Kopřiva dvoudomá: pro někoho všelék, pro někoho plevel

kopřiva e1586370098680

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pro některé obtížný, žahavý a nevzhledný plevel, pro jiné všelék ceněný nad všechnu chemii. Kopřiva (Urtica dioica) je rodem rostlin z čeledi kopřivovité (Urticaceae). Víte, kdy ji sbírat? Jaké má kopřiva léčebné účinky? Kdy se jí raději vyhnout obloukem, a kde v rostlině je nejvíce síly?

Co víte o kopřivě? Nejčastěji volně rostoucí léčivé bylince v České republice?

Mladé kopřivy rostou na jaře a my si jejich pozitivních účinků můžeme vychutnat naplno a udělat tak něco pro své zdraví. Vytrvalá bylina s žahavými chloupky (trichomy), palisty a vstřícně postavené pilovité listy. Víte, proč pálí žahnutí kopřivou? Trichomy mají ochrannou funkci a obsahují čtyři hlavní látky: histamin, serotonin, kyselinu mravenční a acetylcholin. Při dotyku mírně histamin podráždí kůži, dojde k nepatrnému protrhnutí kůže a pocitu pálení (acetylcholin). Korunu tomu nasadí serotonin, který podporuje účinek obou předchozích látek. Kyselina mravenčí je pálivá a má lehce leptavé účinky. Slouží kopřivě k ochraně před nežádoucími vetřelci.

Kopřiva však roste po celém světě kromě tropů. Kopřiva je významným indikátorem půdního dusíku, protože ukazuje na vysoký obsah dusíku v půdě. Stačí jen prostě vyrazit do přírody a na louce i kolem chat a dalších usedlostí na ni narazíte. Nemusíte ji ani cíleně pěstovat, jde o vytrvalou rostlinu.

Jaké látky kopřiva obsahuje?

Kopřiva je ceněná pro její obsahové látky. Obsahuje velké množství vitaminu C, vitaminu K, chlorofylu, anioxidantů (lutein, beta-karoten, lykopen, zeaxanthin), dále třísloviny, slizy, aminy, glukokininy, serotin, histamin, minerální látky (vápník, železo, fosfor, křemík), sacharidy, vitamin B1, A, B2 – riboflavin, acetylcholin, fytoncidy. U “obyčejné” kopřivy docela dlouhý seznam…

V čerstvě sbírané nati můžeme najít histamin, serotonin, acetylcholin, kyselinu mravenčí i leukotrieny. První čtyři látky jsme si představili. Leukotrieny podporují protizánětlivé procesy. V celé nati můžeme nalézt flavonoidy, silice, křemičitany a rovněž vysoký obsah draslíku a nitrátů.

kopriva účinky

Co z kopřivy sbírat a kdy?

Léčivou drogou jsou celé rostliny.

Celé natě se se sbírají z mladých rostlin. Měly by být maximálně do 40 cm. Nať je možné sbírat před květem, nejdříve v období dubna a pak postupně až do konce září. Pokud je chceme na sušení a bylinné nálevy, ostříháme je celé nízko u země, usušíme. Můžeme použít pouze listy, ty ale nejlépe odstranit až po usušení. Čerstvé rostliny se považují za mírně toxické, tak z nich usušením nebo varem tyto látky vyprchají a vy je tak můžete pohodlně používat.

Sbírat můžeme také semínka kopřivy, která posilují naši obranyschopnost. Sbíráme je v pozdním létě a v zimě budou našim pomocníkem před rýmou a virózami. Nedejme se však ošálit. Kopřivy mají samčí a samiččí rostlinky. Samčí rostliny plodí drobné kuličky. Samiččí mají plochá semínka, která jsou těžší, a proto visí dolů – právě tyto chceme sbírat. Ochutnávka samčích nám však neublíží.

Kořeny kopřivy mají nejsilnější účinky, proto se nedoporučuje užívat je dlouhodobě a také lidem, které mají obtíže s ledvinami. Doba užívání by neměla přesáhnout 2 týdny.

semínka kopřivy sběr

S čím může kopřiva pomoci?

Kopřiva je hojně využívána jako lék pro podporu vylučování a činnost metabolismu, jako zdroj vitaminů a minerálních látek pro imunitu a dobrou činnost ledvin, jako diuretikum, antiseptikum, bylinka pro zmírnění příznaků diabetu, bylinka pro kožní obtíže i do kosmetických a vlasových přípravků.

Pro svůj obsah zeleného barviva – chlorofylu působí jak podpůrná bylina pro činnost metabolismu a i pro prevenci metabolických onemocnění. Působí skvěle na střevní peristaltiku a tím ovlivňuje trávení a správné a zdravé vyprazdňování, které je velice důležité pro prevenci kolorektálního karcinomu. Kopřiva je díky obsahu železa velice důležitá pro krvetvorbu, působí blahodárně i při psychickém zatížení i při fyzickém vyčerpání. Pomáhá také vyplavit škodliviny z těla a je tedy vhodnou bylinkou při překyselení organismu, o kterém vám více poví článek. Některé zdroje doporučují kopřivu jako doplněk léčby při cukrovce, jaterních nemocech či žlučníkových kamenech. Pro podporu žlučníku a trávení literatura doporučuje odvar z kořenů.

Žahání kopřivami se používalo zase pro zmírnění bolestí při revmatismu a artróze.

Přírodní léčba potíží s močovým měchýřem a prostatou

Podporuje i správnou činnost ledvin a močového měchýře, působí prospěšně i při zánětech močového měchýře. Je totiž silně močopudná, což v případě zánětu močového měchýře znamená, žechoroboplodné zárodky se rychleji vyplavují z měchýře, neboť pití kopřivového čaje povzbuzuje průtok moči.

Extrakt z kořene kopřivy je vhodným doplňkem léčby benigní hyperplazie prostaty. Můžeme se s ní, proto seznam jako s jednou složek u doplňků stravy doporučovaných u této nemoci.

Chystáte se hubnout? Přizvěte kopřivu!

Také před zahájením diety lze díky diuretickému účinku nejprve odvodnit tukové buňky, a tím posléze snáze odbourávat tuk. Pak přidat před jídlem chitosan, který má schopnost tuky v potravě na sebe navázat a odvést z těla ven. Zdraví však neprospívá pouze kopřivový čaj. Tato divoce rostoucí bylina chutná skvěle v polévce jako v salátech, nádivkách, pestech a omeletách. Je dobře známá kombinace se špenátem, zvláštní sílu má jaře.

kopriva leceni ucinky

Pokožku umí žahat i hojit

Kopřiva obsahuje beta karoten, který podporuje pigmentaci pokožky, když je vystavená slunečnímu záření. Z čerstvých listů kopřivy a trochu za studena lisovaného oleje si můžeme vytvořit domácí pleťovou masku, která rozzáří pleť a dodá jí kopřivovou vitamínovou bombu.

Je vhodná k ošetřování drobných omrzlin, odřenin nebo opařenin.

Kopřiva pomůže ke krásným vlasům i silné imunitě!

Všichni známe kopřivové nálevy na zdravé, lesklé a méně se mastící vlasy. Zde se uplatní její hojivý, protizánětlivý a antibakteriální účinek. Na tento problém můžeme použít i kořeny rostliny. Kopřiva působí proti vypadávání vlasů, potlačuje tvorbu lupů i svědění vlasové pokožky. Světlé vlasy tónuje do tmavších odstínů. Kopřiva jemně čistí a regeneruje.

V takovém případě můžeme připravit bylinný nálev z Moringy s kopřivou. Můžete si připravit nálev dle návodu, který můžete použít jak na popíjení v průběhu dne, tak i zevně na vlasy jako zábal. Nálev Moringy s kopřivou má zejména protivirové účinky a je ideální při chřipce, nachlazení nebo i při onemocnění na očistu děla a očistu po zimním období. Nenechte tento nálev ale vychladnout a denně si jej připravujte čerstvý.

Kontraindikace: kdy se kopřiva nesmí užívat?

Obecně platí, že v těhotenství a při kojení. Nať kopřivy se nesmí užívat při zadržování moči v těle, když příčinou tohoto symptomu je nedostatečnost srdce a ledvin. Jako nežádoucí účinky se uvádějí u ní podráždění žaludku, alergická reakce nebo zánět dutiny ústní a dásní. Nesmí se kombinovat se železem, protože zhoršuje jeho vstřebávání. Obsažené látky v kořeni kopřivy nezpůsobují, podle odborníků, žádné nežádoucí účinky nebo interakce s léky (tj. ovlivnění účinku léků).