Kokosová voda

cm kokos

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kokosová voda je čirá tekutina, vyskytující se v nitru mladých kokosů. Jako mladé jsou kokosy označovány, než začnou tvořit bílou dužinu.

Tropické osvěžení

Kokosová voda je čirá tekutina nacházející se ve středu mladých zelených kokosů, tedy než začnou tvořit bílou dužinu. Kokosová voda neobsahuje tuk. Když kokos uzraje, je hnědý a z bílé dužiny pak lze vyrobit kokosové mléko nebo kokosový olej. Mladá kokosová voda je z kokosu, který zraje na stromě 5-7 měsíců. Když zelený kokos postupně zraje, začíná být voda kalná a objevuje se olejnatá chuť a zápach.

Jako turisté se s kokosovou vodou můžeme setkat v tropech, kde je na trzích prodávána čerstvá nebo balená. Pouliční prodavači obvykle přímo před zákazníkem odseknou špičku kokosu mačetou. Nejvíce oblíbená je v Indii, Brazílii, jihovýchodní Asii, Pacifiku, Africe a Karibiku.

Kokosová palma

Kokosová voda si v poslední době našla i své místo na trhu se zdravou výživou, kdy se objevila ve formě přírodních energetických nebo sportovních nápojů, díky svému vysokému obsahu draslíku a minerálních látek (zejména hořčíku). Také obsahuje i větší množství enzymů. Roli hraje i okolnost, že samotná kokosová voda má nízkou hladinu tuku, sacharidů a kalorií. Z vitamínů obsahuje vitamín B1 (thiamin) a vitamin C. Můžeme v ní najít také velkou řadu aromatických látek.

Tyto vlastnosti ji předurčují k využití v rámci různých hubnou-cích režimů a také jako zdroj energie pro sportovce. Voda z mladých kokosů obsahuje rovněž cytokiny a kyselinu laurovou. Tyto dvě látky tělo využívá při procesu buněčného růstu. Antioxidanty obsažené v kokosové vodě pomáhají nás chránit proti škodlivým volným radikálům z okolního prostředí.

Tradičně se používá i v ajurvédské tradiční medicíně, například pro diuretický účinek. Podle některých zdrojů také pozitivně působí při metabolismu tuků, na podporu imunity a proti probíhajícím zánětům. Kokosová voda je ideální k rychlé hydrataci organismu. Lahodně chutná, osvěží tělo i mysl a dodá energii.