Koprová nať, voňavý základ kuchyně

cm kopr

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Během vaření ráda využívám sílu a chuť zelených natí. Nejen, že pokrmu dodají své specifické aroma, vitamíny a minerály, zároveň napomáhají eliminovat množství „potřebné“ soli. Pokrm prozáří, projasní, činí jej zajímavým. Navíc, aniž bychom to mnozí řekli, obsahují výjimečné množství vitamínu C. A ten se nyní přes zimu hodí. Kopr lze využít jakkoli, do čerstvých salátů, polévek, omáček, lze jím také dochutit přílohy, provonět pomazánky, doplnit první dětské příkrmy. Kopr bývá nedílnou součástí šetřících diet, během kterých zastíráme neslanou „planou“ chuť.

Kopr a lidové léčitelství

Jedná se o znamenitou bylinku, známou již od starověku. Odpradávna se využívá k mírnění zažívacích obtíží, nadýmání a křečí. Slabý vývar z něj podává nejedna maminka kojenci, jako šetrné projímadlo. Platí za ideálního pomocníka kojících matek, neboť podporuje tvorbu laktace a jeho tišící protikřečový účinek přechází do mateřského mléka. Lze jím tedy mírnit novorozeneckou koliku. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu, jemně snižuje krevní tlak. Kopr se vyznačuje antibakteriálním účinkem, kdy potlačuje růst některých nežádoucích organismů, způsobujících záněty či průjem.

Semena kopru obsahují dostatek vitamínu C, množství vonných silic, minerálních látek. Z těch zmiňme například železo, draslík a vápník. Odvar ze semínek podporuje činnost ledvin, stimuluje trávení, tiší kašel a zahání nespavost. V lidové medicíně se odvar ze semen podával šílencům, které zklidnil při nervové záchvaty.

Koupel z koprových semen posiluje nehty i vlasy, olej získaný z plodů se s oblibou přidává do mýdel.

Recept na koprový čaj, mírnící nespavost

 • 2 lžičky drcených koprových semen
 • 250 ml vroucí vody

Drcený kopr přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 10 minut. Pijeme před usnutím. Čaj je rovněž účinný při žaludečních obtížích, v takovém případě jej popíjíme vlažný během dne po doušcích.

Kopr v kuchyni

Kopr je variabilní bylinkou, dá se použít skutečně jakkoli, ať už do studené či teplé kuchyně. Níže vám představím několik oblíbených receptů, které z kopru chystávám často. Dochucuji jím omáčky, masité příkrmy pro dítko, ryby, řepu, saláty z krup, přidávám jej do knedlíků, milované kulajdy. Neobejde se bez něj ani kedlubnové zelí, které s oblibou vařívala moje babička.

Kedlubnové zelí říznuté koprem

Kedlubny omyjeme, oloupeme, nastrouháme. Pokud máme k dispozici také pěkné listy, lze je omýt, najemno nakrájet a přidat ke kedlubně. Přilijeme mléko, přisypeme kopr, sůl a vaříme zhruba 40 minut na plotně. Sem tam promícháme, aby nám směs neutekla z hrnce. Podáváme s vejcem a jahelným knedlíkem či dle libosti, jak jsme zvyklí.

Jahelný knedlík s koprem

Jáhly povaříme do měkka. Je-li třeba, před samotným vařením 2 x spaříme vroucí vodou, abychom se zbavili případné hořkosti. Jakmile jsou jáhly měkké, necháme je vychladnout. Následně do nich zapracujeme pohankovou mouku, vejce, sůl, kopr nakrájený najemno. Vytvoříme těsto, ze kterého formujeme šišku. Tu vaříme zhruba 30 minut v páře, během napařování knedlík 1 x otočíme.

Kroupový salát s koprovým dresinkem

 • 250 g povařených krup
 • 50 g sušených rajčat
 • 2 červené papriky
 • 2 mrkve
 • 1 tučnější bílý jogurt
 • koprová nať
 • česnek
 • himalájská sůl
 • dýňová semínka

Kroupy vložíme do mísy, přidáme na kousky pokrájená rajčata. Pokud jsou v oleji, část z něj slijeme, část lze bez obav použít. Přidáme najemno nastrouhanou mrkev, najemno pokrájené papriky. Jogurt smícháme s prolisovaným česnekem, solí, koprem. Dresink přimísíme do salátu. Posypeme semínky.

Jak kopr uchovat

V době sezóny je bylinky hojnost, pokud máme přebytky, kopr zamrazme na zimu. Stačí jej nakrájet, umístit do sáčku či krabičky, uschovat k ledu. V průběhu zimy, brzkého jara přijde kopr vhod. Kopr se dá koupit sice celoročně, nicméně, máme-li ten svůj, ze zahrádky, pěstovaný v bio kvalitě, o to více výživných látek v sobě nese.

Kopr naleznete v naší nabídce.

Celková nabídka zdravé výživy.

Seznam použité literatury: Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, 2015. 347 str. ISBN 978-80-7321-943-7