Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Sny mají úžasný léčebný potenciál. A to zejména pro léčení našich strachů. Až deset procent dospělých mívá měsíčně alespoň jednu noční můru – ukážeme si pokročilou techniku, jak na strachy a noční můry ve snu vyzrát.
Nejde jen o to, porazit ve snu svůj strach, sny nám často přinášejí prostřednictvím nepříjemných pocitů důležité zprávy. Tom Poutník, který má se sny dlouhodobé zkušenosti, popisuje, jak měl v jednom období hodně stresů, které si neuvědomoval: „Během jedné noci se v lucidním snu objevila noční můra – někdo, kdo mě chtěl honit – a já se zarazil a uvědomil si, co to symbolizuje. Hledal jsem příčinu a noční můra se rozbila a zmizela. Já jsem pak pochopil, že to byla symbolická rovina; že mi to chtělo říci, že jsem ve stresu, měl bych se zklidnit a dát se jakoby v určité oblasti dohromady.“
Jak se ze snů poučit
Již C. G. Jung zdůrazňoval, že sny mohou odhalit psychosomatickou příčinu našich nemocí. Noční můry jsou podle něho pak stíny a stíny části, které chtějí získat naši pozornost – odráží ty části naší psychiky, které nevědomky odmítáme, zavrhujeme a popíráme. V knize průvodce lucidním snění popisuje D. Tuccillo způsob, jak si snových nápověd všímat a využívat je v životě. Například se můžeme ptát: „Je v některém z těchto snů rada, co mohu udělat, abych byl šťastnější a celistvější?“ (Tuccillo, 2015: 204).
Tom Poutník říká, že i sama noční můra má pro nás určité poselství: „Když se objeví noční můra, máme na výběr: Zda nás začne děsit (zda budeme odevzdávat svou energii ve prospěch strachu) nebo s ním budeme na nejprimitivnější úrovni bojovat. Anebo se pokusíme zjistit, proč se nám to ve snu zjevilo a v symbolické rovině pochopíme své vnitřní bloky, děsy, strachy. Tím, jak se to přesunuje do vědomé úrovně, s tím totiž můžeme dále pracovat.“
Přemoci ve snu své strachy a noční můry – pokročilá technika
Tohle bude pro pokročilé – vyžaduje to totiž, že jste schopni si své sny pamatovat, a také míváte tzv. lucidní sny, o nichž byl minulý článek. Až se příště probudíte ve snu, tak vám pomůže, když zaujmete postoj, který doporučoval již Tom Poutník: S noční můrou nebudete bojovat, ani před ní utíkat. Ale zaměříte se sami na sebe (jak se cítíte, proč se vám to asi zdá atd. a budete se též snažit si uvědomit, že je to celé jenom iluze). Jak doplňuje D. Tuccillo, můžete k noční můře vysílat rovněž pozitivní a láskyplné pocity. Čili podstatou je, že měníte sebe, nikoliv sen.
Následující cvičení pak můžete dělat v bdělém stavu: Přehrajte si v duchu dvakrát svou noční můru, na kterou si pamatujete. Představte si sami sebe v momentě, kdy se vám sen zdál. A pak si to celé přehrajte potřetí, ale nyní si už představíte, jak si začínáte uvědomovat, že sníte. Vizualizujte si, jak se díváte uprostřed noční můry na zdroj svého strachu a ptáte se ho, co symbolizuje (zastupuje, zobrazuje). Tato praxe se nakonec promítne i do vašich snů – budete lucidní a pomůže vám to překonat váš snový strach.
Literatura:
Tucillo, D. a kol (2015): Průvodce lucidním sněním. Praha: Knižní klub.