Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Opuncie mexická (Opuncia ficus indica) je známá také pod názvem indiánské fíky. Je zajímavé, že se vyskytuje ve dvou formách, jedna je s trny, jedna bez trnů. Pocházejí z Ameriky, kde se vyskytují od Kanady až po jižní oblasti jižní Ameriky. Největší tradicí má však pěstování v Mexiku.
Samotná opuncie je z hlediska botaniky řazena mezi kaktusy. Důležitý pro přírodní medicínu je plod, který roste na konci plochých, oválných listů. Tvarem se podobá fíku a jeho barva se mění od červené přes zelené až na žlutou. Z plodů je se jí pouze šťavnatá a křehká dužina. Je dobré vědět, že pokožka plodů je pokryta někdy (hlavně pokud není z obchodů) jemnými chloupky, které je třeba setřít před konzumací.
Bylo zjištěno, že u některých lidí nadměrná konzumace plodů opuncie může způsobit žaludeční potíže. Odborníci zjistili, že opuncie obsahuje sloučeniny, které se vážou na tuky v potravě a znemožňují jejich vstřebávání, což pomáhá při hubnutí. K těmto sloučeninám patří gumy a slizy, které kromě tuků mohou vázat i cukry.
Výtažek dále obsahuje pektin, což je druh rozpustné vlákniny, která navozuje pocit sytosti a tím pomáhá při procesu hubnutí. Opuncie dále obsahuje řadu aminokyseliny, které pomáhají snižovat pocit únavy.
Z vitamínů obsahuje vitamin A, dále vitaminy ze skupiny B (riboflavin, thiamin a niacin) a některé minerály (vápník, hořčík, železo a draslík). Tato rostlina se rovněž využívá i v kosmetice. Výtažku z opuncie napomáhají zlepšovat hydratační a ochranné vlastnosti šampónů, krémů, mýdel a podobně.
Jako zajímavost lze uvést, že na stoncích opuncie parazituje červec opálový, z něhož se získává červené barvivo košenilla neboli karmín.