Maitake – jediná houba na choroby moderního světa?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oprávněně můžete namítat: „Kdyby to bylo tak, tak se všichni těšíme pevnému zdraví, ládujeme se houbou Maitake a hotovo.“

Podíváme-li se nicméně do Japonska, do domoviny dřevokazné houby Trstnatce lupenitého, můžeme zjistit, že takto širokosáhlé účinky jsou opravdu této houbě přisuzovány.

Tančící houba

Právě v Japonsku je houba nazývána Maitake, což v překladu znamená tančící houba. Pověsti vyprávějí, že nálezci této houby měli plné právo dát se do tance, takovou totiž měla houba v minulosti hodnotu.
V jiném historickém výkladu se můžeme dočíst, že houba v nás prostě svými roztodivnými tvary a vynutím evokuje podobu tance. Oblíbeným stanovištěm houby jsou listnaté dřeviny, zejména duby, na kterých úspěšně roste.

Příloha ke všemu, nebo prášek do kapslí?

V Asii je tato houba přidávána do pokrmů a užívána klidně i po celý život. Stejně tak si jí můžeme dopřát v sušeném stavu, nebo rozemletou na prášek. Forma užívání nemá vliv na sílu účinku obsahových látek. Písemné zmínky o její konzumaci můžeme vystopovat už před 2 000 lety a zájem v žádném případě neopadá.

Medicinální houby a zase ta imunita

U dřevokazných hub se setkáváme opakovaně s obsahovými látkami – specifickými polysacharidy β-D-glukany.
O této skupině dnes bezpečně víme, že působí na náš imunitní systém. Nejvýstižněji bychom mohli říci, že normalizuje jeho činnosti. Podporou oslabené imunity tak paradoxně mírní přehnané imunitní projevy. Kdo rád repertoár cizích slov, rád se dozví, že glukany působí na produkci interleukinů, cytokinů a dalších imunitních faktorů.

Nadváha, cukrovka, cholesterol…

Účinkem, kde se může Trstnatec ucházet o pomyslné prvenství v pomoci každému z nás, je působení na dnešní civilizační metly moderního světa.

Opravdu je to tak, že tato bylina je pod drobnohledem vědců, co do účinku na udržování si zdravé hladiny cukrů, tuků a cholesterolu v naší krvi, potažmo v celém našem organizmu. Působí též příznivě na vysoký krevní tlak a ztrátu kostní hmoty (a z toho plynoucí osteoporózu). Že to nic neznamená? Máte pravdu, cukrovka, vysoký cholesterol ani aterosklerotické poškození našich cév a našeho srdce není vidět. Tak proč se jím znepokojovat? Stačí přeci střídmá pravidelná strava, každodenní pohyb, odpočinek… Nicméně, kdo se plněním těchto atributů může dnes pyšnit.

Maitake

Tak léčí „jí“?

Zda můžeme tvrdit, že sama houba Maitake léči rakovinu? Takovým výrokem bychom z této houby dělali už léčivo cytostatikum, což by byl v každém případě nešťastný výklad. Uvědomme si, že cytostatikum je látka, která hubí buňky. Ideálně buňky pouze některé, jen ty nádorové. Všichni však víme, že právě zažívací potíže, ztráta vlasů a další vedlejší účinky cytostatik jsou dány právě tímto faktem, že léčivo působí nejen na rakovinné buňky.

Určitě bychom nechtěli, aby Trstnatec hubil všechny buňky v nás. Jeho účinek je bohudík sofistikovanější, protože namísto hubení všeho kolem sebe v našem těle stimuluje zmíněný imunitní a metabolický aparát. Což se sice může zdát jako kýč vyslovovaný u všemožných přírodních látek, ale je to naopak nedocenitelná schopnost součinnosti našeho těla s přírodou. Náš imunitní systém přesně ví, co má dělat. Glukany z medicinálních dřevokazných hub imunitu „pouze“ stimulují k činnosti.

Tak jak to je s tím, že Trstnatec je na všechny choroby moderního světa?

To víte, že není. To bychom to měli až příliš snadné. Maitake dovede podpůrně přispívat „pouze“ k moderním civilizačním chorobám a má „pouze“ příznivě-podpůrný účinek při naší léčbě rakovinného bujení. Vědci intenzivně zkoumají přímé účinky Trsnatce na rakovinné bujení. Podle výsledků v laboratořích dovedou obsahové látky Maitake zastavit růst nádorových buněk. Výzkumy též vykazují schopnost přerušit tvorbu cév v okolí nádoru, čímž nádor přichází o živiny a imunita nad ním dovede zvítězit.

Nejslibnějších výsledků dosahuje Trstnatec v případě tlumení nežádoucích vedlejších účinků léčiv na rakovinu. Právě zmíněné trávicí potíže, zvracení a ztráta vlasů má s Maitake mírnější průběh.

Komu je to málo, kéž hledá dál. Koho tančící houba již radostí roztančila, ten z poloviny zvítězil, protože už neztrácí čas hledáním.