Jak si zamilovat a překonat svůj strach

radost

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

I když strach může pomáhat a chránit před nebezpečím, některé dlouhodobé strachy nás blokují, omezují a znepříjemňují nám život. Možná i vy máte strach z neúspěchu, z bolesti, z budoucnosti nebo strach se projevit. Možná, že ale to, čeho se nejvíce bojíte, má být přijato a transformováno. A možná je v tom dokonce ukryt poklad a klíč k novému, lepšímu životu.

K napsání tohoto článku mě inspirovala klientka, která měla veliký strach dovolit si být naplno sama sebou během zkoušky na vysoké škole. A když mi na následující konzultaci s nadšením popisovala, jak svůj strach zvládla, v závěru pronesla: „Tomu pocitu se nic nevyrovná. Obrovským způsobem mi vzrostla energie.“ V čem že spočíval její úspěch? Co je tou ingrediencí, která nám všem umožní velkou část neproduktivního strachu eliminovat? To kouzlo se jmenuje přijetí.

Neskutečná úleva: Přijmout všechny varianty toho, co se stane

Známý trik mistrovských životních stratégů zní: „Přej si úspěch, ale smiř se dopředu s neúspěchem.“ Pokud přijmeme tezi, že nic nemusíme, neskutečně se nám uleví. Opravdu. NIC NEMUSÍME (musíme jenom umřít). Nemusíme nikomu nic dokazovat, nemusíme mít úspěch, nemusíme prožívat životní vrcholy, nemusíme se pořád o něco snažit.

Přijetí všeho je až zázračné. Já sám jsem měl například v sobě léta blok (strach), že nezvládnu vícedenní půst jen o vodě a čaji – myslel jsem si, že mě bude šíleně třeštit hlava a že mi bude špatně. No a stačilo jednoho dne tuto variantu přijmout: „Tak mě bude bolet hlava. No a co??“ Toto přijetí vedlo k rozpuštění jakéhokoliv tlaku. Tím, že jsem bolest přijal a dovolil si ji prožít, mohla po pár hodinách odejít. Na začátku bylo přijetí, na samém konci splnění dlouholetého snu (záměru).

A takto bych mohl pokračovat: Například jednu věc či jeden živočišný druh ještě nemám úplně v lásce. Vosy. Strachem z různých druhů hmyzu trpí nejeden z nás. Samozřejmě asi chápete, že vás nenavádím vystavovat se na horách medvědům a v Africe gepardům, lvům a tygrům. Opakuji, že se v tomto článku bavíme o strachu, který nemá reálné opodstatnění. Ale co se týká vos (na jejichž bodnutí nemám žádnou prokazatelnou alergii), tak se těším, jak je budu toto léto každou zvlášť vítat – ať si přiletí a sednou 😊 Jako pozorovatel si budu užívat prvních pár vteřin „hrůzy“, následovaných blahodárnou úlevou (že se mi nic nestalo) a rozpouštěním strachu.

Kromě přijetí existuje na strach ještě jeden trik: rozhodnost.

Překonání strachu: Návyková euforie

Když na sebe ve většině rán pouštím ledovou sprchu, vždy se pro to musím napřed rozhodnout. Vždy u toho překonávám nepohodlí. Vždy jsou první vteřiny naprosto „šílené“. Ale víte co, překonávání strachu se může stát návykové. Po čase si to zamilujete a už bez toho nemůžete být. Vaše tělo začne sprchu a jistý díl „nepohodlí“ vyžadovat.

Abych se v samém závěru vrátil na začátek – ke zmíněné klientce. Překonání strachu není jen o zmíněné tělesné euforii. Překonání strachu je též o mnohem lepším pocitu ze sebe sama, o vyšším sebevědomí a o aktivním tvoření svého života. Protože jestli si má klientka uvědomila jednu věc, tak že se s každým překonaným strachem zvyšují její možnosti… Strach nás uzavírá v bludném omezeném kruhu, jeho překonání osvobozuje.

Jiří Hamerský