Náhlá úmrtí mladých lidí mohou mít na svědomí geny

cm kyselina1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Srdce je orgán, který dokáže pořádně potrápit. Bolí, pokud člověk prožívá nešťastnou lásku, reaguje na strach i radost. Ve vážných případech ale umí překvapit i svou záludností, to když v plném zdraví najednou vypoví svoji službu. Příčin, proč srdce začne stávkovat, je nespočet. Mnohdy je na vině špatná životospráva nebo vysoké pracovní nasazení.

Jsou ale případy, kdy vážná srdeční příhoda, často končící smrtí, zasáhne mladého, zdravého a trénovaného člověka přímo uprostřed výkonu. Taková událost většinou okolí nešťastníka zasáhne jako blesk z čistého nebe. Při bližším hledání se ale následně ukáže, že podobných nevysvětlitelných náhod bylo v příbuzenstvu postiženého více…

Ukrytá nemoc velkých sportovců
Takový je obraz jedné z nejzáludnějších nemocí srdce, zvané hypertrofická kardiomyopatie, která stojí za smrtí mnoha špičkových fotbalistů, ale potkat může každého. „Jde o genetické onemocnění, které je závažné v tom, že je špatně odhalitelné a nepřijde se na něj při běžných vyšetřeních. Většinou se diagnostikuje spíše náhodou, při vyšetření srdce pomocí EKG či ultrazvukem, kdy se ukáže, že srdeční stěny jsou hodně zbytnělé. U sportovců je diagnostika ztížená tím, že při pravidelné srdeční zátěži dochází k posílení srdečních stěn i u zdravého člověka. Pokud dojde k podezření na patologické zbytnění, je třeba zvážit další vyšetření,“ říká kardiolog Karol Čurila z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Zbytečná smrt
To, co nemoc ale umí odhalit, jsou genetické testy. „Genetika umí zjistit riziko postižení touto nemocí zhruba na 95 procent. Vyšetření je ale nákladné, protože onemocnění způsobuje více genů a testovat všechny je složité. Proto se genetické vyšetření nedělá plošně a ze stejných důvodů není ani součástí běžných zátěžových testů sportovců.

Pokud je podezření, a to jak takové, které vychází z historie rodiny, kde jsou častá nevysvětlitelná úmrtí v mladém věku, tak při podezření, které vznikne na základě ultrazvukového vyšetření, je možné zjistit, zda člověk zdědil geny, které potíže způsobují,“ vysvětluje Marek Minárik, ředitel genetických laboratoří Genomac. Když testy ukážou, že je člověk nositelem nebezpečného genu způsobujícího hypertrofickou kardiomyopatii, je řešením voperování defibrilátoru. Ten, pokud dojde k zástavě, vyšle impuls a srdeční sval opět nastartuje.