Péče o nemocné dítě

cm caj teplomer

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dítě potřebuje v době nemoci zvlášť mnoho jistoty a bezpečí. Nejlepší samozřejmě je, když se o něj stará maminka, popřípadě jiná nejbližší osoba. Při láskyplné péči o nemocné dítě se velmi zintenzivní vztah rodiče či jiných pečujících osob k dítěti. Pro všechny zúčastněné je to důležitý čas učení. Vyvíjí se nová jistota a více důvěry.

Jsou děti, které když jsou nemocné, potřebují mnoho něhy a náklonnosti, jiné zase mají zapotřebí více klidu a prostoru samy pro sebe.

Musí-li být dítě přijato kvůli nemoci do nemocnice, měli by s ním tam zůstat matka či otec podle možností celou hospitalizaci. Je to velmi důležité doprovázet dítě do cizího prostředí a mezi cizími lidmi ho podporovat, protože se nebude cítit osamělé.

Při domácím léčení klidně při-vstupte na zvláštní požadavky dítěte. Jestliže potřebuje vaši blízkost, uložte je na klidné místo ve své blízkosti (obývací pokoj, kuchyně), abyste mohli něco dělat, avšak dítě nebylo samo, a přesto mělo klid. Nemusíte se bát, že vám to naruší vybudovaný režim, jakmile se dítěti udělá dobře, můžete v klidu pokračovat ve svých zvyklostech. Dítě by se mělo vzdát rozptýlení, jako je dívání se na televizi, počítačové hry a poslouchání kazet. Nemocné děti potřebují klid. I čtení pohádek je vhodnější až po dobu rekonvalescence. Spánek je nejlepší léčivý prostředek při jakékoliv nemoci. Kromě toho jsou nemocné děti často citlivé na světlo a zvuky. Musí se dbát i na to, aby dítě nesedělo či neleželo v prudkém světle, aby mu slunce nesvítilo do očí a nerušil ho hluk.

Výživa nemocných dětí

Děti s horečkou nemají většinou chuť k jídlu, tomu byste měli klidně ustoupit. Ale nesmíme ustoupit pitnému režimu, ten je mnohem důležitější než potrava. V malých dávkách například 1 polévkovou lžíci tekutiny každých 10 minut. Pokud děti během horečky ztratí něco na váze, v rekonvalescenci to normálně rychle zase naberou. Nedávejte dítěti ani sladké mléko (obtížně se tráví a zahleňuje), ani sladkosti (cukr překyseluje organismus). V případě, že dítě přece jen dostane hlad, doporučuje se rýžový šlem či rýže, nastrouhané jablko, celozrnné suchary, mrkvová polévka (oloupeme 500 g mrkve, vaříme s 1 litrem vody přibližně 1/2 hodiny do měkka. Potom mrkev propasírujeme přes sítko a doplníme vodou na 1 litr, přidáme špetku mořské soli, nemusí být pro děti do 2,5 let.). Opakovaně se osvědčily i banány – často je to poslední jídlo, které dítě nezvrací zpět, ani když je jeho žaludek velmi podrážděný.

V místnosti, kde malý pacient leží, se musí pravidelně větrat. Dítě musí být přitom ale drženo v teple. Pozor na průvan. Velmi dobře na zmírnění příznaků nemoci působí aroma-lampy s oleji. Čistí a zvlhčují vzduch a podle vůně buď osvěžují, uklidňují nebo rozveselují. Velmi důležité je používat 100 % přírodní éterické oleje (musí to být na obalu uvedeno, je-li uvedeno např. 70 % přírodní olej, nekupujeme, vždy musí být 100 %), do lampy kápneme pouze 1 – 2 kapky na 4 lžíce vody. Pro děti je vhodné tyto oleje levandulový (čistí vzduch od bakterií a virů, uklidňuje), eukalypt (výborný čistič vzduchu), meduňka (snižuje horečku, podporuje pocení, uklidňuje). Aroma-lampu s vybraným olejem zapalujeme 2 x denně na 10 minut.

Během rekonvalescence potřebuje dítě ještě mnoho pozornosti a péče. Když je tělesná teplota opět normální a symptomy zmizely, mělo by se dítě ještě několik dní šetřit. Přitom je důležité, aby ještě den zůstalo v posteli a potom pomalu po hodinách vstávalo. V prvních dnech by mělo dítě v poledne spát a večer jít brzy do postele. Mělo by se ještě stranit velkých rozrušení (návštěvy kamarádů, narozeninové oslavy apod.).

Když je dítě zase úplně zdravé, měli bychom čerstvě převléct postel (ložní prádlo nechat na sluníčku pořádně vyvětrat. Slunce dobře ničí bakterie.) I výživa by měla pomalu znovu přejít k normální stravě. U onemocnění žaludku a střev dochází často k recidivě, protože děti jedí příliš brzy zase to, na co mají chuť. Důležité je, aby děti hodně pily. Zde se obzvlášť hodí zředěné ovocné šťávy (nejlépe čerstvě připravené na domácím odšťavňovači) a bylinkové čaje. Lipový květ a květy černého bezu jsou dobré vždycky, v úvahu přichází také kopřivový, šípkový, rakytníkový či meduňkový čaj, nejlépe v nějaké směsi.