Konopný protein

cm konopne seminko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Konopí seté (latinsky cannabis sativa) je výborným zdrojem proteinů vysoké biologické kvality. Tyto proteiny se získávají rozmělněním semínek rostlin. Vyrábí se mechanickým lisováním, při kterém se tuk (konopný olej) odděluje od pevné masy a vzniká útvar označovaný jako koláč.

Tento koláč se nadále suší a zpracovává na prášek, který se posléze cedí. Tímto postupem dochází ke snížení procentuálního podílu vlákniny a naopak ke zvýšení podílu bílkovin. Tento prášek proto obsahuje malé množství tuku (12 %) a vysoký podíl bílkovin (50 %). Z bílkovin tvoří 65 % globulin a 35 % albumin. Konopný protein neobsahuje psychogenní složku THC (aktivní složka marihuany), proto jejich konzumace neovlivňuje lidskou psychiku a není návyková.

Zmíněné bílkoviny mají velmi vysokou nutriční hodnotu. Obsahují velké množství aminokyselin a vyvážený poměr nasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9. Kromě toho konopný protein obsahuje vysoký podíl antioxidantů (tokoferoly, tokotrienoly a chlorofyl). Dále obsahuje kyselinu listovou a další vitaminy ze skupiny B.

Také v něm můžeme najít minerály, zejména vápník, železo, fosfor, hořčík a sodík. Zhruba 20 % obsahu tvoří stravitelná vláknina (jenž zůstala po zpracování), která přispívá k prodloužení pocitu nasycení. Je také zdrojem aminokyselin argininu a lysinu, které hrají klíčovou roli při stimulaci uvolňování hormonů, které podporují tvorbu svalů. Jako zdroj rostlinného proteinu konopná semínka oceňují vegani a vegetariáni a také sportovci, kteří potřebují kvalitní bílkovinu na tvorbu svalové hmoty.

Prášek z konopného proteinu se přidává do řady výživových doplňků, jako jsou smoothie nebo džusy pro atlety a aktivní lidi, protože jim přináší bohatý zdroj bílkovin, esenciálních mastných kyselin, stravitelné vlákniny a antioxidantů a rovněž delší pocit sytosti. Termín smoothie označuje míchaný, zpravidla chlazený, osvěžující nápoj vyrobený z čerstvého ovoce nebo zeleniny, nejlépe bez přidaného cukru či umělých sladidel a konzervantů. Tento nápoj může také obsahovat další přísady, jako jsou například ovesné vločky, mladý ječmen, semínka chia (jsou to semínka šalvěje hispánské, představují zdroj energie a přispívají k lepší hydrataci těla), kakaové boby a další.