Jak efektivně načerpat vitamíny z ovoce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S ovocem je jediný problém, a to ten, že většina lidí neví, jak je správně konzumovat, aby z nich lidské tělo efektivně načerpalo všechny živiny a vitamíny. Na rozdíl od ostatních potravin, u ovoce velmi záleží na tom, kdy jej sníme. Mění se tím zásadně jeho účinek. Jablko snědené po ránu, jako předkrm, nebo jako zákusek rozhodně není totéž. Nesprávnou konzumací si můžeme dokonce i přitížit!

Jak tedy ovoce správně konzumovat?

  • Mělo by se konzumovat především samostatně, na lačný žaludek! Nekombinujte tedy s ostatními potravinami.
  • Nejvhodnější doba pro konzumaci ovoce je ráno, protože již od 4. hodiny ranní naše tělo začíná s vylučovacím, očišťujícím procesem. Ovocné šťávy pomáhají tělu odbourávat nežádoucí látky. Pamatujte, že takto fungují pouze šťávy čerstvé, vymačkané přímo z ovoce. V žádném případě se nedá nahradit kupovanými džusy, nebo konzervovaným ovocem.
  • Zůstaňte celé dopoledne právě s ovocem! Tento způsob stravování se doporučuje nejen pro očištění organismu, ale je to i skvělý způsob, jak ztratit nějaké to kilo navíc. Začněte ovocným koktejlem po ránu, a pokud budete mít dále hlad, sáhněte po jablku, nebo nektarince. Větší pocit hladu můžete zahnat i banánem. Ovoce vám dodá potřebnou energii a uvidíte, že budete celkově mnohem „lehčí“. Samozřejmě naše typické české snídaně doprovázené kávou, kakaem, či čajem v tomto kontextu nepřicházejí v úvahu.
  • Pomeranče jezte samotné. Citrusové plody obecně si dávejte po ránu, maximálně do 14-ti hodin, každopádně byste neměli přehánět konzumaci šťáv z kyselého ovoce. Zato sladké si můžete dát kdykoliv.
  • Doporučuje se šťavnaté ovoce, tedy nejlépe pomeranče, jablka, hrušky, broskve apod.
  • Jako jakákoliv jiná potrava, tak i ovoce by se mělo pořádně rozkousat.
  • V rámci jednoho jídla by se nemělo ovoce míchat se zeleninou.
  • Jezte dozrálé a čerstvé ovoce. Ve většině případů se nedoporučuje jíst ani slupky, ani jadérka. Před konzumací ovoce samozřejmě umyjte.
  • Nedávejte si ovoce po jídle, jako dezert. Pouze si ztížíte zažívání! V případě kombinace s jinou potravou dodržujte pauzu a ovocnou šťávu, nebo ovoce si dejte hodinu před, nebo hodinu po jídle. Tělo totiž ovoce začíná trávit až v tenkém střevě, a pokud je žaludek plný, ovocné šťávy začnou kvasit ještě před tím, než jsou rozloženy a stráveny.
  • Ovocné šťávy by se měly konzumovat vždy čerstvé a co nejdříve po zpracování. Pokud nápoj zkvasí, může naopak způsobit bolesti a nemoci, nebezpečné hlavně pro játra a mozek.