Oreganový olej – skvělý do kuchyně, na čistění domácnosti i jako doplněk stravy

cm oregano

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) obecně známá jako oregano. Víceletá rostlina, která patří do čeledi jasmínovitých. Roste v Severní Africe, Evropě a v Ásii. Hlavní složkou je éterický olej obsahující thymol, karvakrol a sesquiperteny, také taniny, flavonoidy (apigenin, luteolin), kyselinu kávovou, ursolovou a rozmarýnovou a fytosteroly.

Je třeba užívat pouze olej nejvyšší kvality z původní rostliny Origanum vulgare, protože jiné podobné oleje nemají takové zdravotní účinky.

Oreganový esenciální olej, jež se extrahuje z aromatických listů rostliny Origanum vulgare, si prorazil svou cestu do kuchařek, potravinových doplňků i čistících přípravků. Oreganový olej je jeden z nejvšestrannějších a nejsilnějších esenciálních olejů. Pro svůj vysoký obsah karvakrolu a tymolu, dvou fenolů s čistícím účinkem, je v domácnostech oregano běžně využíváno jako čistící prostředek. Oreganový olej může být užíván vnitřně k podpoře zdravého imunitního systému a přirozených trávících a dýchacích funkcí.

Je známo, že oreganový olej je rovněž vynikajícím zdrojem antioxidantů. Další přínosy oreganového oleje nacházíme v přípravě a konzumaci kulinářských pokrmů. Pro jeho bylinnou chuť můžete oregano přidat do předkrmů, zákusků nebo omáček a zvýraznit tak chuť celé řady pikantních jídel. Vzhledem k vysokému obsahu fenolu v oreganovém oleji, je důležité dávkování – jedna až dvě kapky jsou dostačující. Pro lokální aplikaci by měl být oreganový olej zředěný např. olivovým olejem.

Využití a prospěšné účinky oreganového oleje

  1. Desinfekce v domácnostech. Pro rychlý a jednoduchý domácí čistící prostředek zřeďte 10 kapek oreganového esenciálního oleje půl litrem vody a směs nalijte do lahve s rozprašovačem. Díky svému chemickému složení je oreganový olej efektivním čistícím prostředkem. Takovýto jednoduchý rozprašovač je skvělý na čištění kuchyňské linky a dalších povrchů. Také může být olej přidán do zvlhčovačů vzduchu, či inhalátorů.
  2. Podpořte organizmus tak, jak to potřebuje a kdy to potřebuje. Oreganový olej se používá k podpoře imunity. Návod: nařeďte jednu kapku oreganového oleje 120 ml tekutiny. Jedna kapka denně vám pomůže s podporou imunitních funkcí. Při zvýšené zátěži organizmu, např. na jaře nebo na podzim, nebo pokud pociťujete oslabení z jiných důvodů, může být dávka vyšší.
  3. Přidat esenciální oreganový olej můžete také do vašich oblíbených „nejen italských“ jídel. Oreganový olej má ostrou bylinnou chuť, hodí se např. do omáček na špagety nebo pizzu, pečeným pokrmům a mnoha dalším. Když nějaký z receptů vyžaduje drcené oregano, jednoduše ho nahraďte kapkou oreganového esenciálního oleje a dosáhnete skvělého výsledku. Cca jedna kapka oreganového oleje nahradí polévkovou lžíci drceného oregana.
  4. Oreganovým olejem můžete podpořit také dýchací aparát. Užívejte dvě kapky esenciálního oleje v rozředěné ve lžíci jedlého oleje.
  5. Zvýrazněte vaše jídla omáčkou marinara z pečených rajčat ochucenou oreganovým a bazalkovým olejem. Budete ohromeni, že něco tak vynikajícího může být tak snadné na přípravu. Tento jednoduchý a užitečný recept s esenciálním olejem neobsahuje žádné přidané cukry a je unikátním způsobem, jak do vašeho každodenního jídelníčku zakomponovat rajčata. Tato delikátní omáčka jde skvěle dohromady s těstovinami, pizzou, chlebovými tyčinkami a dalším pečivem.
  6. Oreganový olej jako bohatý zdroj antioxidantů. Přítomnost antioxidantů v organizmu je nezbytná, neboť jej chrání před oxidací molekul. Pokud k oxidaci dochází, molekuly vytváří volné radikály, které mohou vést k poškození buněk. Abyste dodali vašemu tělu dávku antioxidantů a podpořili jeho přirozenou reakci na oxidační procesy a volné radikály, pijte denně jednu kapku oleje ve sklenici vody nebo 1-2 kapky rozředěné ve lžíci jedlého oleje.
  7. Nejenže oreganový olej podporuje imunitní a dýchací funkce, ale také přispívá k lepšímu trávení tím, že usnadňuje sekreci trávících šťáv. Když pociťujete občasné zažívací potíže, pijte kapku oreganového oleje zředěného vodou.
  8. Slyšeli jste už někdy frázi „ve dvou se to lépe táhne“? V případě oreganového a mátového oleje je to pravda! V nedávné studii skupina brazilských vědců uvedla, že v případech, které studovali, fungoval oreganový a mátový olej lépe při jejich současném užívání. Efekt, kdy je společné působení dvou různých látek intenzivnější než součet jejich jednotlivých účinků, se nazývá synergismus. Když užíváte oreganový olej, užívejte ho společně s mátovým olejem a dosáhnete silnějšího účinku.
  9. Třebaže je oreganový esenciální olej ideální do italské kuchyně, je rovněž skvělou přísadou do pokrmů z celého světa. Např. kostarická polévka z černých fazolí s oreganovým a tymiánovým esenciálním olejem je lahodnou kombinací toho nejlepšího koření a ingrediencí, které společně vytváří vynikající chuť, jež potěší každého.

Oreganový olej a kombinace s jinými oleji

Pokud vás zajímá, které jiné oleje se dobře mísí s oreganovým, tak se jedná o mátové, levandulové, bazalkové, rozmarýnové, bergamotové, cypřišové, cedrové a kajeputové esenciální oleje.

Upozornění: Může dráždit pokožku. Uchovávejte mimo dosah dětí. Není vhodné pro těhotné nebo kojící ženy a lidé v péči doktora by měli konzultovat užívání se svým lékařem. Zabraňte vniknutí do očí, vnitřního ucha a na citlivé oblasti. Vždy užívejte ředěné.