Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nedávná studie naznačuje, že strava obohacená o lněný olej, který je významným zdrojem alfa-linolenové kyseliny omega-3 (alpha-linolenic acid ALA), zřejmě významně snižuje krevní tlak.
Tato studie byla prováděna výzkumníky z Athénské univerzity Harokopio a z nemocnice Laiko a její výsledky byly publikovány v magazínu the European Journal of Clinical Nutrition. V jejím závěru se uvádí, že lidé se stravou obohacenou o lněný olej zaznamenávají až o 6 % nižší tlak krve.
Vědci v rámci této studie testovali skupinu 59 mužů s průměrným věkem 53 let, kterým byly zjištěny zvýšené koncentrace lipidů a zvýšený tlak. Tito muži byli náhodně rozděleni do dvou skupin, které pak měly k dispozici dvě modifikace jídelníčků.
První skupině byla podávána strava s přídavkem 8 gramů lněného oleje, který je bohatý na omega-3 ALA.
Mužům z druhé skupiny byl do stravy zase přidáván světlicový olej, obsahující linolovou kyselinu omega-6.
„Naše výsledky naznačují, že zvýšený příjem ALA může vyvolat snížení krevního tlaku – jak systolického, tak i diastolického – jedná se o hodnoty cca 5mmHg,“ sdělují autoři studie.
V kontrolní skupině, která měla předepsán přídavek linoleové kyseliny omega-6, naopak nebyly zaznamenány žádné poklesy krevního tlaku. Jeden z hlavních autorů studie, George Paschos okomentoval zjištěné závěry s tím, že příčiny těchto projevů alfa-linolenových kyselin omega-3 na snižování krevního tlaku nejsou dosud zcela jasné.
Další autoři poznamenávají, že každodenní konzumace 8 gramů lněného oleje není lidem dostupná v rámci jejich běžného jídelníčku.
„Avšak je mnoho výrobků, mezi které například patří olej na pečení, margaríny, salátové dresingy nebo majonézy, do nichž by nebylo obtížné při jejich výrobě přidávat alfa-linolenové kyseliny a následným zahrnutím těchto složek do denní stravy by pak bylo možno významně zvýšit denní příjem ALA – až na hodnoty, které by dokonce mohly i přesahovat stavy prezentované v naší studii,“ dodal G. Paschos. „Věříme, že rámci takovýchto opatření by naše výsledky byly aplikovatelné i v běžném životě.“