Multivitamínové doplňky – skutečně fungují?

multivitaminy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Multivitamíny, vitamíny, minerály

  • Které z nich opravdu potřebujeme?
  • Skutečně multivitamíny z lékárny posilují imunitu?
  • Na co si dát pozor při výběru multivitamínu?
  • Existuje jeden unikátní multivitamín pro všechny?

Tak přesně na tyto otázky jsme se zaměřili v našem dnešním článku.

Je vaše strava natolik kvalitní a vyvážená, že dokáže dostatečně pokrýt denní dávku potřebných minerálů a vitamínů?

V dnešní době plné technologií a lidské touze vyprodukovat co nejchutnější a nejlépe vypadající potraviny se ztrácí kvalita, a to především z hlediska obsah vitamínů a minerálů. Naše společnost je navyklá na průmyslově zpracované potraviny, konzumaci velkého množství živočišných produktů, cukrů a na nepravidelnou, nevariabilní a uspěchanou stravu. Důsledkem toho všeho je nedostatečný příjem vitamínů a minerálů potřebných pro správnou činnost a kvalitní obranyschopnost organismu. Multivitamín pak může být dobrým pomocníkem pro doplnění chybějících a potřebných živin důležitých pro mnoho funkcí, mezi něž patří zlepšení spánku, zmírnění stresu či podpora energie při pravidelném pohybu.

Jedna ze studií dokazuje, že nedostatek vitamínů je spojován s chronickými onemocněními a jejich suplementace může být velmi nápomocná. 1

Proč být opatrný s výběrem doplňků stravy z lékáren a supermarketů?

Jedním z důvodů je fakt, že užívání multivitamínu nemusí být pro tělo vždy prospěšné. Například FDA v roce 2008 zjistila, že většina multivitamínů je kontaminována vysokými hodnotami olova. Proto bychom měli být s výběrem opatrní. Z tisíce multivitamínových doplňků stravy po celém světě pouze některé z nich obsahují opravdu kvalitní živiny procházející přísným testováním a jsou zároveň doporučovány předními odborníky.

Položte si sami otázku: „Který produkt si raději koupíte? Z rostlin vypěstovaných za kontrolovaných podmínek, a navíc v BIO kvalitě, nebo výrobek ze syntetických ingrediencí, které pochází z laboratoří a fabrik?“

Mnoho značek užívá pro výrobu doplňků stravy syntetické formy minerálů a vitamínů, které pro tělo nejsou přirozeným zdrojem srovnatelným s kvalitními potravinami. Před tím, než se tedy rozhodnete zakoupit přírodní multivitamín, přečtěte si pozorně složení a ujistěte se, že výrobce zveřejňuje původ obsažených ingrediencí. Pokud takovéto informace neuvádí, doporučujeme porozhlédnout se po jiném výrobku.

Clean label produkty

Velmi dobrým pomocníkem vám může být označení „clean label“ produkt. Co si pod tímto pojmem můžeme představit? Produkty nezatěžují organismus, neobsahují přídatné látky (barviva, sladidla, protispékavé látky, plnidla apod), alergeny apod. Jedním z e-shopů který se specializuje výhradně na clean label produkty je e-shop www.puravia.cz. Vše z jejich bohaté nabídky je pečlivě vybíráno a testováno odborníky na doplňky stravy, prevenci, výživu a farmacii.

Kombinace vitamínů a minerálů

Každý jsme jedinečný, každý máme jiné tělo, jiný životní styl, psychiku, stravovací návyky a odlišné životní podmínky. Nemůžeme se proto řídit tabulkovými hodnotami, které doporučují příjem určitých vitamínů a minerálů. Nejlepší variantou je zjistit, které živiny náš organismus potřebuje pomocí krevních testů, a to například na Klinice funkční medicíny a výživy.

  1. Fairfield KM, Fletcher RH. Vitamins for Chronic Disease Prevention in Adults: Scientific Review. JAMA. 2002;287(23):3116–3126. doi:10.1001/jama.287.23.3116