Konečně slunce

cm slunce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Po zimě se každý těší na jaro, na slunce, na dovolenou, na ty chvíle, kdy může do přírody, pracovat na zahrádce, jít k vodě… Ovšem, slunce může také za-zlobit, znepříjemnit pobyt venku. Probudí kožní reakce, alergie, nepřipravenou kůži snadno spálí. Je tedy vhodné se na jarní slunce připravit.

Připravte se na slunce

Karotenoidy chrání buňky rostlin před spálením ultrafialovými paprsky. Proto v přírodě nacházíme červená rajská jablka, oranžovou mrkev, zelený špenát, brokolici, kapustu, hrách, žlutou kukuřici. Na této barevné paletě se podílejí karotenoidy, chlorofyl a další komplexní ochranní činitelé.

Beta-karoten

Člověk je součástí přírody a podobný ochranný mechanismus najdeme také na kůži. Beta-karoten je přirozené barvivo, které funguje podobně jako pigment pokožky (melanin) tím, že pomáhá chránit pokožku před slunečním zářením. Jezte velké množství mrkve delší dobu a budete pozorovat na své kůži bronzový nádech, jako byste se slunili každý den. Toto zabarvení kůže, které připomíná kůži po opalování, způsobuje právě beta-karoten (provitamín A). Tělo si jej změní na vitamín A, který potřebuje na ochranu buněk, na obnovu kůže a pro mnohé další funkce. Beta-karoten je rovněž silným antioxidantem, který odbourává škodlivé volné radikály, které se vytvářejí, když vystavíte pokožku slunečnímu záření.

Když se užívá beta-karoten při opalování v solariu, pomáhá pokožce při žádoucím bronzovém zbarvení a ještě ji chrání. Beta-karoten je rozpustný v tucích, proto by se měl užívat s potravou obsahující tuky. Mrkev dušená na troše tuku je na karoten bohatší než mrkev vařená nebo syrová. Lycopen (obsažený v rajčatech) se lépe vstřebá z pizzy než z čerstvých rajčat. Vysoké účinnosti dosahují mnohé potravinové doplňky, které obsahují beta-karoten. Ten je také součástí ochranných krémů.

V zimních měsících je v naší potravě méně ochranných činitelů proti slunci a také se přes zimu v těle hromadí více škodlivých volných radikálů. Užívejme vitamín D3. Na jaře, podle přírodních zákonů, dochází k očistě těla, jsou více zatížena játra, beta-karoten se hlavně uplatňuje v detoxikaci.

A pak přijde slunce!

Nepřipravený organismus zareaguje nepříjemnou nemocí, kůže se na prvním slunci zbarví dočervena – spálí se, mnoho lidí zaznamenává sluneční alergii, bolesti hlavy apod. Je čas přidávat do těla antioxidanty a začít užívat beta karoteny společně s takovým produktem, který obsahuje extrakt byliny z Perilly frutescens.

Raději se  včas  zajímat, vybavit se předem potřebnými pomocníky, než potom  trpět  reakcí  nepřipraveného těla na jarní sluníčko.