Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vánoční svátky jako čas oddychu a klidu dostávají v dnešní společnosti spíše příznak období stresu a psychického vypětí. I když si lidé berou o svátcích dovolenou, nebo lépe řečeno volno v práci, někdy se nedá říct, že jde o tradiční dovolenou v pravém slova smyslu. Lidé se honí, aby všechno postíhali, stihli uklidit, nakoupit všechno potřebné k vaření, pečení, navařit, napéct, nakoupit dárky – samozřejmě, že se vždy na něco zapomene a kolotoč běhání po obchodech je několikanásobný. Doma zkoordinovat chod rodiny s veškerým úklidem, přípravou jídla, kdy i samotné vytvoření „vánoční atmosféry“ je tedy spíše ve znamení stresu a shonu.
Stresory na nás útočí neustále. Někdo se jim dokáže ubránit, jiný s tím může mít určité potíže. To, co je pro někoho stresor, zátěž, jiný může zvládat naprosto bez potíží a s elegancí. Richard Rahe a Thomas Holmes, psychologové zabývající se stresem zjistili, že stresorem pro nás kromě negativních situací (např. úmrtí partnera, rozvod, hypotéka) jsou i situace s obvykle s pozitivním emocionálním nábojem – jako jsou třeba svatba, dovolená, přírůstek do rodiny či právě Vánoce. Všechny tyto situace představují buďto nějakou výraznou změnu v obvyklé rutině nebo způsobu života, vyžadující přizpůsobení se jedince nově vzniklé situaci nebo situaci, která určitým způsobem vytrhává obvyklý život s rutiny, která je neohrožující a přivádí člověku pocit stability.
Vánoce – i když obvykle představují období, které se spojuje převážně s pozitivními přívlastky a emocemi – jsou zároveň takovýmto vytržením z rutiny, a tím můžou na člověka vytvářet určitý tlak na zvládnutí různých povinností, které se s tímto obdobím vážou – musí postíhat pracovní agendu, protože se blíží konec roku, zároveň připravovat domácnost na nastávající vánoční svátky. K psychickému uvolnění nám nemusí přidat ani to, že se městská vánoční výzdoba na pouličním osvětlení nebo ve výlohách obchodů začíná objevovat rok za rokem dříve a dříve. To v nás může vyvolat právě vnitřní pocit nátlaku a stresu…
Pro mnoho lidí tak stres začíná už několik týdnů, dokonce měsíců před vánočními svátky, kdy v balancování mezi pracovním a rodinným životem se dospělí snaží vykouzlit a zorganizovat „dokonalou“ vánoční atmosféru a harmonii. Je to fantóm? Neměli bychom se snažit nebo nemáme takovouto příjemnou atmosféru (nebo nějakou, která se jí blíží) vlastně i během roku?
Z pohledu stresu je období Vánoc stresorem, jako každý jiný. Když v práci dostaneme nárazový úkol, nebo když musíme náhle řešit školní nezdar dítěte ve škole. Jsou zkrátka vytržením z rovnováhy, a musíme se k nim postavit tak, jak se k jiným stresorům stavíme během roku. Když dostaneme pracovní úkol nebo řešíme školní potíže naší ratolesti s třídní učitelkou, taky si věci zorganizujeme, naplánujeme a řešíme je krok za krokem, a postupně se dopracujeme ke zdárnému řešení. A tak je to i s Vánocemi.
Když pociťujete, že se ve vás úzkost, stres či jiné negativní emoce městnají, zkuste ještě předtím, než vyeskalují, dovolit si kraťoučkou pauzu samého pro sebe a popřemýšlet, co vám obvykle pomáhá, když máte podobné pocity vyvolané stresem v každodenních situacích v průběhu roku. A zkrátka to udělejte. Když je to třeba procházka se psem, nebo horká koupel, hrnek kafe nebo čaje, telefonát s kamarádkou, knížka – dopřejte si chvilku pro sebe, odstupe trochu z vánočních příprav. Výsledek pak bude mnohem lepší, než kdybyste s negativními emocemi pokračovali bez takovéto psychohygienické přestávky.
Vánoce jsou typické také tím, že se obvykle zvyšuje frekvence sociálních interakcí. A tam, kde se zvyšuje hustota lidí (s různými jinými představami, názory, drobnými frustracemi), můžou se i víc vyskytovat různá nedorozumění či výměny názorů, nebo minimálně nám přítomnost tolika lidí v omezeném prostoru nedělá dobře, protože jsme během roku na ní nebyli zvyklí. Proto platí rada – příprava na Vánoce (úklid, vaření, nakupování apod.) nemusí nevyhnutně probíhat společně. Je to mýtus myslet si, že o Vánocích musíme všechno dělat společně. Pravdou je, že čím je lidí víc, kteří se na ní podílejí, tím víc můžou nastávat stresové situace. Klidně věci a úkoly přerozdělujte, delegujte, nebo pokud to počet členů domácnosti dovoluje, rozdělte je do skupin po několika členech. Každá takováto podskupina dvou nebo tří členů bude mít svůj specifický úkol – např. máma a Kačenka půjdou nakoupit věci na pečení, táta a Jiřík uklidí obyvák, Kačenka a Jiřík vyberou vánoční ozdoby, táta a Kačenka pomůžou babičce v sobotu s přípravou stromečku apod.
Pomocníkem proti stresu – jakožto vytržení ze stability a rovnováhy, kterou nám běžný rok poskytoval – jsou i zaužívané rituály. Právě ty přivádějí do Vánocemi způsobeného rozkolísání svou rovnováhu. Tradice a vánoční rituály nám tak poskytují právě ono ukotvení, které potřebujeme při vypořádávání se se stresem, protože nám dovolují se uchytit něčeho, co nám poskytne stabilitu a oporu, poskytne oddych a relax. Vánoce tak představují disharmonii tím, že nám přinesou do rutiny rozkolísání, úkoly a povinnosti. Proto je přirozené vyhledávat v disharmonii stabilitu, oporu a harmonii, rituál. Takovým rituálem můžou být společné procházky, čtení (pro sebe nebo nahlas), setkávání se s blízkými, zpívání koled či různých jiných domácích rituálů, které jsou příznačné a typické pro každou rodinu nebo pár individuálně.
Vánoce jsou nevšedním a kouzelným obdobím roku. Přece jen však přicházejí do našeho zaběhnutého koloběhu a nabourávají nám jej. Nelekejte se toho, stavějte na své dovednosti řešit s přehledem jiné typy takovýchto nabourávání, které nám stresory přinášejí i během běžného roku – a taky se s nimi hezky vypořádáte. Vánoce takovýmto způsobem zůstanou a budou mít patinu svátků, které jsou čarovné, tradičně netradiční a disharmonicky harmonické.
Tipy na vánoční dárek naleznete v naší nabídce.