Jak se mi povedlo zmírnit příznaky alergie mentální prací

cm alergie3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Alergiií je kolem nás čím dál více. Po příčinách se stále pátrá, není objevena nějaká jedna přímá souvislost. Jistě však velký vliv má životní prostředí znečištěné chemickými škodlivinami, které se pak dostávají do vzduchu, vody i potravin. Na druhou stranu také úzkostlivá hygiena domácností, která malým dětem nedovolí seznámit jejich vyvíjející se imunitní systém s běžným „sajrajtem“, který neublíží a není tedy třeba proti němu alergicky reagovat. Další příčinou je také chronický stres či životní postoje lpící na dokonalosti a potřebě za každou cenu obhájit svoji pravdu.

Cest, jak zmírnit alergické projevy je mnoho. Tou asi nejčastější možností je dlouhodobé užívání antihistaminik či krátkodobé kortikoidů, které jsou schopny alergickou reakci potlačit, a člověk se cítí jakž takž v pohodě – kromě více či méně utlumujícího účinku na bdělost. Tuto formu řešení nijak nezatracuji, neboť s ní mám sama 15 let zkušeností.

V době, kdy jsem nastoupila do prvního zaměstnání jsem postupně začala mít problémy se svědivou vyrážkou, která se mi stěhovala všude po těle. Nebylo to nic zase tak vážného, ale příjemného také ne. Změnila jsem prací prášek, ale efekt se nedostavil. Navíc mi přibyla alergie na naši chalupu, do které jsem dříve normálně jezdila a žádné příznaky neměla. Od jisté doby jsem hned po vstupu do dveří začala kýchat, slzely mi oči a i přes tři tabletky Zyrtecu denně jsem nebyla schopna v interiéru fungovat – přestala jsem tam jezdit. Svědivá kopřivka, která se mi vysévala při jakýchkoli situacích, nejvíce však v noci ve spánku byla čím dál častější. Nejnepříjemnější to bylo v těhotenství, to už se skoro ani nedalo vydržet. Postupně se mi také začala zhoršovat kontaktní alergie na kovy – přezka pásku na holém těle? Okamžitě pruhy vyrážky po celém břiše. Náušnice z jiného kovu než zlata? Oteklé ušní lalůčky a podrážděné dírky v uších během pár minut. Dlouho jsem svým kolegyním záviděla, že mohou nosit bižu… imunologické testy objevily alergie na plíseň, roztoče, kočky a další a další, což jsem ani nepotřebovala vědět…

Jednoho den jsem si ale řekla, že se mi nechce „sypat“ prášky do konce života a ze dne na den jsem přestala antihistaminika užívat. Čekalo mne několik bezesných nocí s kopřivkou, která však v průběhu dne více či méně mizela i bez tabletek. Současně jsem začala s intenzivní mentální prací na přijetí svých symptomů, celkovém zklidňování psychiky. Za několik týdnů již po kopřivce nebylo skoro ani památky. Troufla jsem si zajet i na chalupu. Světe div se, přestože jsem tam párkrát kýchla, byla jsem schopna strávit čtyři dny bez opuchlých očí a tekoucího nosu. Začala jsem nosit kovové náušnice. Občas mě ušní dírka trochu zasvědí, ale to se za chvíli upraví. Byla jsem nadšená, a jak už k tomu člověk má sklony, myslela jsem si, že jsem navždy vyléčená. Ale ejhle, přišly problematické situace se změnou práce a kopřivka se znovu přihlásila o slovo. Přišly problémy vztahové a opět, vyrážka jak řemen. Sama na sobě již mám vypozorováno, jaká témata v mém životě mi přecitlivělé reakce spouští a někdy více, někdy méně úspěšně se mi daří je postupně řešit.

Z hlediska psychických příčin alergických projevů je tolik příběhů, kolik je alergických pacientů, přestože některé shodné rysy se vypozorovat dají – to je ovšem na delší povídání, pochopení širších souvislostí.

Abych dala pár tipů:

  • Nesnažte se proti alergii bojovat, ale spíše ji přijmout jako fakt – smířit se s něčím, co nemohu ovlivnit (alespoň pro tu aktuální chvíli)
  • Hodně odpočívejte – dostatečný spánek a relaxace během dne příznaky zmírňuje
  • Přemýšlejte, v jakých situacích v běžném životě reagujete přecitlivěle a zkuste to začít postupně měnit
  • Odpusťte si nedokonalosti, nemusí být všechno perfektní
  • Nechte události plynout – není třeba mít všechno pod kontrolou

Ať se daří!