Maqui – nejsilnější antioxidant

cm maqui

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maqui berry, latinsky Aristotelia chilensis (též Chile Wineberry) je tropická palma, která se pěstuje pouze v mírných deštných pralesech v Chile a přilehlých oblastech jižní Argentiny. Patří do druhu Elaeocarpaceae. Je to malý, stále-zelený strom s hladkou kůrou, dorůstající výšky 4 až 5 metrů. Květy dozrávají na konci jara. Plodem jsou malé, fialovo – černé bobule které jsou přibližně 4-6 mm velké. Maqui a jeho plody jsou ihned po sklizni lyofilizovaný (šetrně sušeny mrazem) a rozemlety na prášek.Tento strom a jeho plody hrály významnou roli v lidovém léčitelství v této oblasti.

Andští indiáni pili nápoje z drcených bobulí po tisíce let. Plody, bobule, byly používány do různých směsí, které našly uplatnění v domorodé medicíně. Právě těmto rostlinám je přisuzováno pozoruhodné zdraví původních obyvatel. V Chile, kde jsou pěstovány indiány kmene Mapuche, kteří považují Maqui za magické ovoce a přisuzují mu mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Především sílu a vytrvalost, kterou po pozření ovoce Maqui indiáni disponují.

Bobule tohoto stromu mají mít rovněž protizánětlivý účinek. Dnes se maqui bobule používají k výrobě džemů, džusů nebo jako přísada do zpracovaných potravin nebo nápojů. Plody jsou bohaté na flavonoidy a antokyany, které pomáhají bojovat proti volným kyslíkovým radikálům a neutralizují je. Hraje důležitou roli v prevenci rakoviny. To zajímalo i odborníky, kteří maqui podrobili mnoha testům a studiím. Největším překvapením byla naměřená hodnota ORAC (velikost antioxidační kapacity). Ve 100g Maqui byla naměřena hodnota ORAC 27600 (borůvky – náš největší antioxidant má 6500). Maqui je tak oficiálně doplňkem stravy s největší naměřenou antioxidační hodnotou vůbec.

Maqui jsou dále velmi dobrým zdrojem aminokyselin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Plody mají také protizánětlivé účinky. Protože tlumí hlad, je často používán jako součást dietního režimu na podporu hubnutí. Přípravky s maqui je vhodné užívat cca 1 hodiny před jídlem. Některé zdroje uvádějí, že může pomoci zrychlovat metabolismus. Dále mají podporovat snižování hladiny cholesterolu, zlepšovat stav pleti a podporovat obranyschopnost.

Stejně jako již zmiňované borůvky, i plody Maqui působí antibakteriálně, až mírně antibioticky. Působí velice dobře proti plísním a kožním problémům.