Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pojďme si dnes představit další ze SUPERPOTRAVIN, kterými kokos, stejně tak kokosový olej, bezesporu jsou. Patří do skupiny toho nejzdravějšího, čím si tady smíme zpříjemnit náš den.
Kokos i kokosový olej bývají velmi často opomíjenou potravinou, jelikož si s sebou nesou nálepku: Příliš tučné. A aby toho nebylo málo, onen tuk patří do skupinky nasycených. Tady již rozumný člověk zcela jistě zbystří a sáhne po něčem „více zdravém.“
Z nasyceného tuku v kokosu však netřeba mít strach. Naše tělo v rozumné míře kvalitní tuky přímo vyžaduje. Jsou součástí membrán buněk, významným zdrojem energie, chrání naše vnitřní orgány, je v nich rozpustná celá řada vitamínů (A, D, E, K). Některé tuky, konkrétně steroly, slouží jako základní stavební materiál při tvorbě hormonů. A mimo jiné, většina kvalitních tuků dotváří chuťový vjem pokrmu, dodává mu jemnost, trvanlivost a právě kokosový olej pak i svou charakteristickou vůni.
Tuky a oleje se většinou skládají z menších sloučenin, které nazýváme mastné kyseliny. Mastné kyseliny tvoří řetězce, mající různou délku – krátké, střední, dlouhé. Nasycené tuky v kokosu se vyznačují středně dlouhými řetězci (MCT – medium chain triglyceride). Triglyceridy se středně dlouhým řetězcem se výrazně liší od svých bratříčků, které patří do skupiny řetězců dlouhých. Tyto MCT tuky velmi dobře metabolizují. Tělo je velice efektivně transformuje v energie, aniž by je uložil do tukových zásob. Další z pozitivních informací bude určitě i fakt, že jsou tvořeny kyselinou laurovou. Tato kyselina se vyznačuje antibakteriálními a antimikrobiálními účinky. Kokosový olej je tvořen z 50 % právě touto kyselinou. Tělo si z ní dokáže velice efektivně vytvořit monolaurin, takového silného zabijáka bacilů. Další ohromnou vlastností této kyseliny je její schopnost ničit pouze „zlé“ bakterie, aniž by poškozovala přátelské bakterie střeva, které jsou nezbytné jak pro zdravé trávení, tak naši imunitu.
Další z významných kyselin je kyselina kaprinová, vytvářející monokaprin, velice účinný proti herpes viru, chlamydiím a dalším sexuálně přenosným bakteriím.
Kokosový olej je skutečným silákem, neničí jen výše zmiňované, ale také streptokoka, stafylokoka, Helicobacter pylori (zde nám pomůže také medvědí česnek). Triglyceridy se středními řetězci ničí také kandidu a další houby ve střevním traktu, čímž také přispívá k zdravému střevnímu prostředí.
Další krásnou informací je také fakt, že kokosový olej lze přidávat do stravy těm nejmenším. U miminek, která dostávají stravu s kokosovým olejem, dochází k lepší využitelnosti vápníku, hořčíku a aminokyselin. Navíc, populace, která do svého jídelníčku běžně kokosový olej zařazuje, zřídkakdy trpí osteoporózou.
Jak jej tedy použít?
Kokosový olej je báječný při tepelné úpravě jídla, vyznačuje se vysokým bodem zakouření a nízkou mírou oxidace. Lze jej rovněž přidat do sladkých kaší, koktejlů, kdy se snažíme navýšit energetickou hodnotu stravy, dále jej můžeme použít při pečení zdravých dobrotek. Nezapomínejme, fantazii se meze nekladou.
A pokud si kokosový olej zamilujete stejně jako já, nebojte se jej použít také na kůži. Získáte ten nejlepší přírodní krém, bez chemie a konzervantů, který nám zde příroda nechala, abychom si užívali onu jemnou a charakteristickou vůni.
Věřím, že nasycených tuků z kvalitního kokosového oleje netřeba se bát. Uškodit nám mohou pouze nasycené tuky v hranolcích, chipsech a dalších smažených pokrmech. Nasycené tuky ve zdravých, přírodních potravinách jsou však dvě diametrálně odlišné věci. Těm prvním se vyhýbejme jako čert kříži, ty druhé si dosytosti užijme.