Maitake

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Trápí vás metabolický syndrom, tedy nějaká ta kila navíc, vysoký krevní tlak a cholesterol, vyšší hladina krevního cukru nebo přímo cukrovka? Jste často unavení, nemocní, o všem dlouho přemítáte a máte potíže jasně uvažovat? Pak rozhodně vyzkoušejte medicinální houbu maitake.

Trsnatec lupenitý (Grifola frondosa, anglicky hen of the woods, čínsky hui shu hua, japonsky maitake) je jedlá medicinální houba nabitá řadou vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Kromě schopnosti zvýšit citlivost inzulínových receptorů buněk je to adaptogen posilující či regulující imunitu a také podporuje funkci vaječníků. Roste na kmenech, kořenech a pařezech listnáčů, nejčastěji dubů a habrů. Vyskytuje se však vzácně.

Historie

Maitake je již tisíce let používána v rámci lidového léčitelství Japonska a Číny. Latinský název je odvozen od gryfa, mytologického zvířete s hlavou a křídly orla a tělem šelmy, který chránil naleziště zlata. V rámci výzkumů se zjistilo, že ze všech hub obsahuje nejširší spektrum polysacharidů, které při pokusech na myších prokázaly schopnost chránit zdravé buňky před rakovinnými, zpomalit či zastavit růst nádoru a bránit tvorbě metastáz, především u karcinomu mléčné žlázy, plic a jater. Používá se v kombinaci s chemoterapií, jelikož pomáhá eliminovat její negativní účinky.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

  • Povaha: neutrální
  • Chuť: sladká
  • Tropismus: plíce, tlusté střevo, ledviny
  • Účinky: vyživuje ledviny a játra, doplňuje slezinu, posiluje trávení, odvádí vlhkost, pročišťuje horkost

Používá se pro posílení obranyschopnosti při infekčních a nádorových onemocněních, při nechutenství, zažívacích obtížích, gastritidě, únavě, otocích, osteoporóze, obezitě, hemoroidech, polycystických ováriích, k normalizaci krevního tlaku, cukru a cholesterolu.

Kontraindikace

  • Při užívání léků na ředění krve je nutno konzultovat se svým lékařem.

Nežádoucí účinky

Při vhodném užívání se jedná o bezpečný doplněk stravy, u kterého nehrozí předávkování a nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.

Pěstování a kvalita

Maitake se pěstuje na substrátu z dubových pilin podobně jako shiitake a stejně jako ona se využívá jako pochoutka v gastronomii. U doplňků stravy je vhodné zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality. Nejčastěji se setkáme s horkovodním extraktem s obsahem polysacharidů 30 %, což je optimální poměr, který tělo dokáže využít.