Multivitamíny – (jak) skutečně fungují?

multivitaminy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Multivitamíny, vitamíny, minerály. Multivitamínové doplňky máme v oblibě. Nemusíme řešit několik doplňků stravy, stačí nám jeden, kde je všechno! Opravdu to tak je? Co přesně dělají multivitamíny z lékárny, skutečně posilují imunitu? Na co bychom si při výběru nejlepšího multivitamínu měli dát pozor? Je jeden multivamín vhodný pro každého? Co si pohlídat, abychom nevyhazovali peníze oknem?

Co jsou to multivitamíny a k čemu slouží?

Kvalitní multivitaminy, které svým složením splňují nároky klienta, podporují jeho celkové zdraví tím, že dodávají základní nutrienty pro biochemické procesy v těle. Zlepšují náš nutriční příjem a pozitivně přispívají k udržení zdraví celého těla. „V praxi se s nedostatkem vitamínů a minerálů bohužel setkáváme často. Nejčastější avitaminózou vůbec je nedostatek vitamínu D,“ říká Ing. Klára Polosenko, terapeutka Institutu funkční medicíny a výživy. Dalším nutrientem, jehož deficit lidi často trápí je nedostatek hořčíku, jednoho z nejdůležitějších minerálů vůbec.

TIP Celostní medicíny: Přečtěte si o účincích a typech hořčíku více. Tento minerál známe hlavně v souvislosti s pohybovým aparátem, ale hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k normální funkci imunity a nervové soustavy, k normálnímu stavu svalů, zubů, kostí, podílí se na optimální psychické činnosti a dělení buněk.

Je vaše strava natolik kvalitní, aby pokryla denní dávku živin?

V dnešní době, která se vyznačuje výrazným technologickým pokrokem a současně rostoucí lidskou touhou po potravinách, které nejenže vynikají svou chutností, ale i estetickým dojmem, dochází k postupné ztrátě kvality těchto potravin, a to zejména z hlediska obsahu esenciálních vitamínů a minerálů. Tato degradace potravin je výsledkem vývoje naší společnosti směrem k průmyslově vyráběným potravinám, nadměrné konzumaci živočišných produktů a rafinovaných cukrů a také k nepravidelnému, monotónnímu a často uspěchanému stravování.

Pestrá strava je vždycky základ, ale…

Vitamíny a minerály bychom primárně měli získávat z pestré stravy. Multivitamíny bychom měli vnímat jako přídavek, než jako náhrada za zdravou a výživnou stravu. Nicméně co je vlastně pestrá a kvalitní strava? V dnešní době začíná být problémem.

 „V dnešní době je půda poměrně chudá na mikroživiny a potraviny nejsou tak kvalitní, jak tomu bývalo v minulosti. Z tohoto důvodu mohou kvalitní multivitaminy dodat potřebné nutrienty v případě, že se stravujeme moderním způsobem a v našem jídelníčku nejsou ve velké míře zastoupeny bio zdroje zeleniny, ovoce, masa, vajec apod. Multivitamin je také vhodný pro lidi, kteří užívají léky, které dlouhodobě vyčerpávají určité mikroživiny.

Ing. Klára Polosenko – terapeutka v Institutu funkční medicíny a výživy

V důsledku výše zmíněných faktorů dochází k nedostatečnému příjmu vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro správnou funkci těla a udržení jeho obranyschopnosti. Multivitamínový doplněk může posloužit pro doplnění těchto živin, které mají klíčový vliv na různé aspekty našeho života, například jako podpora pohodového spánku a životní vitality.

Jedna ze studií dokazuje, že nedostatek vitamínů je spojován s chronickými onemocněními a jejich suplementace může být velmi nápomocná.

Na co si dát pozor při výběru doplňků stravy z lékáren a supermarketů?

Běžné multivitamíny, které koupíte u pokladny v supermarketu nebo bohužel i v lékárně, jsou často nevalné kvality. Je to jedním z důvodů, proč užívání multivitamínů nemusí vždy přinášet tělu prospěch. Například v roce 2008 zjistila agentura FDA, že většina multivitamínů obsahuje vysoké hladiny olova, což může být problematické. Proto je třeba být velmi obezřetní při výběru těchto doplňků. Hlídejte si přísné kontroly a testování produktů, aby doplňky stravy opravdu obsahovaly skutečně kvalitní živiny, například v šetrné RAW verzi s nejmenším zpracováním.

Položte si sami otázku: „Který produkt si raději koupíte? Z rostlin vypěstovaných za kontrolovaných podmínek, a navíc v BIO kvalitě, nebo výrobek ze syntetických ingrediencí, které pochází z laboratoří a fabrik?“ Tomu musí logicky odpovídat i cena produktu.

Samozřejmě také sledujte, jaké množství živin multivitamíny obsahují a v jaké formě. Levné multivitamíny často obsahují naprosto minimální dávky ve špatně vstřebatelných formách. Tělu z multivitamínu nic nezbyde a ještě se musí poprat s řadou umělých příchutí, protispékavých látek a konzervantů. Než si přírodní vitamíny koupíte, pozorně prostudujte složení. Ověřujte si původ obsažených ingrediencí. Pokud informace o původu výrobce neuvedl, podívejte se po jiném (kvalitnějším) výrobku.

Co jsou Clean label produkty

Co si pod tímto pojmem můžeme představit? CLEAN LABEL je označení pro produkty, které organismus nezatěžují organismus. Neobsahují totiž přídatné látky (barviva, sladidla, protispékavé látky, plnidla), alergeny a zbytečnou chemii. Jedním z e-shopů který se specializuje výhradně na clean label produkty je Puravia, e-shop se zdravými doplňky stravy. Vše z jejich bohaté nabídky je pečlivě vybíráno a testováno odborníky na doplňky stravy, prevenci, výživu a farmacii.

Kombinace vitamínů a minerálů

Každý jsme jedinečný, každý máme jiné tělo, jiný životní styl, psychiku, stravovací návyky a odlišné životní podmínky. Nemůžeme se proto řídit pouze tabulkovými hodnotami, které doporučují příjem určitých vitamínů a minerálů. Nejlepší variantou je zjistit, které živiny náš organismus potřebuje pomocí krevních testů, a to například na Klinice funkční medicíny a výživy.

I tak máme některé živiny, které bychom měli užívat ideálně dohromady, protože mnohdy vzájemně zlepšují vstřebatelnost a nebo účinky

kombinace vitaminu

Více si o kombinaci jednotlivých látek můžete přečíst v tomto článku.