Jak na zahušťování

Zahustovani e1621256247793

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zahušťování k vaření zkrátka patří. Zlepšuje konzistenci výsledného pokrmu, omáčka lépe přilne k příloze, jídlo je vydatnější, více vás uspokojí. Jak na zahušťování zdravěji a moderně? Sepsali jsme pro vás naše osvědčené tipy.

Mouka

Tradiční pomocník při zahušťování, v poslední době ale hodně zatracovaná. Myslíme, že úplně zbytečně. Pokud nemáte intoleranci lepku nebo přísná dietní omezení, spočítáte si, kolik mouky vám vyjde na jednu porci, svět se určitě nezboří, pokud mouku na zahuštění použijete, navíc pokrm bude mít sametovou, nikoliv vodnatou konzistenci. Pokud se minimálnímu množství mouky v pokrmu chcete vyhnout nebo se prostě jen nechcete dělat s jíškou, řešení jsou. Čtěte dále.

Jak a v jakých receptech použít

Klasická jíška z bio másla, ghí nebo oleje a mouky přibližně v poměru 1:1. Hodí se na zahuštění klasických omáček (koprovka, křenová, rajská) nebo polévek – cibulačka, květáková bramboračka, také na přípravu bešamelu. My jsme v receptu na rajskou omáčku s plněnými paprikami nebo na bešamel v cizrnové musace udělají jíšku ze 4 lžic mouky.

Zaprášit moukou cibulový základ, když připravujete třeba čočku nakyselo, fazolový guláš nebo dušenou zeleninu. Dvě lžíce mouky budou určitě stačit.

Jaké produkty se hodí?

Pšeničná, špaldová i celozrnná nebo bezlepková mouka. Jako tuk se na přípravu jíšky hodí bio máslo, ghí nebo olej.

Praktický tip

Hotovou a zchladlou jíšku můžete pár dní uchovávat v lednici nebo ji dokonce zmrazit na pozdější použití.

Cizrna

Cizrna je fantastická luštěnina, kterou zde bez problémů použít také na zahušťování. Jak na to? Cizrnu uvařit, najemno rozmixovat, přidat do pokrmu. Velká výhoda cizrny je její vysoký obsah bílkovin, vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek. Pokrm nezbarví a chuťově výrazně neovlivní.

V jakých receptech použít?

V krémových, zeleninových polévkách a omáčkách nebo v hustých eintopfových polévkách, jako je zelňačka nebo gulášovka. Hodí se suchá i sterilovaná cizrna nebo cizrnová mouka. Stejně dobře pak fungují i fazole – velké bílé máslové nebo i menší druhy.

Praktický tip

Stejně tak jako jíšku, uvařenou a rozmixovanou cizrnu můžete zamrazit a mít tak kdykoliv po ruce.

Instantní kaše.

Věděli jste, že instantní kaše lze použít jako praktické zahušťovadlo? Máme spoustu druhů kaší – vždy bez soli, cukru, aromat. Bez obav přidejte pár lžic do zeleninové polévky nebo omáčky. A nedělají se hrudky!

Nejvíc neutrální je rýžová kaše, použít můžete také kukuřičnou, jáhlovou, špaldovou, pohankovou nebo různé směsi. Přisypávejte za stálého míchání provařujte do požadované hustoty.

Jemné ovesné vločky.

Náš TOP tajný tip! Když hodíte malou hrst jemných ovesných vloček při začátku přípravy do zelňačky, bramboračky, fazolové gulášovky, hlívové dršťkovky nebo i kulajdy, do konce vaření vločky zmizí a zůstane po nich jen sametová konzistence.

Ovesné vločky obsahují kvalitní bílkoviny a tuky a pyšní se obsahem rozpustné i nerozpustné vlákniny. Jsou opravdovou superpotravinou.

Na 4 porce gulášové polévky, ve které je zelenina a fazole, jsme použili 2 lžíce vloček.

Červená čočka

Sáhněte po loupané a půlené červené čočce, přidejte na začátku vaření do zeleninové polévky, během varu téměř zmizí. Stejně jako ostatní luštěniny pokrm obohatí o bílkoviny, v případě červené čočky ještě o významnou porci železa a antioxidantů.

Na hrnec husté čočkové polévky (4 porce) použijte 200g červené čočky. Na čtyři porce lehké zeleninové polévky vám postačí 50g čočky.

Kuzu

Tradiční léčivý prostředek, škrob z kořene keře Pueraria lobata. Uvádí se, že je lékem na spoustu neduhů, posiluje imunitu, oběhový a nervový systém, reguluje zažívání, pomáhá při nachlazení i zánětech.

Hraška na zahušťování

Hraška je směs hrachu a bezlepkových obilovin od českého výrobce. Kromě toho, že Hraškou zahustíte slané pokrmy, poslouží i jako pojivo místo vejce ve veganských receptech. Hrašku smíchejte s vodou a 20 minut povařte v pokrmu, na 4 porce polévky by měla stačit jedna vrchovatá lžíce Hrašky.

Hrašku koupíte v 250g a 1 kg balení, varianty na zahušťování nebo na obalování, dokonce i s vanilkovou příchutí na přípravu sladkých receptů. Vždy bez lepku, barviv, konzervantů.

Zelenina

Když se chcete zahušťování vyhnout, jednoduše dejte do základu více zeleniny. Po změknutí ji rozmixujte, zjemněte smetanou a je to. Tento tip ocení zejména dietáři.

Brambora

Škrob je to, co zahušťuje, takže výborně poslouží i najemno nastrouhaná syrová brambora přidaná třeba do fazolového guláše. Jednoduše, levně, bez lepku.

zdroj: www.countrylife.cz