Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Jak se probudit ve snu – účinné techniky pro větší bdělost a svobodu vědomí

11.03.2016
Spánek

Probudit se ve snu (mít tzv. lucidní sen) znamená mít plnou kontrolu nad tím, co se během snu děje – ovládat jeho děj, cestovat a mít možnost zažívat neuvěřitelné, až „nadpřirozené“ věci. Znám ve svém okolí osobu, která se ve snu naučila chvaty do džuda a dokázala do jisté míry modelovat, co se následně v její denní realitě dělo. Lucidní sny jsou trenažérem, kde můžeme trénovat své schopnosti, a místem nesmírné inspirace, kreativity a sebeléčení.

Lucidní snění bylo zejména od konce 70. let minulého století podrobeno velkému výzkumu, spojeného zejména se jménem Stephen La Berge. Ten na Stanfordově univerzitě vyvíjel techniky, aby se lucidně snít mohl naučit každý.

 

Když jsem se poprvé ve snu probudil já sám, byl to velký zážitek – pocit svobody a do jisté míry zadostiučinění, že trénink této schopnosti stál za to. Badatel v oblasti snů z počátku 20. století Oliver Fox svou první lucidní zkušenost popisuje takto: „Ještě nikdy jsem se necítil tak absolutně dobře; měl jsem zcela jasnou hlavu a božskou sílu, byl jsem nevýslovně volný! Ten pocit byl tak nádherný, že se to slovy vypovědět nedá. Ale trval jen pár chvil a pak jsem se probudil.“ (citováno z knihy Průvodce lucidním sněním, Tuccillo, 2015: 23).

 

 

Nejúčinnější techniky, jak mít lucidní sen (= probudit se ve snu):

Prvním krokem – věnovali jsme tomu celý minulý článek – je schopnost si své sny pamatovat. Znamená to zejména vést si snový deník a sny si každé ráno zapisovat. Druhou nejdůležitější věcí je pak provádět tzv. testy reality.

Ověřování reality

Znamená to co nejčastěji během dne se sám sebe ptát, jestli jsem právě teď ve snu, nebo ne. Charlie Morley, který na přelomu března a dubna navštíví s workshopy o lucidním snění i Prahu, v knize Lucid Dreaming, A Beginner´s Guide to Becoming Conscious in Your Dreams říká, že jen líná mysl akceptuje realitu takovou, jaká je. Tento pasivní postoj podle něj k lucidním snů nevede. Je naopak třeba být zvídavý a všechno zpochybňovat. To například znamená zeptat se i teď při čtení sám sebe: „Jak si mohu být jistý, že se mi to celé jenom nezdá?“

 

 

Vtip je v tom, že se nám často zdá o tom, čím se během dne zabýváme. A když si navykneme na testy reality, budeme je pravděpodobně dělat i ve snu. Jedním z účinných testů je například opřít se rukou o zeď (nebo o nějaký předmět) a zkusit, zda ruka zdí projde. Při variantě s dlaní a prsty je možné se zase např. sám sebe ptát: „Mohu prostrčit prsty dlaní ruky?“ Za své první uvědomění se ve snu vděčím právě této technice. Zdálo se mi, že jedu po pojízdných schodech dolů do metra, když v tom jsem prostrčil ruku přes sklo a najednou přišel onen vysněný aha-moment: „Vždyť to je nějaké divné. To musí být sen!“ Prostor kolem se rozjasnil a já měl alespoň na pár vteřin první potvrzení toho, že to skutečně funguje.

 

K dalším známým testům reality patří, že například zkoumáte své dlaně (jestli na nich je tolik prstů, kolik má být); zda můžete dýchat, když si zacpete obě nosní dírky (ve snu je to možné), nebo kladení si otázek: „Mohu nechat někoho zmizet?“, „Mohu vzlétnout?“ a kontrola textu a číslic (ve snu se často různé nápisy při opakovaném čtení mění nebo různě vlní).

 

 

Na začátku si vyberte nějaký z testů reality (nebo si vytvořte svůj vlastní) a provádějte ho 5 – 10 x denně. Další účinnou pomůckou je:

 

 

Autosugesce

Ideální je usínat například s myšlenkou: „Jsem v lucidním snu“. Podle snivce a astrálního cestovatele Toma Poutníka, je právě koncentrace na takto stanovený záměr před usnutím účinnější, než vizualizace. A pokud chcete svou šanci na lucidní sen ještě více podpořit, je tu ještě další možnost:

 

 

Technika přerušení spánku

Princip spočívá v tom, že se probudíte těsně před začátkem poslední REM fáze, tj. po přibližně 6-7 hodinách. Zůstanete 15-20 minut vzhůru (zjistilo se, že když se probudíte např. jen na pár vteřin, tak to nepomůže – je třeba, aby se během těch pár minut pauzy probudila i naše analytická část, levá hemisféra). Poté jděte zase spát – zkuste třeba polohu vleže na zádech a nezapomeňte mít opět silný záměr (viz předchozí technika autosugesce).

 

A už jenom, když toužíme po tom pamatovat si více snů, může nám to velmi pomoci. Když se například sám probudím uprostřed noci nebo nad ránem, tak mnohem více snů jsem si schopný vybavit právě až po opětovném usnutí, ve „druhém poločase“.

 

Příště si povíme, jak využít lucidních snů k léčení, zbavení se strachu a nočních můr.

 

 

Literatura:

La Berge, S. (2006): Lucidní snění. Praha: DharmaGaia.

Morley, Ch. (2015): Lucid Dreaming, A Beginner´s Guide to Becoming Conscious in Your Dreams. Hay House.

Tucillo, D. a kol (2015): Průvodce lucidním sněním. Praha: Knižní klub.


Související články:
Jak si pamatovat svoje sny (6 jednoduchých pomůcek)
Knihy, které otevírají srdce
Propojte se s krásou vyšších světů (léčivá síla zvonkohry s alikvótními tóny)
Jak porazit ve snu svoje strachy a zbavit se nočních můr
Tom Poutník: „Jsme kulturou vedeni k tomu přehlížet poselství svých snů“. Zabývat se sny je podle něj návrat k přirozenosti - 1. část rozhovoru
Tom Poutník o cestování v paralelních realitách a do jiných vesmírů: „Náš vesmír je jedna velká bublina. A takových bublin existují tisíce.“ - 2. část rozhovoru
Rozšířené stavy vědomí a podpora zdraví. Nová pomoc pro lidstvo - Pandora Star


11.03.2016
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

104,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS