Láska je sladší než med i cukr (o slinivce)

cm cukrovka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slinivka břišní je symbolizovaná sladkostí a její šťávy jsou láskou, se kterou máme přistupovat k životu, píše Miroslav Hrabica ve své knize Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí. Je to trubicová žláza, která se nalézá pod žaludkem. Skládá se z exokrinní a endokrinní části. Exokrinní část vylučuje pankreatické šťávy, které se dostávají do dvanácterníku pankreatickou trubicí. Tato šťáva obsahuje několik důležitých enzymů: trypsin, chymotrypsin a erepsin, které rozkládají bílkoviny na aminokyseliny, steapsin, který rozkládá rozpuštěné tuky na mastné kyseliny a glycerol, amylopsin, který rozkládá škrob na maltózu a maltázu, a ta přeměňuje maltózu na glukózu.

Ze zažívacího traktu do krve a k jednotlivým buňkám mohou projít jen jednoduché molekuly. Bílkoviny, tuky a uhlovodany se skládají z molekul, které jsou příliš velké na to, aby mohly být tělem využity. Největší a nejkomplexnější jsou bílkovinné molekuly. Aby mohly být tělem vstřebány a krví rozneseny k jednotlivým buňkám, které je potřebují, musí být nejprve rozloženy na aminokyseliny, které mají molekuly dostatečně malé. Jakmile jsou doručeny k buňkám, jsou znovu sestavovány v různé bílkoviny, které tělo potřebuje. Podobně může tělo využít tuky pouze ve formě mastných kyselin a cukr jen jako glukózu. Endokrinní část slinivky vylučuje dva hormony – inzulin a glukagon přímo do krevního oběhu. Tyto dva hormony regulují hladinu cukru v krvi.

Cukrovka je porucha, při které slinivka nevylučuje dostatek inzulinu. Bez něj nemůže tělo vstřebávat cukr z krve, hladina cukru v krvi proto stoupá a objeví se příznaky cukrovky. V těchto případech je nutné vyhnout se konzumaci cukrů. Může být nutná i speciální dieta, inzulinové injekce a bylinná léčba. Jedním z faktorů ovlivňujících vznik cukrovky a hypoglykémie je přemíra konzumace cukru, která příliš zatěžuje slinivku.

V přírodní medicíně sice můžeme v takových stavech pomáhat požíváním různých tablet,  který svými mikroživinami a bylinkami ovlivňuje chuť na sladkosti. Alfalfa – jde o semínko euroaijské rostliny Medicago sativa – česky vojtěška. Arabové pojmenovali tuto rostlinu AL-FAL-FA – otec všech potravin. Podporuje vstřebávání a využití cukrů, bílkovin, vápníku, železa a jiných stopových prvků.

Ale stejně musíme dát zapravdu panu Miroslavu Hrabicovi, který ve své knize pokračuje: … Potom láska, sladkost duševní i tělesná, naplní Vaše životy. Budete ji dostávat pohlazením od toho druhého (duševně, po stránce charakterové vyspělosti jsou si v manželství partneři přibližně rovni) a nebudete vyhledávat tolik sladkostí materiálních nejen v cukrárnách, domácích spížích, v buchtách a cukroví, ale též v nákupu věcí, které Vás těší, nebo dokonce ve společnosti jiných lidí. Kde chybí sladkost pohlazení, tam je snaha doplnit chybějící cit hmotou. Avšak takto sám sebe oklamat lze jenom občas a na krátký čas. Brzy přichází disharmonie, poruchy hypofýzy a hormonální funkce slinivky.

Cukrovkou v pozdějším věku trpí lidé, kteří ve svém současném životě činili obdobné chyby a prohospodařili své síly. Přeslazovali, upravovali si život k obrazu svému natolik intenzivně, že jim na stáří, do času odkvétání těla, sladkosti a elánu již nezbylo.