Jak porazit ve snu svoje strachy a zbavit se nočních můr

cm spici zena3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sny mají úžasný léčebný potenciál. A to zejména pro léčení našich strachů. Až deset procent dospělých mívá měsíčně alespoň jednu noční můru – ukážeme si pokročilou techniku, jak na strachy a noční můry ve snu vyzrát.

Nejde jen o to, porazit ve snu svůj strach, sny nám často přinášejí prostřednictvím nepříjemných pocitů důležité zprávy. Tom Poutník, který má se sny dlouhodobé zkušenosti, popisuje, jak měl v jednom období hodně stresů, které si neuvědomoval: „Během jedné noci se v lucidním snu objevila noční můra – někdo, kdo mě chtěl honit – a já se zarazil a uvědomil si, co to symbolizuje. Hledal jsem příčinu a noční můra se rozbila a zmizela. Já jsem pak pochopil, že to byla symbolická rovina; že mi to chtělo říci, že jsem ve stresu, měl bych se zklidnit a dát se jakoby v určité oblasti dohromady.“

Jak se ze snů poučit

Již C. G. Jung zdůrazňoval, že sny mohou odhalit psychosomatickou příčinu našich nemocí. Noční můry jsou podle něho pak stíny a stíny části, které chtějí získat naši pozornost – odráží ty části naší psychiky, které nevědomky odmítáme, zavrhujeme a popíráme. V knize průvodce lucidním snění popisuje D. Tuccillo způsob, jak si snových nápověd všímat a využívat je v životě. Například se můžeme ptát: „Je v některém z těchto snů rada, co mohu udělat, abych byl šťastnější a celistvější?“ (Tuccillo, 2015: 204).

Tom Poutník říká, že i sama noční můra má pro nás určité poselství: „Když se objeví noční můra, máme na výběr: Zda nás začne děsit (zda budeme odevzdávat svou energii ve prospěch strachu) nebo s ním budeme na nejprimitivnější úrovni bojovat. Anebo se pokusíme zjistit, proč se nám to ve snu zjevilo a v symbolické rovině pochopíme své vnitřní bloky, děsy, strachy. Tím, jak se to přesunuje do vědomé úrovně, s tím totiž můžeme dále pracovat.“

Přemoci ve snu své strachy a noční můry – pokročilá technika

Tohle bude pro pokročilé – vyžaduje to totiž, že jste schopni si své sny pamatovat, a také míváte tzv. lucidní sny, o nichž byl minulý článek. Až se příště probudíte ve snu, tak vám pomůže, když zaujmete postoj, který doporučoval již Tom Poutník: S noční můrou nebudete bojovat, ani před ní utíkat. Ale zaměříte se sami na sebe (jak se cítíte, proč se vám to asi zdá atd. a budete se též snažit si uvědomit, že je to celé jenom iluze). Jak doplňuje D. Tuccillo, můžete k noční můře vysílat rovněž pozitivní a láskyplné pocity. Čili podstatou je, že měníte sebe, nikoliv sen.

Následující cvičení pak můžete dělat v bdělém stavu: Přehrajte si v duchu dvakrát svou noční můru, na kterou si pamatujete. Představte si sami sebe v momentě, kdy se vám sen zdál. A pak si to celé přehrajte potřetí, ale nyní si už představíte, jak si začínáte uvědomovat, že sníte. Vizualizujte si, jak se díváte uprostřed noční můry na zdroj svého strachu a ptáte se ho, co symbolizuje (zastupuje, zobrazuje). Tato praxe se nakonec promítne i do vašich snů – budete lucidní a pomůže vám to překonat váš snový strach.

Literatura:

Tucillo, D. a kol (2015): Průvodce lucidním sněním. Praha: Knižní klub.