Pravidelný pohyb má prokázaný příznivý vliv na klouby. Nic se ale nesmí přehánět – nárazové zatížení, jako např. při squashi, tenisu či volejbalu, zvyšuje riziko opotřebení chrupavky. Přiměřená aktivní zátěž naopak pomáhá udržet normální metabolismus a funkci kloubních chrupavek. Mezi doporučované tělesné aktivity patří jízda na kole, plavání, cvičení ve vodě a chůze.
2. Kila dolů
Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost. Každé kilo navíc zbytečně zatěžuje nejen vaše klouby, ale i celý organismus. Snížením hmotnosti už o 5 kg prospějete svému zdraví. Pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou, snižujte svou hmotnost pod dohledem lékaře.
3. Jezte pestrou stravu
Dopřejte si vyváženou stravu obsahující dostatek minerálů, vitaminů a kvalitních bílkovin – základní stavební kameny kostí, svalů, chrupavek i pojivové tkáně. Kloubům prospívají zejména nenasycené mastné kyseliny (Omega 3), vápník, magnesium a stopové prvky jako mangan, měď a vitamin C. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které tyto látky obsahují, a nezapomínejte vypít dostatečné množství tekutin.
4. Dopřejte kloubům výživu
Jestliže už obtíže s klouby občas zaznamenáváte, dopřejte jim intenzivnější kloubní výživu, která obsahuje základní stavební složky kloubní chrupavky a pojivových tkání: glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kolagen typu II. A že se vaše klouby ještě neozývají? Otočte to ve svůj prospěch a začněte o ně pečovat včas se základní kloubní výživou, která o ně pomůže pečovat v předstihu.
5. Buďte k sobě pozorní
Snažte se předcházet i drobným zraněním svalů a kloubů. Pokud už k nějakému úrazu dojde, zvolte vhodnou léčbu na míru vašim obtížím. Na trhu jsou k dostání léčivé přípravky, které zajistí přesně cílenou léčbu bolesti pohybového aparátu, nebo gely k lokální aplikaci, které jsou vhodné při poranění měkkých tkání. Pokud vás trápí artróza kolene a s ní spojené pocity ztuhlosti a bolesti, vsaďte na léčivé přípravky, které vám od těchto příznaků uleví a zpomalí další postup artrózy. V každém případě by součástí léčby měla být i rehabilitace či fyzioterapie, stejně jako adekvátní dlouhodobá a kompletní kloubní výživa.