Irský mech jako zdroj kolagenu? Žádný neobsahuje! A přesto je jeho alternativou.

irsky mech

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Irský mech (chondrus crispus) není žádným zeleným mechem, ale červenou mořskou řasou, ač je paradoxně spíše bílý až nažloutlý. Roste v moři na skalách nebo speciálně vyvázaný v „mořských farmách“ při pobřeží Atlantiku, Jamajky nebo Indonésie. Hojně roste v Irsku (a odtud název Irský mech) a právě irští přistěhovalci jej rozšířili do světa.

Výhody konzumace

Jeho konzumace je spojena s mnoha výhodami. Jako rostlina je Irský mech nutričně velmi bohatý a je proto i v současné době s úspěchem využívám k substituci vitamínů a minerálů nejen v zimním období.

Popularita Irského mechu již dávno překročila hranice Irska a Irský mech se dostal do světa jako funkční potravina nebo též jako superfood. Označení je oprávněné právě pro jeho bohaté nutriční složení, ale také snadnou skladovatelnost. V kapslích se Irský mech i snadno užívá. O něco složitější, ale stále jednoduché, je jeho použití v kuchyni, kdy se moská řasa lehce povaří např. s polévkou nebo omáčkou a nebo se jí za syrova. Dále se využívá sušený prášek.

Irský mech čerstvý


Čerstvá mořská řasa, přirozeně obalená mořskou solí, má expiraci asi 2 roky. Stejně tak sušený prášek z Irského mechu, bez konzervačních látek, má dlouho dobu použitelnosti, zvláště obsahuje-li i mořskou sůl. Irský mech je tak trvanlivou potravinou za předpokladu, že se dodrží podmínky uskladnění (neskladuje se na slunečním světle).

Ve veřejném mediálním prostoru je někdy mylně označován jako zdroj rostlinného kolagenu. Irský mech ale žádný kolagen neobsahuje.
Nesmyslné je i označení „rostlinný kolagen“, protože kolagen je pouze živočišného původu.
Živočišný kolagen se užívá při onemocněních jako je osteoporóza pro regeneraci chrupavky a při bolestech kloubů. Přesto je Irský mech (jako rostlina NEobsahující kolagen) k živočišnému kolagenu alternativou a je regenerátorem pro pohybový aparát lidí a zvířat.

Jak je to s jeho účinky a legislativou?

Povolená zdravotní tvrzení irského mechu V tomto článku, vzhledem k evropské legislativě, nemůžu uvádět žádné účinky této rostliny a omezím se proto pouze na následující konstatování:

  • je alternativou k živočišnému kolagenu
  • je regenerátorem pro pohybový aparát lidí a zvířat
  • je nutričně bohatý
  • obsahuje minerály, vitamíny, polysacharidy, omega 3 nenasycené mastné kyseliny a vysoký obsah vlákniny.

Nežádoucí účinky

irského mechu nejsou známy. Při užívání některých léků se doporučuje lék užívat 30-60 minut po konzumaci Irského mechu, protože by mohl snižovat vstřebávání léku do těla a tím snižovat účinek léku.

Obsahuje mj. aminokyseliny, zejména taurin a dále obsahuje chlorofyl (podle druhu a barvy řasy). Účinky Irského mechu lze vyhledat na internetu ve vědeckých studiích (volně ke stažení).

Druhy užití Irského mechu z kontrolovaného mořského pobřeží (vždy dbejte na vysoce kvalitní zdroj Irského mechu):

Odsolený prášek z Irského mechu a vitamínem C – vhodný k samotnému užívání, zamíchání do vody nebo džusu a nebo k vaření a pečení.

Odsoleny-prasek-z-irskeho-mechu-vegan-alternativa-kolagenu – veganská (rostlinná) alternativa k živočišné želatině a kolagenu.

Růžová himalájská sůl s irským mechem

Samotná řasa Irský mech je vhodná ke konzumaci jen tak za syrova, k vaření, k marinování, ke koupelím apod. Lze z ní snadno vytvořit gel a užívat s jogurtem apod.