Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Panická úzkost je jednou z méně známých duševních nemocí na rozdíl třeba od deprese či fobie. Definice psychických problémů bývá velmi často složité, protože pacient často neumí (a rovněž se může i stydět) popsat přesně své pocity a rovněž se mohou samotné psychické problémy překrývat. Nemusí trpět vždy jen jednou nemocí.
Samotný strach je přirozený lidský pocit vznikající jako reakce člověka na události, které kolem něho probíhají. Strach má svůj význam v tom, že nám pomáhá zareagovat na nebezpečí, které nám hrozí. Podle okolností potom jedinec zareaguje buď útokem, nebo útěkem.
Úzkost je už záležitostí poněkud subtilnější. Pocit úzkosti se objevuje u člověka, kdy už jen předpokládá určité ohrožení, ke kterému nemusí vůbec dojít a zpravidla nedochází. Takový jedinec má často celou řadu, podle vlastního názoru, důvodů k tomu se bát. Nicméně velmi často nedokáže jednoznačně popsat, čeho se bojí. Tyto pocity jsou často provázeny i fyzickými příznaky jako je bušení srdce, nevolnost či zrychlené dýchání a podobně.
Panická úzkost je vlastně takový akutní záchvat úzkosti. Dochází při ní k opakovaným, intenzivním záchvatům strachu. Obvykle vyřadí takového pacienta z běžného, každodenního života. Záchvat přichází nečekaně a právě to u postiženého vyvolává další obavy, protože nemůže racionálně odhadnout, kdy k záchvatu akutní paniky dojde. Tento záchvat je obvykle doprovázen fyzickými příznaky. Dochází k tomu, že obtížně dýchá, má pocit závratě, může dojít k rozostřenému vidění i dalším příznakům (třes, slabost nohou či pocit zmatku).
V řadě případů postiženým předepíší lékaři určitá psychofarmaka, ale samotné léky nestačí. Vhodné je zvolit některou z forem psychoterapie. Tyto metody slouží k tomu, aby se pacient dozvěděl o tom, co jeho stavy způsobuje a jak má postupovat, aby jim mohl co nejlépe čelit.
Vhodné je u mírnějších forem používat některé přírodní prostředky ke zmírnění úzkostných stavů obecně – bylinky jako meduňka či třezalka či doplňky stravy.