Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Léto je doba dovolených. Většina z nás si ho spojuje s příjemnými zážitky, relaxací a sluníčkem. Ale léto je také doba zvýšených zdravotních rizik. Některé z nich mohou být jen maličkosti, některé mohou ale mít dlouhodobé následky. Nejvíce frekventované téma v létě je opalování a vše s ním spojené. Zde jen stručně zopakujeme několik zásad.
- Ověřte si, jaký fototyp kůže máte. Existují celkem čtyři fototypy kůže – citlivá, méně citlivá, normální a odolná. Snědý jižní typ nemá problémy, ale bledý zrzek se ošklivě spálí. Ovšem to, že máte odolný typ kůže, neznamená, že budete zapomínat na opalovací prostředky.
- Vynechte pobyt na sluníčku mezi cca 11. a 14. hodinou (zde se názory trochu liší).
- Stín ani voda vás neochrání (u vody je tomu naopak, odráží sluneční paprsky).
- Opalovací krémy by měly mít raději nejvyšší faktor 50+. Zvolte formu, jaká vám vyhovuje – nejlépe se roztírají gely, tělová mléka a spreje. U klasických filtrů je třeba vyčkat asi půl hodiny, než vyjdete na sluníčko nebo se půjdete koupat. V případě minerálního filtru stačí pár minut.
- Pokud přeci jenom dojde k popálení v případě mírných spálenin je vhodné použít nejlépe pěny či spreje s obsahem dexpanthenolu nebo aloe vera, které pomáhají hydratovat a regenerovat podrážděnou pokožku. Ve vážnějších případech (rudá barva kůže, tvorba puchýřů, nevolnost, horečka až bezvědomí) je nutno povolat lékaře.
- Vhodné je také užívat přírodní antioxidanty (beta karoten, vitamín E, selen, zinek a další), které pomáhají chránit a vyživovat pokožku.
S opalováním (ale nejen s ním) jsou spojeny dvě další zdravotní komplikace – úpal a úžeh. Rozdíl je, zda je stav způsoben přímým pobytem na slunci či nikoliv. Pokud je to způsobeno přímým pobytem na slunci, je to úžeh. Při něm dochází k podráždění mozku a mozkových plen. Projevuje se závratěmi, bolestmi hlavy a poruchami srdečního rytmu a krevního tlaku. Může skončit až kolapsem. A pozor – tyto příznaky se mohou projevit až po několika hodinách po skončení pobytu na slunci!
Pokud je to jen “nahromadění tepla” v těle, jedná se o úpal. Problém je zde v tom, že organismus není schopen pomocí vlastní termoregulace odvést teplo ven. Vyššímu riziku jsou vystaveni děti, senioři a lidé s nemocným srdcem či nadváhou. Může k němu dojít při pobytu v horkém a dusném prostředí. Vysoká vlhkost vzduchu může vše ještě zhoršit. Typická je situace, pokud nezodpovědní lidé nechají své dítě v přehřátém autě. Projeví se bolestmi hlavy, zvracením, zvýšenou teplotou a zrychlením dýcháním a pulzem. Rovněž může skončit až ztrátou vědomí.
První pomoc je u obou případů stejná. Pacient se přesune do chladnější nemoci, nebo alespoň do stínu. Organismus je třeba ochladit, zejména hlavu, pomocí studených obkladů. je třeba rovněž doplnit tekutiny.
Vždy je třeba hlídat pitný režim – ideální je čistá voda., kterou je dobré občas prostřídat minerálkami, či ovocnými čaji (mohou být i horké i studené). Do pitného režimu se nepočítá káva, slazené nápoje a pánové, ani pivo!
Dalším velkým problémem jsou klíšťata, hlavně druhu Ixodes ricinus. Mohou přenášet, jak akutně velmi nebezpečnou (zejména u dětí a mladých lidí) klíšťovou encefalitidu, tak lymskou boreliózu, která může po delší době, pokud není léčena, vážně poškodit organismus.
Můžeme na ně narazit v lesích, loukách nebo keřích při procházkách nebo při sbírání hub nebo lesních plodů. A proto je dobré se na ně připravit. Je nutné si zvolit vhodné oblečení (hlavně kalhoty) ze světlé, hladké látky. Chodit pouze po cestách, nevrhat se za houbami do křovin, houští či mechu a kapradí! Rozhodně si nesedat ani nelehat!
Jako prevenci je možné na pokožku či oděv kápnout jednu či dvě kapky čajovníkového oleje (Tea Tree Oil), jehož aroma hmyz obecně nesnáší. Také je možné užívat B-komplex. Pach vitamínů ze skupiny B prostupuje kůží a rovněž odpuzuje hmyz. A samozřejmě navíc předem použít kvalitní repelent!
Pokud už dojde k přisátí klíštěte, je třeba ho správně odstranit. Nejlépe je použít tzv. háček na klíšťata a vyviklat ho (ne šroubovat!). Rovněž se nesmí usmrcovat pomocí másla, oleje apod. Klíště pak v předsmrtelné křeči vyvrhne do rány obsah střev a riziko infekce je podstatně větší.
Je také možné použít speciální pinzetu na klíšťata (v případě nouze i tužku zvanou versatilka bez odšroubovaného uzávěru, funguje podobně jako ta pinzeta). Místo je třeba vydezinfikovat. Klíště je dobré pečlivě dát do sáčku (nedotýkat se ho rukama!) a můžete ho odeslat do laboratoře k prověření, zda nebylo infikované. Pokud ano (nebo se na místě přisátí objeví červená skvrna), pak je třeba jít k lékaři.
Ostatní hmyz již není sice tak nebezpečný (pokud vynecháme roj rozzuřených sršňů nebo některé druhy jedovatých pavouků), nicméně i zde je zapotřebí ránu vyčistit a vydezinfikovat. Lidé, alergičtí na bodnutí hmyzu (včely, vosy atd.) musí sebou vždy nosit bezpodmínečně autoinjektor Epipen, který si musí v případě bodnutí okamžitě aplikovat. Jinak se vystavují riziku vzniku anafylaktického šoku, který může skončit až smrtí.
Na ošetření ran se hodí sebou vzít přípravek Hemagel. Hemagel je hydrofilní methakrylátový gel a slouží k lepšímu hojení ran na principu tzv. mokrého hojení. Po jeho aplikaci se vytváří na povrchu rány drobná elastická vrstva, která má dva významy. Jednak chrání ránu, aby do ní nepronikla infekce z vnějšího prostředí a jednak vytváří příznivé prostředí pro hojení rány. Hodí se na dovolené na různá drobná poranění (řezné rány, oděrky, puchýře nebo popáleniny I. a II. stupně), ale je ho možné použít i u chronických ran, jako jsou bércové vředy či proleženiny.
Na cestovní nevolnost se dají doporučit přípravky obsahující zázvor, které jsou velmi oblíbené. Případně je možné několik dní před cestou začít užívat přírodní zklidňující přípravky, obsahující zejména kozlík, meduňku nebo chmel.
Jako o poslední věci se zmíním o obávaném cestovním průjmu. Může být buď infekčního původu, nebo se může jednat o tzv. dietní chybu cestovatele. Je dobré sebou mít adsorpční uhlí (lidově označované jako živočišné). Je to dobrá první pomoc při průjmech či také otravách z jídla. Je důležité si ho vzít co nejdříve a maximální doporučenou dávku! I pokud ji překročíte, nemělo by se nic stát (výjimkou by mohli být lidé s chronickými střevními nemocemi). Pokud to nepomůže, tak je třeba vyhledat lékaře (nezapomeňte na cestovní pojištění!). Někdy lékaři u nás předepisují do zásoby pacientům léky proti infekčním průjmům nebo si je můžete zakoupit v místní lékárně. Ale adsorpční uhlí se může vždy hodit…
Takže šťastnou cestu a klidnou dovolenou!